Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Trať Michaľany – Humenné oslavuje 150. výročie prevádzky
Trať Michaľany – Humenné oslavuje 150. výročie prevádzky
18.10.2021 11:29 Domov
Trať Michaľany – Humenné oslavuje 150. výročie prevádzky. Podľa slov štátneho tajomníka sa čoskoro pristúpi k elektrifikácii
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2021 11:29 Domov

Trať Michaľany – Humenné oslavuje 150. výročie prevádzky. Podľa slov štátneho tajomníka sa čoskoro pristúpi k elektrifikáciiŽelezničná trať Michaľany - Humenné počas víkendu oslávila 150. výročie prevádzky.Veľmi zaujímavou atrakciou podujatia boli jazdy na vlakoch, ktoré ťahali historické  parné rušne. Podujatie malo upriamiť pozornosť na pripravovanú elektrifikáciu železničného úseku.

 


"Elektrické vedenie privedieme aj do Humeného, čo prinesie modernizáciu nástupíšť a jednotlivých zastávok, a dúfame, že sa nám podarí zrekonštruovať aj stanicu, ktorá je vstupnou bránou," povedal Kmeť vo svojom slávnostnom príhovore.

 


S odchodom o 8.30 h vypravili zo stanice v Michaľanoch slávnostný parný vlak ťahaný historickým parným rušňom Šľachtičná.  Vo vlaku bude radený vozeň s predajom občerstvenia a suvenírov, na konci vlaku bol zaradený historický motorový vozeň Hurvínek. Vypraveniu vlaku má v stanici Michaľany predchádzalo slávnostné odhalenie pamätnej tabule za účasti štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 

 

„Dlhoročná história jednoznačne dokázala, že rozvoj železničnej dopravy v ktorejkoľvek krajine, oblasti či regióne priamo súvisí s hospodárskym rastom. Spĺňa všetky predpoklady, aby slúžila ľuďom ako najekologickejší druh dopravy. Platilo to v minulosti, platí to i teraz. Dôkazom je aj 150. výročie trate Michaľany – Humenné, ktorá mala významnú úlohu počas oboch svetových vojen, pomáhala rastu regiónu, modernizovala sa. Ďalším článkom napredovania bude elektrifikovaný úsek, ktorý sa dotkne priamo aj Humenného,“ konštatoval Miloš Meričko, primátor mesta.

 

História trate 

 

V roku 1944 došlo počas ústupu nemeckých vojsk k značnému poškodeniu koľajiska, výhybiek i niektorých staničných budov. Opraviť bolo nutné aj viacero rušňov. Ďalším medzníkom trate bol rok 1948, kedy bolo do prevádzky spustené elektromechanické zariadenie, ktoré slúži na trati dodnes. V roku 1951 sa začalo zdvojkoľajnenie trate úsekom Čierna n/T. – Košice, ktoré prechádza aj Michaľanmi, v roku 1961 až 1964 bola časť trate zelektrifikovaná. Dnes je železničná stanica Michaľany dôležitým dopravným uzlom, ktorý spája Horný a Dolný Zemplín.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Ministerstvo dopravy /Jaroslav Kmeť / Netky N.P

Foto:  Netky.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok