Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
EÚ nedosiahne svoje stanovené environmetále cele.
EÚ nedosiahne svoje stanovené environmetále cele.
04.12.2019 13:05 Environetky
Toto sú dôvody, prečo EÚ nedosiahne svoje environmentálne ciele
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2019 13:05 Environetky

Toto sú dôvody, prečo EÚ nedosiahne svoje environmentálne cieleBRUSEL - Európska únia nedosiahne svoje environmentálne ciele stanovené na rok 2020, ale môže tak urobiť v rokoch 2030 a 2050 - ak stihne zareagovať na bezprecedentné výzvy, ktoré pred ňou stoja.


Európska environmentálna agentúra upozornila vo svojej najnovšej správe, že Európska únia pravdepodobne nedosiahne svoje enviromentálne ciele. V správe s názvom "Európske životné prostredie - súčasný stav a perspektíva roku 2020" je uvedené, že napriek zmenám v politike členských krajín EÚ v oblasti životného prostredia a klím, ktoré sa uskutočnili v posledných desaťročiach, sa environmentálne podmienky nezlepšili dostatočne. Európa nedosahuje dostatočný pokrok a vyhliadky na životné prostredie v nasledujúcom desaťročí nie sú pozitívne. 

 

"Európske životné prostredie je v kritickom bode. V nasledujúcom desaťročí budeme mať málo príležitostí na rozšírenie opatrení na ochranu prírody, zníženie dosahu zmeny klímy a aby sme radikálne znížili našu spotrebu prírodných zdrojov," uviedol v správe riaditeľ EEA Hans Bruyninckx

 

 

Miera straty v prírode je alarmujúca

 

Podľa tohto dokumentu musí EÚ naliehavo konať, aby bojovala s alarmujúcou mierou straty rozmanitosti v prírode, so zvyšujúcim sa vplyvom klimatických zmien a s nadmernou spotrebou prírodných zdrojov. Aj keď Únia vynaložila určité úsilie, napríklad 22-percentné zníženie emisií skleníkových plynov medzi rokmi 1990 a 2017 a zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na celkovej spotrebe energie, tieto opatrenia nie sú dostatočné.

 

Z 13 cielov splnila EÚ len dva

EEA upozornila, že z 13 cieľov ochrany diverzity stanovených na rok 2020 sa na budúci rok podarí splniť iba dva: určenie morských a pozemných chránených oblastí. Stále nedostatočná je a zostane ochrana prírodných druhov a biotopov, mokradí, morských ekosystémov a pôdy.

 

 

Pokrok je spomalený

Trendy z posledného obdobia však poukazujú na spomalenie pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť v oblastiach, ako je zníženie emisií skleníkových plynov, priemyselných emisií a vyprodukovaného odpadu či zvýšenie energetickej účinnosti a vyšší podiel obnoviteľnej energie. 

 

"Z hľadiska budúceho vývoja nebude súčasná miera pokroku stačiť na dosiahnutie cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030, respektíve 2050," uvádza sa v správe EEA.

 

Agentúra EEA

Táto agentura je inštitúciou Európskej únie. Poskytuje spoľahlivé a nezávislé informácie o životnom prostredí a pôsobí ako hlavný informačný zdroj pre subjekty zapojené do rozvoja, prijímania, vykonávania a hodnotenia environmentálnej politiky, ako aj pre všeobecnú verejnosť.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok