Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
25.10.2022 12:55 Domov
Tisícky ľudí z chudobných komunít každoročne menia zdravotnú poisťovňu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.10.2022 12:55 Domov

Tisícky ľudí z chudobných komunít každoročne menia zdravotnú poisťovňuBRATISLAVA - Desiatky tisíc ľudí z najchudobnejších komunít každoročne menia zdravotnú poisťovňu. Prepoisťovanie prináša pochybné obchodné praktiky a problémy pre poistencov.


Uviedol to Adam Marek z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR. Na Slovensku je podľa jeho slov približne 26.000 ľudí, ktorí za desať rokov zmenili zdravotnú poisťovňu šesť- a viackrát. Prepoisťovanie je podľa neho koncentrované v najchudobnejších komunitách a obciach, kde žijú chudobné rómske komunity. "Deje sa to spôsobom, že nejakí obchodníci ponúkajú ľuďom odmeny za to, že zmenia zdravotnú poisťovňu. Vyzerá to, že tu máme veľa prípadov, keď ľudia zmenia zdravotnú poisťovňu, ani o tom nevedia, lebo ich niekto prepoistil bez ich vedomia," poznamenal Marek. Dodal, že sa to deje vo všetkých troch zdravotných poisťovniach. Občianske združenie Cesta von pôsobí v 25 vylúčených lokalitách, kde pomáha najchudobnejším ľuďom. Jeho riaditeľ Pavel Hrica hovorí, že pri svojej činnosti sa často stretávajú s problémom prepoisťovania a ľudom aj zamestnávateľom to spôsobuje praktické problémy. "Je to nekalá praktika, keďže ľudia to nerobia preto, aby si zlepšili svoju zdravotnú starostlivosť," povedal Hric. Skonštatoval, že obchodníci vedia, že pracujú so zraniteľnými ľuďmi, ktorí sa nebudú chodiť sťažovať, podávať žaloby či súdiť sa. "Pre obchodníka je to najistejšia cieľová skupina," podotkol Hrica. Marek ďalej poukazuje, že na obchodníkov a dohodárov ide minimálne šesť miliónov eur ročne z verejného zdravotníctva. "Myslíme si, že to ničomu nepomáha a zvyšuje to nedôveru v systém. Vytvára to administratívne bariéry a môže to limitovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti," povedal. ÚHP preto navrhuje vyššiu transparentnosť v systéme verejného zdravotného poistenia a viac vykazovania o prepoisťovaní. Išlo by o údaje, koľko ľudí zmenilo zdravotnú poisťovňu za odmenu, koľko ju zmenilo preto, že boli nespokojní, či koľko ľudí na to nahovoril obchodník a dostal za to odmenu od poisťovne. "Keby sme toto vedeli, vieme lepšie zhodnotiť, s ktorou poisťovňou sú alebo nie sú ľudia spokojní," uviedol Marek. Teraz je to podľa neho viac o tom, ktorá poisťovňa je ako šikovná v zazmluvňovaní obchodníkov. Chcú tiež, aby v tomto hral dôležitejšiu úlohu aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na zbere dát sa podieľal ÚHP v spolupráci s Inštitútom zdravotných analýz a využili aj Atlas rómskych komunít, ktorý zverejňuje Ministerstvo vnútra SR. Vláda koncom septembra schválila novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Po novom by zdravotná poisťovňa nesmela vykonávať nábor poistencov prostredníctvom osôb, ktoré s ňou nie sú v pracovnom pomere. Po novom tiež nebude možné meniť zdravotnú poisťovňu na ulici či železničnej stanici, ale bude sa prepoisťovať priamo na pracovisku poisťovne alebo poštou, či elektronicky s overeným podpisom, prípadne s priloženou kópiou občianskeho preukazu. 
 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok