Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2020Darina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.08.2019 10:00 Relax
Toto sú príznaky syndrómu ADHD u dospelých
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.08.2019 10:00 Relax

Toto sú príznaky syndrómu ADHD u dospelýchSyndróm ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivita) nie je len záležitosťou detského veku. Trpí ňou aj mnoho dospelých, len o tom vo väčšine prípadov nemajú ani poňatia.


Dosť často sa stáva, že si túto diagnózu uvedomia až v okamihu, keď sa stanú rodičmi a syndróm ADHD je diagnostikovaný ich potomkom.

 

Okrem zlej sústredenosti, roztržitosti a hyperaktivity možno syndróm ADHD rozpoznať aj podľa menej známych šiestich príznakov, ktoré si podľa klinickej psychologičky Barbary Laviovej mnohí s touto diagnózou vôbec nespájajú.

 

1. Nadpriemerné IQ

 

Hoci spoločnosť na týchto ľudí často pozerá ako na menej inteligentného jedinca, v skutočnosti býva ich IQ často nadpriemerné. Často sa tak stáva, že si dotyčný veľmi dobre rozumie s inteligentnejšími ľuďmi, ale sám seba podceňuje, pretože kvôli svojej roztržitosti a zlému sústredeniu nedosahuje tak dobrých výsledkov. Na úspech sa tak ľudia s ADHD oveľa viac nadrú než rovnako nadaní.

 

2. Nízke sebavedomie

 

Nízke sebavedomie u ľudí s ADHD často pramení z toho, že kvôli svojmu hendikepu nie sú schopní preukázať svoje schopnosti a zručnosti. K tomu, aby boli dobrí, tak mnohokrát potrebujú pomoc druhých alebo špeciálne školenia, zároveň sú veľmi závislí na tolerantnosti okolia. Nič z toho ale nie je samozrejmosťou.

 

3. Časté úrazy

 

Dospelí s ADHD sú náchylní k nehodám. Väčšinou je to dané ich nepozornosťou. Môžu mať problémy aj s riadením automobilu, pretože sa často nedokážu venovať hneď niekoľkým činnostiam naraz (sledovať dopravné značky, chodcov, sledovať okolie v spätných zrkadlách a pod.).

 

 

4. Problém udržať si zamestnanie či dovedenie vecí až dokonca

 

Dospelí s ADHD mali zvyčajne už v detstve problémy doviesť úlohy do konca a všetko sa ešte znásobuje v dospelosti. Aj z týchto dôvodov majú títo ľudia problém udržať si prácu. Neprospievajú im ale ani otvorené priestory v štýle open space či veľké výrobné haly, kde majú veľké množstvo vecí, ktoré ich rozptyľuje a kvôli ktorým sa horšie sústredia.

 

Mnoho dospelých s ADHD je aj medzi tzv. večnými študentmi, ktorí študujú na VŠ miesto 5 rokov pokojne aj 8 a viac.

 

5. Problémy vo vzťahoch

 

Dospelí s ADHD to majú veľmi ťažké aj vo vzťahoch. Často sú zábudliví a v mnohých okamihoch sa správajú ako slony v porceláne. Ich náprotivky tak s nimi vzápätí strácajú trpezlivosť.

 

Ako príklad uvádza na svojom webe Barbara Laviová príbeh muža, ktorý o svojej diagnóze dlhé roky nevedel. Všetko sa zmenilo až v okamihu, keď sa s ním chcela rozísť partnerka, ktorú veľmi miloval. Každodenný život s ním totiž nebol nijako jednoduchý. Bol veľmi zábudlivý, a to nielen na dátumy narodenín a výročí, ale aj v okamihu, keď ho o niečo partnerka požiadala.

 

Aj keď mu napríklad zavolala tesne predtým, než odchádzal z práce, aby cestou domov nakúpil, málokedy tak urobil, počas 20-minútovej cesty domov na to jednoducho zabudol. Často potom tiež zabúdal zísť z diaľnice a musel sa denne vracať aj niekoľko desiatok kilometrov, teda všade chodil neskoro.

 

6. Depresia a samovražedné myšlienky

 

Žiť život, kedy sa človek nevyzná sám v sebe, cez svoju vysokú inteligenciu pôsobí hlúpo a nevie si s tým sám poradiť, si bohužiaľ časom môže vybrať svoju daň v podobe depresie a samovražedných myšlienok. Preto je tak dôležité, aby bola aj u dospelých diagnóza ADHD včas odhalená.

 

Aby sa každý včas dozvedel, že jeho akékoľvek životné problémy môžu súvisieť práve s týmto syndrómom.

 

Akonáhle pacientom lekári oznámia diagnózu, často sa im uľaví. S pomocou odborníkov totiž dokážu všetky príznaky ADHD potlačiť a vďaka tomu konečne začať žiť normálny život.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok