Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. feb. 2023Zoja
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
25.02.2013 12:41 Ekonomika
Trh so zlatom oslabuje, ale trend sa už možno dnes zmení
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.02.2013 12:41 Ekonomika

Trh so zlatom oslabuje, ale trend sa už možno dnes zmeníTrh so zlatom oslabuje, ale trend sa už možno dnes zmení - Svet Majitelia zlata mali podľa agentúry DPA v minulých rokoch dôvod na široký úsmev. Cena kovu poznala len jeden smer - hore.


Majitelia zlata mali podľa agentúry DPA v minulých rokoch dôvod na široký úsmev.

Cena kovu poznala len jeden smer - hore. Surovinoví experti mali pre nich ešte aj na začiatku tohto roka len tie najlepšie prognózy. Predpovedali, že doterajší trend sa nezmení, ceny drahých kovov, najmä zlata, sa budú stále zvyšovať.

Vývoj na trhu sa neriadi prognózami, k zvratu môže dôjsť z minúty na minútu. Minulý týždeň klesla cena unce (31,1 g) zlata na spotovom trhu na 1555 USD (1179,28 eura) a dostala sa na najnižšiu úroveň za posledných sedem mesiacov. Rovnako silný pokles jeho ceny sa zaznamenal aj pred rokom. Historický rekord unce pochádza zo začiatku septembra 2011, keď sa predávala po vyše 1920 USD. Vtedy vrcholila grécka dlhová kríza a trhy očakávali, že Atény budú musieť opustiť eurozónu.

Odvtedy cena zlata v určitých intervaloch kolíše, ale iba málokedy sa dostane nad 1750 USD.
Aj experti, ktorí v minulých mesiacoch často videli vývoj ceny zlata veľmi optimisticky, teraz náhle prejavujú opatrnosť. Frankfurtský bankový dom Metzler očakáva, že cena unce po poklese na 1500 USD možno získa znovu rastové impulzy.

Je nepochybné, že kov teraz stráca príťažlivosť a nie je to náhoda. Experti banky Metzler uvádzajú aj dôvody, prečo k tomu dochádza. Investori prestali veriť, že rozpínavá peňažná politika Spojených štátov zostane nekonečným príbehom. K takémuto záveru prišli po preštudovaní protokolu z ostatného rokovania vedenia americkej centrálnej banky Fed o vývoji spotrebiteľských cien. Z dokumentu vyvodili záver, že jej Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) posudzuje situáciu kriticky a úrokovú politiku zrejme sprísni skôr, než pôvodne zamýšľal.

Špekulácie investorov, že v USA môže dôjsť k silnej inflácii, viedli k vzostupu ceny zlata a ďalších drahých kovov. Založené boli na tom, že ak centrálna banka nezasiahne a nezvýši svoju základnú úrokovú sadzbu, silná inflácia oslabí kurz dolára. Len čo bol zverejnený protokol, kurz dolára začal stúpať, čo sa prakticky vždy prejavuje znížením ceny zlata, ale aj ostatných komodít účtovaných na svetovom trhu v americkej mene. Vzťah dolára a zlata totiž predstavuje spojené nádoby. Silnejší dolár zdražuje zlato pre investorov z nedolárovej oblasti, čo vedie k poklesu záujmu oň a zníženiu jeho ceny.
Na trhu so zlatom začali biť zvony na poplach v polovici februára, keď americký burzový dohľad SEC zverejnil najnovšiu štatistickú správu. Uvádzal v nej, že investor George Soros vlani v poslednom štvrťroku predal viac ako polovicu svojho podielu v SPDR Gold Trust. Ide o špecializovaný investorský fond, ktorý je s náskokom najväčším v sektore obchodovania so žltým kovom.

V uplynulých dňoch sa odvrátili od zlata aj ďalší veľkí investori podobní Sorosovi.

Zlato by však mohlo ťažiť z nového vzplanutia eurokrízy. Dosť je investorov, ktorí s obavami – a špekulanti s nádejami - očakávajú výsledky dvojdňových talianskych parlamentných volieb, ktoré sa dnes skončia. Zdĺhavé zostavovanie novej vlády alebo silný odklon od reformnej politiky by mohli znovu podkopať stabilitu trhov a otriasť nimi. Daniel Briesemann z nemeckej Commerzbanky uviedol, že ťažkosti by nezostali bez účinku na trh so zlatom a zrejme by dali impulz vzostupu jeho ceny.
Zdroj: TASR


reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok