Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. aug. 2022Lýdia
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava v pozadí: Minister hospodárstva Tureckej republiky Nihat Zeybekci, prezident Tureckej republiky Recep Tayyip Erdogan, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a prezident SR Andrej Kiska
Zľava v pozadí: Minister hospodárstva Tureckej republiky Nihat Zeybekci, prezident Tureckej republiky Recep Tayyip Erdogan, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a prezident SR Andrej Kiska
31.03.2015 17:47 Domov
Turecko vnímame ako dôležitého partnera
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.03.2015 17:47 Domov

Turecko vnímame ako dôležitého partneraBRATISLAVA 31. marca (SITA) - Slovensko vníma Turecko v otázkach zahraničnej politiky ako dôležitého partnera a vplyvného hráča v regióne, ktorému sa nevyhýbajú ani turbulencie a konflikty.


Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák to dnes povedal na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Turecka Mevlütom Çavuşoglum a tureckým ministrom pre záležitosti EÚ Volkanom Bozkirom. Ich stretnutie sa uskutočnilo v rámci oficiálnej návštevy prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana na Slovensku, ktorého obaja ministri sprevádzajú.

 

Lajčák zároveň ocenil príspevok Turecka pri zvládaní vlny sýrskych utečencov a humanitárnych dôsledkov sýrskej krízy. V rozhovore s ministrom Çavuşoglum sa dotkol aj citlivej otázky vzťahov Turecka s Cyprom, situácie na Ukrajine, na Balkáne a energetickej bezpečnosti. 

 

V súvislosti so slovensko-tureckou spoluprácou Lajčák konštatoval vynikajúcu úroveň vzťahov oboch krajín. "Máme záujem udržať vysokú úroveň dvojstranných vzťahov a ešte viac ju posilniť. To isté sa týka aj ekonomickej spolupráce. Objem našej obchodnej výmeny sa za posledné desaťročie zvýšil šesťnásobne a stále je tu priestor na ďalšie zvýšenie. Do budúcna chceme jednoznačne stavať na spolupráci v oblasti vedy, výskumu a moderných technológií. Budeme sa tiež snažiť o zintenzívnenie spolupráce v oblasti energetiky, obrany a školstva,“ uviedol Lajčák s tým, že projekt spoločného inovačno-technologického fóra zloženého z expertov zo slovenskej a tureckej strany už nadobúda konkrétne kontúry a fórum by mali otvoriť 14. mája.

 

Lajčák tiež informoval, že dlho diskutovaná myšlienka zriadenia tureckého vojenského cintorína spolu s pamätníkom vojakom z prvej svetovej vojny na Slovensku sa dostáva do záverečnej fázy. Obaja partneri sa okrem toho zhodli na zámere uskutočniť stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín Visegrádskej štvorky a Turecka v máji. Tento raz by to malo byť na tureckej pôde v meste Antalya. "Turecko aj my máme záujem o zintenzívnenie dialógu a v tomto trende chceme počas predsedníctva Slovenska vo V4 určite pokračovať,“ zdôraznil Lajčák. 

 

S tureckým ministrom pre záležitosti EÚ Volkanom Bozkirom sa potom sústredil na otázky integračného procesu Turecka do EÚ. Minister Lajčák ubezpečil, že Slovensko bude naďalej patriť medzi podporovateľov politiky rozširovania únie. Rozširovanie EÚ podľa neho pomáha aj pri stabilizácii a rozvoji krajín blízkych k EÚ a v čase momentálneho skepticizmu je potrebné oživiť tento projekt. 

 

Na záver Lajčák potvrdil pripravenosť naďalej poskytovať diplomatickú záštitu dialógu politických strán oboch komunít na Cypre. "Naše úsilie vnímame ako príspevok k riešeniu, pričom Slovensko je v cyperskom spore nestranným partnerom," dodal Lajčák.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok