Testovaných na slovensku
170995
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6054777
Úmrtí svetovo
367288
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.08.2019 09:44 Domov
Trebišovskí poľovníci musia dodržiavať mimoriadne opatrenia kvôli africkému moru
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.08.2019 09:44 Domov

Trebišovskí poľovníci musia dodržiavať mimoriadne opatrenia kvôli africkému moruBRATISLAVA - Poľovníci, ktorí sa pohybujú vo vybraných poľovných revíroch v okrese Trebišov, musia dodržiavať prísne opatrenia.


Medzi predmetné opatrenia patrí napríklad aktívne vyhľadávanie tiel uhynutých diviakov, usmrtenie všetkých diviakov vo zvernici či zákaz lovu diviačej zveri.

 Cieľom dvadsiatky opatrení je zamedziť šíreniu nákazy. Zakázané je vykonávania všetkých poľovníckych činností, ktoré by mohli viesť k vyrušovaniu diviačej zveri a následnej migrácii. Poľovnícky pes musí byť vedený na remeni. Ďalej sú to rôzne pravidlá v rámci sanácie uhynutej diviačej zveri a pri odberoch vzoriek. Za dodanie vzoriek je stanovená finančná úhrada vo výške 50 eur z každého nájdeného uhynutého diviaka, vrátane diviakov nájdených na nepoľovných pozemkoch.

 


Agrorezort v závere minulého týždňa informoval o ďalších prípadoch afrického moru ošípaných. Na území Trebišovského okresu sa mor rozšíril o ďalšie prípady v chove domácich ošípaných a o ďalší prípad diviaka. Doteraz tak boli nájdené dva nakazené diviaky. Druhý pozitívny diviak bol nájdený uhynutý v poľovnom revíri PS BAMARA Brehov, KU Cejkov. Nájdený diviak bol v oblasti, kde boli potvrdené prípady v záhumienkových chovoch ošípaných. V prípade domácich ošípaných našli spolu desať ohnísk.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom afrického moru ošípaných trvá minimálne 15 rokov.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  Pixabay/UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok