TL: Majster z Nitry zdolal Banskú Bystricu, nováčik z Nových Zámkov získal bod

NETKY.SK • 10 September 2016, 07:37 • 2 min

KOŠICE - Oba tímy začali svoj prvý zápas v tipsportligovej sezóne vo vysokom tempe. Od prvých minút nechýbalo nasadenie a dlho netrvalo ani čakanie na prvý gól.

Po individuálnom zaváhaní jedného z Košičanov sa do brejku dostal Marek Zagrapan a na radosť skupiny fanúšikov hostí otvoril skóre - 0:1. Popradčanov gólový úspech potešil a súpera sa snažili držať na dištanc od vlastnej bránky. Košičania však postupne prevzali iniciatívu a po sérii viacerých gólových príležitostí aj vyrovnali. Typickú individuálnu akciu predviedol Gabriel Spilar a zblízka prekvapil Fernströma - 1:1. V 16. minúte sa o ďalší gól domácich snažil s prehľadom hrajúci Nagy, ale švédsky brankár jeho úmysel zmaril. Košičania v závere prvej tretiny ovládli hru, v dlhých úsekoch zovreli súpera pred brankárom, ale do kabín sa išlo za nerozhodného stavu.

Druhá časť začala opatrnejšie a zaujímavých momentov ubudlo. Nebezpečnejšie vyzerali akcie domáceho tímu, ale Fernström viackrát podržal svoj tím. Efektný zákrok predviedol najmä v 31. minúte, keď pri šanci Vargu predviedol vydarený "semafor." O tri minúty však nestačil na pokus Suju, ktorý využil priestor medzi kruhmi - 2:1. V 38. minúte roztlieskal domácich divákov opäť Nagy, ktorého individuálnej akcii chýbalo iba gólové zakončenie. Popradčania sa v druhej časti nevedeli dostať do ideálneho tempa a v ofenzíve nič prekvapujúce nevymysleli.

Tretia minúta tretej časti priniesla tretí gól domácich. Postaral sa oň Dávid Šoltés, ktorý strelou bez prípravy zužitkoval prihrávku Bartoša. Popradčania sa nevzdávali, ale tlak na bránku domácich si dlho nevedeli vytvoriť. Množstvo síl nechávali v osobných súbojoch, ktorými skončilo mnoho ofenzívnych snáh "kamzíkov." V 52. minúte zaujala výmena brankárov na popradskej strane, vďaka ktorej brankár Šúrek nastúpil na prvých 57 sekúnd v novej sezóne. V 59. minúte sa hostia rozhodli pre hru so šiestimi korčuliarmi, ale na výsledku to už nič nezmenilo.

HC Košice - HK Poprad 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 10. Spilar (Nagy), 34. Suja (Šoltés), 43. Šoltés (Bartoš, Mihalčin) - 3. Zagrapan (Brejčák, Suchý). Rozhodovali: Konc, Štefik - Korba, Smrek, vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 3268 divákov.

Hlasy po zápase:

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Inkasovali sme ako prví, ale od tohto momentu sme boli jednoznačne lepším mužstvom. Súpera sme dostávali pod tlak dobrým korčuľovaním. Vďaka tomu sme si vytvorili veľa streleckých príležitostí. Škoda, že sme ich nevyužili viac. Myslím si, že naše víťazstvo je zaslúžené a sme radi za dobrý vstup do súťaže."

Ľudovít Jurínyi, asistent trénera HK Poprad: "Čakal nás kvalitný súper, na ktorého sme sa zodpovedne pripravovali. Myslím si, že to bol vyrovnaný zápas, ktorý sa hral vo vysokom tempe. Zavážili skúsenosti, ktoré boli na súperovej strane. Domáci využili naše individuálne chyby, z ktorých dali góly. Našich chlapcov musím pochváliť za prístup a gratulujem domácim k výhre."

XXX

HK Nitra - HC'05 iCilinic Banská Bystrica 4:3

Hokejisti úradujúceho šampióna HK Nitra vstúpili do nového ročníka Tipsport ligy víťazne, v repríze minuloročného finále zvíťazili nad HC'05 iCilinic Banská Bystrica 4:3.

Nitrania nadviazali na výkony zo zápasov Ligy majstrov a od úvodu boli na ľade aktívnejším tímom. Už v tridsiatej sekunde zápasu vystrelil delovo Blackwater, ale Bacashihua bol pripravený. Hralo sa vo vysokom tempe, hra sa prerušovala iba minimálne. Prvýkrát zatlačili hostia v presilovke, ale gólovú radosť im to neprinieslo.

Radoslav Macík z Nitry (vpravo) a brankár Banskej Bystrice Jason Bacashihua v prvom kole Tipsport Ligy medzi HK Nitra a HC'05 iClinic Banská Bystrica 9. septembra 2016 v Nitre.

Do druhej tretiny vstúpili lepšie hráči vicemajstra. Po chybe v obrannom pásme Nitry sa dostal v 23. minúte k puku Surový, ktorý našiel voľné miesto medzi betónmi Valenta a otvoril skóre zápasu. Zverencov Andreja Kmeča tento moment prebudil, svojho súpera zatlačili. Vyrovnania sa dočkali nitrianski diváci v polovici druhej 20-minútovky, König sa kľučkou uvoľnil a presnou strelou rozvlnil bystrickú sieť. Ani po góle neopadla nitrianska aktivita, ale Krištofova a Slovákova šanca zostali nepremenené. Banská Bystrica potrestala vylúčenie Mezeia, v presilovke prišla delovka Kafku a hostia opäť viedli.

Nitrianska odpoveď prišla v úvode tretej tretiny, Krištof najskôr nepremenil samostatný nájazd, ale v následnej skrumáži hráčov sa k nemu opäť dostal puk a na druhý pokus sa nemýlil. Po vyrovnajúcom góle sa dostala aktivita opäť na nitriansku stranu. V 54. minúte sa dostal do šance Macík, jeho šancu chytil hosťujúci brankár, ktorý zostal na zemi, čo využil Štefanka k tomu, aby dostal Nitru prvýkrát do vedenia. Zo záverečného tlaku Bystrice sa podarilo domácim dostať, gólovo sa presadil Krištof. Hostia ešte zdramatizovali presným zásahom Matushkina, ale na obrat to už nestačilo. Nitrania vstúpili do nového ročníka víťazne, nad Banskou Bystricou zvíťazili 4:3.

HK Nitra - HC'05 iCilinic Banská Bystrica 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)
Góly: 30. König (Ručkay, Kutálek), 42. Krištof, 54. Štefanka (Bajtek, Macík), 59. Krištof (Mezei) - 23. Surový (Matoušek), 38. Kafka (Maione, Matushkin), 60. Matushkin (Surový, Kafka). Rozhodovali: Baluška, Muller - Tvrdoň, Orolin, vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3792 divákov.

zostavy:

HK Nitra: Valent – Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, Versteeg, König, Pupák, Kuzma – Blackwater, Slovák, Laliberté – Kutálek, Krištof, Ručkay – Bajtek, Štefanka, Macík – Piačka, Bene, Chalupa

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua - Mikuš, Ďatelinka, Maione, Wishart, Mihalík, Ťavoda, Matushkin, Ferleťák – Hickmott, Surový, Kafka – Truchno, Bortňák, Bezúch – Matoušek, Češík, Lamper – Andrisík, Tamáši, Róth

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Odohrali sme dobrý zápas. Som rád, že sme nadviazali na výkony z Ligy majstrov. V prvej tretine sme mali niekoľko šancí, možno keby sme ich premenili, tak by to bolo o čosi jednoduchšie. Bystrica má však kvalitné družstvo, dokázali s nami držať krok. Som rád, že sa naše mužstvo nepoložilo a dokázalo výsledok otočiť. Myslím si, že sme zaslúžene vyhrali."

Juraj Štefanka, útočník Nitry: "Diváci si prišli na svoje. Aj keď ten prvý zápas bol taký, že nikto nevozil puk hore-dole, nik nebol lepší. Myslím si, že s Banskou Bystricou budú takéto zápasy stále v sezóne."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Prvý zápas v extralige bol z obidvoch strán bojovný. Bolo viacero pekných momentov, ale aj nepresností. Dve tretiny sme to mali dobre rozohrané, viedli sme 2:1. Spravili sme niektoré chyby, dostali dva góly okolo brány. Sme smutní, pretože sme cítili, že sme tu mohli niečo uhrať. Musíme si zobrať ponaučenie z tohto zápasu, pretože nie všetko išlo tak, ako sme chceli."

Tomáš Surový, útočník Banskej Bystrice: "Myslím si, že to bol z obidvoch strán dobrý zápas. Nitra na nás pritlačila, musíme to zahrať taktickejšie."

XXX

MsHK Žilina - Lptovský Mikuláš 2:7

Liptáci nastúpili v najvyššej súťaži po šesťročnej odmlke so zaujímavými hráčmi v zostave a unikátnou bratskou trojicou Hunovcov v prvom útoku. Prvý duel sezóny pre oba tímy sa v úvode niesol v trochu zoznamovacom duchu a bolo vidno, že tímy najmä nechcú urobiť žiadnu veľkú chybu. Prišli však aj prvé vylúčenia a s nimi aj šance na oboch stranách, no brankári Tomek aj Križan si svoje miesta zastali. V 15. min. však hrali domáci už po tretí raz v nevýhode a Liptáci to už po piatich sekundách dokázali využiť na strelenie gólu, keď sa pri pravej žrdi presadil veterán Stümpel. Na ľade potom pribudlo nervozity a hra stratila spád.

Žilinčania sa hneď v úvodnej minúte 2. tretiny dostali do 69 sekundovej výhody o dvoch hráčov, ale Križana v nej poriadne ani neohrozili. Hneď o pár sekúnd po jej skončení prišiel trest, keď Róbert Huna v šanci pred Tomekom zavesil pod hornú žŕdku. Žilinčania boli v šoku, nevedeli sa poriadne dostať do šance, zato hostia využívali každý moment na ohrozenie Tomeka. V 29. min. spravili domáci pri zakladaní útoku chybu a bratia Richard a strelec Rudolf Hunovci ju dokonale potrestali. O necelú minútu už bola Žilina zrelá na uterák, keď Kriškom nastrelený puk skončil tečovaný jedným z domácich za Tomekom. V 33. min. aj Vlci konečne zaznamenali gól, keď Holovič prestrelil Križana. O dve minúty hrali Žilinčania presilovku a po prihrávke Holoviča sa zblízka presadil Stupka. Zdalo sa, že Žilina ovládne hru, lenže doplatila na priveľa hráčov na ľade a Liptáci odskočili opäť na rozdiel troch gólov.

Vlci nevyužili v úvode tretej časti ani ďalšiu presilovku o dvoch hráčov, keď po strele Húževku zvonila iba pravá žrď Križanovej brány. Žilinčania sa snažili, hrali aj presilovku, ale bez gólového efektu. Desať minút pred koncom bratská trojica Hunovcov zakombinovala a Richard zblízka upravil na 2:6. Zo zápasu odišli aj domáci ultras a postupne aj ďalší diváci. Tí, ktorí ostali, videli ešte v 54. min. striedanie brankárov v tíme hostí, keď Križana nahradil Adam Nagy. Žilinčania si aj na ňom vylámali zuby, keď ho nedokázali prekonať ani v presilovke. Polminútu pred koncom ešte upravil na konečných 2:7 Richard Huna a Žilinčania zaslúžene prehrali v krajskom derby s nováčikom.

MsHK Žilina – MHk 32 Liptovský Mikuláš 2:7 (0:1, 2:4, 0:2)
Góly: 33. Holovič (Selan), 35. Stupka (Holovič, Handlovský) - 15. Stümpel (Faith, Kriška), 23. Rób. Huna, 29. Rud. Huna (Rich. Huna), 30. Kriška, 38. M. Sukeľ (Makovský), 50. Rich. Huna (Rób. Huna, Rud. Huna), 60. Rich. Huna (M. Sukeľ). Rozhodovali: Orolin – Jobbágy, Gavalier, vylúčení: 6:8, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 814 divákov

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Nie je čo hodnotiť. Mali sme o zápase úplne inú predstavu. Dostali sme na úvod poriadnu facku, čo je len dobre. Nie som spokojný ani s jedným hráčom, robili sme obrovské chyby v defenzíve, prepadávali sme, zlyhávali sme v rozhodujúcich momentoch a v presilových hrách. Chýbala nám v koncovke agresivita a v celom dueli dynamika. Ešte sme sa vrátili za stavu 2:4 do zápasu, ale opäť sme dostali po hrubej chybe gól, a to nás zlomilo. Na domáci duel, a to čo sme chceli hrať, sme mali priveľa vylúčených. Musíme si stretnutie v pokoji rozobrať a v ďalšom zápase sa predviesť v úplne inom svetle."

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Hrali sme dobre, organizovane. Dôležitý moment bol ešte v prvej tretine, kedy sme ustáli niektoré šance, podržal nás brankár Križan. V druhej tretine sme dokázali z kontier súperovi odskočiť na rozhodujúci náskok. Hrali sme viackrát v oslabení, ale chlapci statočne bojovali, blokovali strely a piaty gól súpera zlomil a zápas sme sa umne snažili dohrať. Boli sme vynikajúci vo finálnej fáze, a to rozhodlo. Mrzí ma iba zranenie Cibáka."

XXX

Dukla Trenčín - MHC Martin 5:1

Pod hradom Matúša Čáka sa od úvodných minút hral ofenzívny hokej. Oba tímy si nič nedarovali a ani nemohli, keďže ich dopredu hnali početné fankluby oboch mužstiev. Trenčania strelili úvodný gól už v 2. min, ale ten neplatil. Tybor prekorčuľoval obrancov, ale v samostatnom nájazde nedokázal puk prehodiť cez Dzubinove chrániče. Dorážka Gašparoviča síce skončila v sieti, ale gól strelil rukou. V 8. min puk nedokázal skrotiť Gašparovič a jeho pokus z medzikružia mieril nad bránu. O dve minúty sa nechal obrať o puk Marcel Hossa. Jeho chybu nedokázal potrestať Koyš, hoci Chábera sa obzeral, či mu neprekĺzol za chrbát. V 14. min to už domácim hokejistom vyšlo, keď využili zlé striedanie súpera a pri brejkovej situácii Pardavý ml. neváhal a strelou pod hornú žŕdku strelil prvý gól Dukly v sezóne. O tri minúty mali Martinčania ideálnu šancu vyrovnať. Galamboš však v nájazde neuspel. V 18. min pridal druhý gól domácich Tybor. Po vhadzovaní v útočnom pásme sa nenechal odstaviť a vychutnal si Dzubinu – 2:0.

Druhú tretinu začali opäť lepšie domáci hokejisti. V 25. min sa s obranou súpera pohral Lukáš Novák. Dva razy si puk narazil o zadnú konštrukciu brány, predral sa až do predbránkového priestoru. Puk sa aj so šťastím odrazil pred Radka Dlouhého, ktorý už nemal problémy pridať tretí presný zásah Dukly. O malú chvíľu sa mohol Trenčín radovať opäť. Neúnavný Tybor sa preštrikoval cez obrancov, ale tiesnený nedokázal dôrazne zakončiť. V 28. min mohol v presilovej hre znížiť kapitán Galamboš, jeho pokus od modrej čiary Chábera iba reflexívne vyrazil puk mimo brány.

Dukla začala záverečnú tretinu výborne. Drgoň po skončení presilovej hry vystrelil od modrej čiary a puk do siete stečoval Veilleux. Kanadský útočník si otvoril gólový účet v drese Trenčína. Martinčanom sa prvý gól podarilo dosiahnuť v 45. min. Drgoň nevyhodil puk, ten sa dostal k Bílekovi, ktorý strelou z medzikružia znížil na 4:1. O štyri minúty prinavrátil Dukle štvorgólové vedenie Kanaďan Veilleux, keď šikovne tečoval Bohunického nahodený puk. Ideálnu príležitosť na skorigovanie stavu mal v 53. min Koyš. V presilovej hre osamotený pri žŕdku puk až príliš nadvihol a prestrelil. V závere si už domáci tím v kvalitnom zápase podržal víťazstvo.

Dukla Trenčín – MHC Martin 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Góly: 14. Pardavý ml. (M. Novák, Drgoň), 18. Tybor (Gašparovič, Albers), 28. R. Dlouhý (L. Novák), 42. Veilleux (Drgoň), 49. Veilleux (Bohunický, Hatala) – 45. Bílek (Heizer). Rozhodovail: Snášel -Bednár, Gajan, vylúčení: 12:10, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2121 divákov

Hlasy trénerov:

Miloš Holáň, tréner Trenčína: "Myslím si, že to bol kvalitný zápas, hoci šlo o prvý duel novej sezóny. Zápas mal výbornú atmosféru. Hráči k zápasu pristúpili zodpovedne. Našim cieľom bolo získať tri body proti húževnatému súperovi. Keď sa súper dostal do tlaku, podržal nás brankár. Celkovo sme zahrali veľmi dobre. Mrzí ma vysoký počet vylúčených hráčov."

Pavel Paukovček, tréner Martina: "Prvá tretina bola opatrná. Urobili sme chyby, za ktoré sme pykali. V kabíne sme si niečo povedali, no domáci boli aj po prestávke lepší. V tretej tretine sme niečo zmenili, snažili sme sa súpera dostať pod tlak, no nedarilo sa. Súperovi patrí gratulácia k bodom."

XXX

HKM Zvolen - HC Nové Zámky 2:1 pp

Hostia začali aktívne a hneď v úvode pritlačili domácich. Šance mali Hudec a Hvila, no gólman Baroš bol proti. Postupne sa osmelili i Zvolenčania, v dobrej akcii bol B. Mráz, no i Šimko ukázal svoje kvality. V dvanástej minúte z ľavej strany v presilovke pálil do žŕdky Hvila. Na opačnej strane sa v oslabení Klhůfek predral dopredu, ale neuspel. Domácim to vyšlo až v presilovke. Od modrej nahodil puk Valenta a teč Klhůfka bol účinný – 1:0.

V druhej tretine mohli Nové Zámky vyrovnať z prečíslenia dvoch na jedného. Prihrávku Lelkeša na Podstavka však v poslednej chvíli zneškodnil pohotový Žilka. Potom prišli chvíle hráčov spod Pustého hradu. V dobrých možnostiach sa ocitli L. Jurík, Klhůfek, B. Mráz a J. Jurík, ale recept na exzvolenčana Šimka nenašli. Hostia mali príležitosti v dvoch početných výhodách, ale Hvila ani Hudec sa svojimi streleckými pokusmi nepresadili.

V úvode tretej tretiny mal vyrovnávajúci gól na hokejke Brabenec a hoci bol osamotený na ľavej strane pred Barošom, nedokázal skórovať. Zvolen pohrozil Obdržálkom a v presilovke zatlačil súpera, ale vedenie nenavýšil. Ani Novozámčania sa nechceli zmieriť s daným stavom a do veľkej príležitosti sa dostal Hudec, pred Barošom však pohorel. Až v závere tohto dejstva predsa len hostia vyrovnali. V presilovke vystrelil od modrej Čížek a puk skončil v sieti – 1:1. V predĺžení sa už hostia tešili z víťazstva po nájazde Hvilu a následnej jeho dorážky, ale rozhodca ho neuznal pre postavenie tohto hráča v bránkovisku. Radosť teda nastala na opačnej strane. V 64. minúte rozhodol o dvoch bodoch pre Zvolen z pravej strany do odkrytej bránky Klhůfek.

HKM Zvolen – HC Mikron Nové Zámky 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 17. Klhůfek (Valenta, B. Mráz), 64. Klhůfek (Valenta, B. Mráz) – 59. Čížek (Sandgren, Brabenec). Rozhodovali: Goga – Výleta, Stanzel. vylúčení 4:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1380 divákov

Josef Turek, tréner Zvolena: „Chcem pochváliť hráčov za kolektívny výkon od brankára až po skúsených obrancov. Dobre sme napádali, ale narazili sme na silného súpera. Bol to ťažký zápas. Som rád, že sa priklonilo na našu stranu šťastie a napokon v predĺžení vyhrali.“

Miroslav Chudý, tréner Nových Zámkov: „Nemám chlapcom príliš čo vyčítať. Odohrali sme slušný zápas, ale ťažko sme sa presadzovali voči osobnej obrane súpera. Šancí sme si veľa nevypracovali. Škrie ma, že dávame málo gólov. Nehrali sme však zle. V predĺžení sme dali gól, ale nevyhrali sme. Bod sme si však zaslúžili.“

Pavel Klhůfek, autor dvoch gólov Zvolena: „Mohli sme mať aj tri body, škoda zbytočného vylúčenia v závere zápasu, po ktorom sme inkasovali gól na 1:1. Vďaka aj za dva body. Konečne sme vyhrali, pretože v príprave sme všetky stretnutia prehrali, takže až teraz sa to otočilo, za čo sme radi. Ja môžem byť z osobného hľadiska spokojný, ale radšej by som dal jeden gól so ziskom troch bodov ako dva góly a máme o bod menej.“