Tipsport extraliga vstupuje so všetkými desiatimi tímami, jedenástym HK Orange 20

NETKY.SK • 10 September 2013, 11:22 • 2 min

BRATISLAVA - V kompletnom desaťčlennom zložení odštartuje oficiálne v nedeľu 15. septembra nový ročník hokejovej extraligy.

Na základe udelených licencií sa v ňom napokon predstaví aj trojica MHC Mountfield, Dukla Trenčín a HK Poprad, ktorá na vyrovnanie svojich podlžností z predchádzajúceho ročníka dostala odklad do 1. septembra a najmä v prípade Popradu k tomu prišlo v poslednej chvíli.

Jedenástym účastníkom bude už po siedmy raz slovenská reprezentačná dvadsiatka, tradične štartujúca pod názvom HK Orange 20. Práve ona si dva úvodné zápasy predohrala, už v utorok o 18.00 h vo svojom domovskom stánku v Ružinove privítala v rámci 1. kola Duklu Trenčín a vo štvrtkovom 2. predohrávanom kole na jej ľad zavíta ŠHK 37 Piešťany.

Už od prvého kola by sa extraligový hokej mal objavovať aj na obrazovkách RTVS. "So súčasným vedením sme dospeli k dohode, ktorá bude na prospech slovenského hokeja. Aktuálne sme pred podpisom zmluvy, ktorá zabezpečí prenosy jednotlivých zápasov hneď od úvodného kola," prezradil na utorňajšej tlačovej konferencii v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton riaditeľ Pro-Hokeja Vladimír Paštinský. Riaditeľ TRVS Václav Mika túto informáciu potvrdil, s tým že začnú už od nedele a z play off budú prinášať všetky zápasy.

Prezident KR SZĽH Peter Orzág potvrdil pripravenosť rozhodcov na nový ročník. Medzi hlavných sa vrátili Jozef Kubuš, Tomáš Bundil, Peter Stano a bývalý vynikajúci čiarový Milan Novák.   Základná časť už 21. ročníka Tipsport extraligy potrvá do 4. marca 2014, kedy je na programe záverečné 54. kolo. Všetky musia mať svojho víťaza, v prípade nerozhodného stavu po 60 minútach bude   nasledovať päťminútové predĺženie so štyrmi korčuliarmi na každej strane a keby sa nerozhodlo ani v ňom prídu na rad samostatné nájazdy až pokiaľ neurčia víťaza. Ešte pred nimi sa upraví ľadová plocha medzi oboma bránkami tromi až štyrmi okruhmi. Za výhru v riadnom hracom čase získa mužstvo tri body, dva body budú za výhru po predĺžení a samostatných nájazdoch. Za prehru po predĺžení a nájazdoch bude jeden bod, prehra v riadnom hracom čase znamená nula bodov.

Po skončení základnej časti sa začne druhá, Slovnaf play off, do ktorého postúpi prvých osem mužstiev a systémom 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 zvedú medzi sebou štvrťfinále play off. To sa začne 8. marca a skončí sa najneskôr  21. marca.  Víťazné tímy postúpia do semifinále (1-4, 2-3), ktoré odštartuje 24. marca a skončí sa najneskôr 6. apríla. Dva úspešné tímy zo semifinále budú hrať medzi sebou finále (9.4. - 21.4.). Všetky zápasy play off sa budú hrať na štyri víťazstvá. Keby sa nerozhodlo v riadnom hracom čase, nasledovať bude po úprave ľadovej plochy desaťminútové predĺženie opäť so štyrmi korčuliarmi a ak by v ňom padol gól, zápas sa skončí, v opačnom prípade už bez ďalšej úpravy plochy prídu na rad samostatnú nájazdy. Pre mužstvo, ktoré skončí po základnej časti na 9. mieste, sa sezóna skončí, na posledný 10. tím bude čakať baráž s víťazom I. hokejovej ligy s rovnakými podmienkami za akých sa budú hrať všetky zápasy vyraďovacej fázy. Baráž sa začne 20. marca a najneskôr sa skončí 31. marca. Výhodu prvých dvoch zápasov na domácom ľade bude mať extraligista a mal by ju aj keby prišlo na rozhodujúci siedmy duel. Víťazný tím bude v sezóne 2014/15 účastníkom Tipsport extraligy.

Hracími dňami budú utorok, piatok a nedeľa. Štyri mužstvá - HC Košice, ŠHK 37 Piešťany, HKM Zvolen a HK Orange 20 budú v pracovné dni hrávať domáce zápasy od 18.00 a tento čas dodržia v Piešťanoch aj počas víkendov, či sviatkov. Dukla Trenčín a HC'05 Banská bystrica budú doma začínať o 17.30 h, v Nitre, Poprade, Žiline a Martine (MHC Mountfield) budú diváci chodiť na hokej o 17.00 h. Banská Bystrica bude cez víkendy a sviatky hrávať o 16.30, ostatné kluby o 17.00.