Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. aug. 2020Domonik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.10.2010 11:42 Politika
Účasť v komunálnych voľbách by sa mala pohybovať okolo 50 percent
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2010 11:42 Politika

Účasť v komunálnych voľbách by sa mala pohybovať okolo 50 percent
Agentúra FOCUS očakáva, že reálna účasť v komunálnych voľbách sa bude v celoslovenskom priemere pohybovať na 50-percentnej hranici. Vychádza pritom zo svojich predchádzajúcich skúseností. Opiera sa tiež o výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila 5. až 11. októbra na 1033 ľuďoch. Na voľbách sa chce jednoznačne zúčastniť 28,6 percenta obyvateľov SR, vyššiu mieru pravdepodobnosti deklaruje 23,9 percenta opýtaných.
      Výsledky naznačujú vyššiu účasť v sídlach do 5000 obyvateľov, kde môže v priemere dosiahnuť alebo presiahnuť 60-percentnú hranicu. V najväčších mestách sa podľa FOCUS-u môže stať, že sa bude pohybovať len na úrovni 30 percent. Najnižšia sa ukazuje v Bratislavskom kraji. Nadpriemerný záujem o účasť agentúra zaznamenala v Žilinskom kraji.
      Najmenší záujem o voľby majú 18 až 24-roční respondenti, najvyšší, naopak, 55 až 64-roční občania. Pravdepodobnosť účasti stúpa aj so vzdelaním.
      Z hľadiska straníckych sympatií deklarujú najvyššiu mieru potenciálnej účasti voliči SMK a Mosta-Híd, najnižšia sa zatiaľ ukazuje medzi voličmi SaS.
      FOCUS sa pýtal respondentov aj na ich spokojnosť s činnosťou miestnej samosprávy za uplynulé štyri roky. Celkovú alebo prevažujúcu spokojnosť vyjadrilo 33,1 percenta opýtaných. Čo je rovnako ako pred štyrmi rokmi. Nespokojných bolo 33,6 percenta obyvateľov. To je v porovnaní s rokom 2006 nárast o deväť percentuálnych bodov.
      Spokojnosť s pôsobením poslancov a starostu či primátora pritom častejšie vyjadrujú občania z menších sídiel do 2000 obyvateľov a tiež respondenti bývajúci v Žilinskom a Prešovskom kraji. Z hľadiska straníckych sympatií je vyšší podiel spokojných obyvateľov medzi potenciálnymi voličmi KDH, Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS.
      Nadpriemerná nespokojnosť bola zaznamenaná medzi respondentmi z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Vyšší podiel je medzi potenciálnymi voličmi SDKÚ-DS a SMK, ako aj menších mimoparlamentných strán a medzi nevoličmi.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok