Tipsport extraliga: Poprad prehral v Nitre, Košice tesne zdolali Žilinu

NETKY.SK • 18 September 2013, 09:54 • 2 min

NITRA - V 2. kole Tipsport extraligy prehral Poprad v Nitre 4:2, Košice zdolali na ľade súpera Žilnu 2:1, Martin vyhral nad Zvolenom 2:1, Skalica vonku porazila Banskú Bystricu 1:3 a Trenčín rozdrvil Piešťany 6:2.

HK Nitra - HK Poprad 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
Góly: 30. R. Tománek (Pupák, Stümpel), 34. L. Novák, 49. Piačka (B. Rapáč), 60. M. Kováčik (Pupák, Nádašdi) - 17. Gápa (M. Nagy), 18. Mlynarovič (A. Kroták)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Orolin, Výleta, 2298 divákov

Nitra: Kristan - P. König, Rais, Milo, Nádašdi, Ordzovenský, M. Bača, Ďurkech, Hrazdíra - Pupák, T. Chrenko, M. Kováčik - R. Tománek, Stümpel, L. Novák (21. Pupák) - B. Rapáč, Martin Segľa, Štumpf - Piačka, Kmeč, Bajtek
Poprad: Sidor - Fabian, R. Suchý, Kasík, McNamara, Kurali, D. Brejčák, Gáborčík, Nitriansky - Lapšanský, Mlynarovič, A. Kroták - Drábek, Belluš, T. Sýkora - Matúš Paločko, S. Takáč, Jabrocký - M. Nagy, Gápa, R. Schneider

Úvodné šance Nitry ani dve presilovky sa neujali, a tak udreli hostia. V 17. min sa dostal do úniku 20-ročný Gapa a prvý raz prekonal Kristana - 0:1. Ubehlo len 22 sekúnd a Popradčania opäť zdvíhali ruky a hokejky od radosti. Po vhadzovaní strelil druhý gól východniarov ďalší mladík Mlynarovič. V úvode druhej tretiny spálil niekoľko šancí topkanonier uplynulej extraligovej sezóny Tománek, ale v polovici zápasu konečne trafil - 1:2. Po hodine a pol čistého času to bol vôbec prvý gól Nitranov v tomto súťažnom ročníku (prvý zápas prehrali vo Zvolene 0:2, pozn.). O štyri minúty neskôr už bolo vyrovnané. Novák sa dostal do úniku - a aj keď faulovaný - v páde dokázal skórovať - 2:2. Ďalšie góly už v druhej tretine nepadli napriek tomu, že domáci mali veľkú streleckú prevahu (21:3). V záverečnej tretine sa Nitrania snažili za mohutného povzbudzovania divákov strhnúť vedenie na svoju stranu. Podarilo sa im to v 49. min, keď Popradčana Sidora prekonal peknou strelou švihom krídelník štvrtého útoku Piačka - 3:2. Hostia sa neskôr pokúšali o vyrovnanie aj v hre bez bránka, ale neúspešne. Naopak, pol minúty pred koncom rozhodol Kováčik gólom do prázdnej bránky o tom, že všetky body zostanú pod Zoborom.

MsHK DOXXbet Žilina - HC Košice 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 25. Klouda (D. Buc, I. Rúfus) - 30. Spilar (Štrbák, R. Jenčík), 54. Spilar (P. Bartoš)
Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše Drevenák (Žilina) 10 min osobný trest, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín - Gajan, Smrek, 1116 divákov

Žilina: M. Laco - Ostrčil, Bajaník, Rúfus, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, A. Lipovský, Hriňa - I. Dornič, Kalla, F. Novák - T. Varga, Klouda, D. Buc - Macejka, Linet, Drevenák - Jarab, Valášek, Kropáč
Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, M. Novák, Šeda, Deyl, Macejko, Martin Chovan - R. Jenčík, Pašek, L. Nagy - Bicek, T. Marcinko, Sojčík - Spilar, P. Bartoš, Matis - R. Konečný, Češík, Hrnka

Súboj po prvom kole tabuľkových susedov bol v úvode oťukávaním. V 4. min Bicek zblízka mieril len do gólmana Laca. V 8. min Novák z ľavej strany vyskúšal pozornosť Hyláka. Druhú desaťminútovku začali lepšie Košičania, ale ani strela Konečného v 9. min od modrej, ani Spilara o dve minúty neskôr neboli úspešné. V 15. min Žilinčania zavarili pred košickým gólmanom, ale tiež bez gólového efektu. V závere tretiny mali domáci hokejisti prvú početnú prevahu, no príležitosti Buca a Rúfusa zostali taktiež nevyužité. Druhá tretina bola o presilovkách a ich premieňaní. Pri vylúčení Košičana Češíka sa v 25. min presadil Klouda, ktorý tečoval Bucovu strelu. Podobný scenár mal aj vyrovnávajúci gól Košíc. Tí hrali od 26. min štvorminútovú presilovku, Štrbák nastrelil puk a Spilar ho tečom poslal za Lacov chrbát - 1:1. Hostia sa mohli ujať vedenia pri ďalších vylúčeniach domácich, ale nepodarilo sa im to. Takisto Žilinčania nevyužili ďalšiu početnú prevahu pri vylúčení Konečného. Posledná tretina mala podobný obraz ako dve predchádzajúce. Bojovalo sa o každý kúsok ľadu. Herne mali navrch Košičania. Tí mohli vsietiť gól v 49. min, keď mali početnú prevahu. Nádherné strelecké pokusy Nagya však Laco kryl. V 54. min tretia formácia "oceliarov" založil rýchly protiútok. Bartoš nezištne prihral Spilarovi a ten vsietil svoj druhy gól. Zaver zápasu spestril súboj Drevenáka so Šedom, následne mali "vlci" minútovú prevahu piatich proti trom. Hneď v úvode vsietili gól, ale pre posunutie bránky rozhodca Orolín nariadil trestné strieľanie, ktoré domáci Kalla nepremenil.

MHC Mountfield Martin - HKM Zvolen 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 15. Važan (Markovič, Galamboš), 34. Važan (Tupý, Markovič) - 38. Podkonický (Škvaridlo)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Gavalier, Tornay, 2700 divákov

Martin: Šúrek - Matejka, Tupý, A. Novotný, I. Ďatelinka, Brcko, Imrich - Markovič, Galamboš, Važan - Themár, M. Beran, Jurášek - Perniš, Fujerík, Pokrivčák - Žáčik, Murček, Dírer
Zvolen: M. Šimko - Juraško, L. Pokovič, Hraško, J. Hertl, Ťavoda, J. Mucha, Pospíšil, Pichnarčík - P. Zuzin, Brabenec, V. Baláž - Škvaridlo, Podkonický, Martin Ďaloga - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela - Čanky, Huňady, Puliš

V premiérovom zápase novej sezóny v Martine sa hral od úvodu svižný hokej. Zvolenčania mali v prvej desaťminútovke prevahu, ktorú však gólovo nevyjadrili. Brabenec a P. Zuzin v dobrých pozíciách mierili iba do pripraveného Šúreka. K slovu sa potom dostali domáci. V 14. min Markovičov pokus iba vystrašil Šimka, ale o minútu ho prekonal Važan pohotovou strelou švihom. Na začiatku druhej tretiny išiel Themár sám proti Šimkovi, ale jeho strela tesne minula bránku. Potom Matejka iba vyprášil Šimkove betóny, puk sa odrazil pred Galamboša, ale ten ho nedokázal poslať do prázdnej bránky. V 28. min vyrazil hosťujúci gólman Važanovu strelu pred voľného Matejku, jeho pokus smerujúci do odkrytej bránky stačil Šimko vyraziť. Hostia ťažko hľadali stratený rytmus a len zásluhou Šimka neinkasovali ďalší gól, ten vytiahol výborný zákrok pri Murčekovej strele. V 34. min najskôr Beran v presilovke nepretlačil puk do siete, ale potom Važan pridal druhý gól "kosačiek" - 2:0. Zdalo sa, že hostia sú na kolenách, no rýchly brejk dve minúty pred druhou prestávkou ich dostal späť do boja o body. Škvaridlovu strelu vyrazil Šúrek pred Podkonického a ten skóroval - 2:1. Na začiatku tretej dvasdasaťminútovky tempo trochu upadlo. Domáci pozorne bránili a využívali každú príležitosť na protiútok. Úradujúci majster nevyvinul očakávaný tlak, no v 46. min mal P. Zuzin vyrovnanie na svojej hokejke, ale neprekvapil Šúreka. Martinčania hrali s veľkým oduševnením a svojou aktivitou vypojili zvolenskú ofenzívu. V 56. min mohol rozhodnúť duel Tupý, ale sám pred brankárom súpera zaváhal. Hosťom nepomohla k vyrovnaniu ani 44-sekundová hra bez brankára.

HC‘05 Banská Bystrica - HK 36 Skalica 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Góly: 60. Fajčák (Hegyi) - 21. Kuľha (Vyrůbalík, M. Sloboda), 30. R. Školiak (M. Sloboda, Kuľha), 38. Lažo (Šátek, Staňo)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Konc - Bednár, Snášel, 1118 divákov

Banská Bystrica: Kalemba - Meland, Saracino, Bambúch, Styk, Rosandič, Zošiak - Kafka, White, M. Hudec - Handlovský, Heizer, R. Macík - Matoušek, Zigo, Matúš Chovan - Lamper, Hegyi, Fajčák
Skalica: Lipovský - Vyrůbalík, Ketner, M. Srnec, L. Kozák, Staňo, Barák - Kuľha, R. Školiak, M. Sloboda - Obdržálek, Stieler, Lažo - Kutálek, Preisinger, Šátek

V prvej tretine mali viac z hry domáci hokejisti, hoci Skaličania vykorčuľovali iba s tromi formáciami a Bystričania vsadili na štyri útoky. Šancí však nebolo veľa, najväčší závar riešil Lipovský v 9. a 10. min, keď sa do šancí dostali Hegyi, Lamper a najmä Kafka, ktorý trikrát zakončil, ale nenašiel recept na gólmana hostí. V závere prvého dejstva mali Záhoráci výhodu presilovej hry, no za zmienku stála iba dobrá strela Kuľhu z pravej strany, ktorú Kalemba pokryl. Nástup do druhej tretiny vyšiel Skaličanom, ktorí ťažili z chyby zadákov prvej bystrickej formácie, Vyrůbalík našiel nepokrytého Kuľhu, ktorý nemal problém umiestniť puk do odkrytej bránky. V 25. min bol rýchlejší než Meland Školiak, ale z ľavej strany nepokoril pozorného bystrického gólmana. Na opačnej strane sa ocitol v tutovke pri žrdi Kafka, no opäť stihol zakročiť Lipovský. V polovici zápasu prišiel ďalší skalický úder, keď spoza bránky poslal Sloboda puk pred ňu, kde číhal pohotový Školiak - 0:2. Domáci sa potom snažili znížiť, v šanciach bol opäť Kafka a v 36. min dokonca nevyužili hokejisti spod Urpína ani presilovku o dvoch hráčov. Prišiel znovu trest, konkrétne v 38. min, keď Lažo prešiel cez modrú a nachytal strelou švihom Kalembu na hruškách. V záverečnej tretine sa Banskobystričania snažili aspoň korigovať nepriaznivý stav, ale Kafkovi, Handlovskému ani Heizerovi sa nepodarilo dostať puk do bránky. Naopak - v oslabení ďalšiu Melandovi chybu takmer zužitkoval Kuľha. V 57. min mal čestný zásah "baranov" na hokejke Zigo, Lipovský bol však proti. Domáci následne nevyužili ani presilovku, keď v nej dokonca mohli inkasovať, ak by Obdržálek využil sólo na Kalembu. Prevahu Banskej Bystrice napokon zúročil Fajčák šesť sekúnd pred konečným klaksónom a stanovil výsledok na 1:3

Dukla Trenčín - ŠHK 37 Piešťany 6:2 (4:2, 1:0, 1:0)
Góly: 4. Rób. Petrovický, 8. Čerešňák (T. Lipták, Palák), 15. T. Klíma (T. Lipták, Čerešňák), 16. Novajovský (Komínek, Rastislav Pavlikovský), 21. Novajovský (Rastislav Pavlikovský, Rób. Petrovický), 56. Pozník (M. Kalus, P. Kalus) - 11. Lušňák (Stupka), 20. Holovič (Lušňák)
Vylúčení: 10:9 na 2 min, navyše: Valábik (Piešťany) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Holienka, Valach, 1534 divákov

Trenčín: A. Nagy - R. Lintner, Novajovský, E. Bagin, Pozník, M. Nemčík, Čerešňák, Ryzák, Habšuda - Komínek, Rastislav Pavlikovský, Rób. Petrovický - Broska, M. Kalus, P. Kalus - Palák, T. Klíma, T. Lipták - Vaculin, F. Nemček, L. Klíma
Piešťany: T. Tomek (16. Ondrejka) - A. Drgoň, R. Filip, Valábik, Biro, Brňák, Cuník, Škadra, A. Hruška - Melichárek, V. Nemec, S. Saliji - J. Románek, M. Bartánus, J. Ručkay - Lušňák, Holovič, Stupka - Haring, Toman, Šišovský

Domáci začali od úvodného buly aktívne a darilo sa im aj strelecky - v 8. min viedli už 2:0. Hosťom nepomohol ani oddychový čas, pretože hoci v 11. min Lušňák znížil, onedlho Trenčín dvoma gólmi v rozpätí 43 sekúnd svoj náskok ešte zvýšil, najmä Novajovského delovka od modrej čiary pod hornú žŕdku v 16. min potešila oči fanúšikov. Na konci prvej tretiny Piešťany síce využitou presilovkou korigovali stav, ale domáci pokračovali v dobrom výkone aj v prostrednom dejstve a Novajovský už 44 s po prestávke vsietil ich piaty a upokojujúci gól. Svižný hokej pokračoval v znamení miernej trenčianskej prevahy. Domáci kontrolovali aj naďalej svoj náskok, keďže hostia asi poslednú reálnu šancu na zdramatizovanie zápasu nevyužili v 50. min, keď Bartánus nevyužil trestné strieľanie. Krátko pred koncom ešte Pozníkova úspešná delovka korunovala nielen kvalitný výkon Trenčína, ale aj jeho zaslúžené víťazstvo.