Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. máj. 2022Gizela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
25.01.2022 12:34 Zaujímavosti
To najdôležitejšie zo schválenej novely o zbraniach a strelive
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.01.2022 12:34 Zaujímavosti

To najdôležitejšie zo schválenej novely o zbraniach a streliveNedávno schválená Novela zákona č. 190/2003 o strelných zbraniach a strelive nadobúda účinnosť od 1. februára 2022.


Keďže ide o takmer 100-stránkový dokument pokúsime sa v skratke zhrnúť len to najdôležitejšie pre TCA komunitu ako bežných držiteľov skupiny E ZP a vlastníkov dlhých samonabíjacích palných zbrani a krátkych palných zbraní nosených alebo držaných na ochranu osoby a majetku.

 

 

V očiach zákona sa všetky takéto zbrane, ktoré budú opatrené tridsaťranovým zásobníkom, stávajú zakázanými zbraňami kategórie A. Pri krátkych zbraniach je veľkosť zásobníku limitovaná na dvadsať rán. Dobrou správou však je, že ak ste už boli vlastníkom takejto zbrane pred nadobudnutím účinnosti novely, máte zo zákona výnimku na držbu a používanie takejto zbrane aj s tridsaťranovými zásobníkmi a jediné, čo musíte urobiť, je oznámiť príslušnému ORPZ držbu takejto zbrane do 30. 06. 2022. Hovoríme o dlhých zbraniach, dĺžka ktorých po sklopení alebo zasunutí pažby nie je kratšia ako 600 mm. Bohužiaľ, ak vlastníte zbraň kratšiu ako 600 mm po sklopení alebo zasunutí pažby, tak takúto zbraň budete môcť vlastniť už len na zberateľské účely a skupinu F zbrojného preukazu.

 

Ak ešte držiteľom dlhej samonabíjacej zbrane nie ste, ale máte záujem o jej kúpu a už ste držiteľom skupiny E zbrojného preukazu, potom sa budete musieť pri žiadosti o vydanie nákupného povolenia preukázať členstvom v športovej organizácii, náplňou ktorej je športová streľba, ako je napríklad Športový klub TCA Bratislava. Ak máte v úmysle používať tridsaťranové zásobníky, potom musíte byt členom minimálne 12 mesiacov pred požiadaním o výnimku na MVSR na držbu a používanie zakázanej zbrane na športové účely. Dovtedy zbraň používať môžete, ale iba so zásobníkmi na 10 rán.

 

 

Novela zákona taktiež prináša zmeny na úseku správnych poplatkov, pričom za vydanie zbrojného preukazu budeme platiť 30€ za nákupné povolenia, ktoré po novom už budú platiť šesť mesiacov, zaplatíme 20€ a zaevidovanie každej novej zbrane alebo jej časti  6 eur. Aaktuálne platný cenník poplatkov nájdete na stránke ministerstva vnútra.

 

Samozrejme, že schválená novela zákona č. 190/2003 o strelných zbraniach a strelive je plne zakomponovaná do kurzu Príprava na zbrojný preukazNutná obrana v praxi.

 

Možno vás zaujme: Holandsko dodá zbrane Ukrajine na obranné účely, ak o to Kyjev požiadareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TACTICAL COMBAT ACADEMY/ Netky

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok