Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2022Arnold
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.05.2022 14:00 Kultúra
TIP NA KNIHU Žiadny život nie je natoľko zlý, aby sa nemohol zlepšiť, a žiadne srdce nie je natoľko čierne, aby ho nemohla presvetliť láska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.05.2022 14:00 Kultúra

TIP NA KNIHU Žiadny život nie je natoľko zlý, aby sa nemohol zlepšiť, a žiadne srdce nie je natoľko čierne, aby ho nemohla presvetliť láskaČlovek je vo svojej podstate zberateľ, všeličo si nalepuje na život a pridáva hŕbu na hŕbu. Zbiera spomienky, zlé i dobré, krivdy aj odpustenia, a neviditeľným perom si zapisuje želania do hlbín srdca. Čo by chcel, po čom túži, o čom sa neodváži povedať inému, hoc by to bol dôverník, lebo sa to zdá priveľmi osobné, možno až smiešne.


V želaniach sme králi, máme paláce zhotovené len z neživých prianí, a predsa je ale jedno, možno nepriznané, ktoré vyčnieva a vytŕča ruku, lebo má najväčšiu silu a zapaľuje najsilnejší plameň.

 

I kniha Na krídlach oddanosti od autorky Roseanny M. White, je, dá sa povedať, ukážkou toho, čo sa stane, keď sa sen naplní i aké to bude, keď zhasne a splnenie nikdy nenastane.

 

 

Rodina

 

Píše sa 20. storočie a zúri prvá svetová vojna. Mladá, nie príliš pekná, ale priveľmi bohatá Arabelle, povolaním zdravotná sestra, si tiež vytýčila želanie, veľké a neopúšťajúce ju, ani napriek sklamaniam. Zo všetkého najväčšmi prahne po rodine, áno, to by chcela, urobila by čokoľvek, len aby sa vydala a mala kohosi, hoc len formálne, hoc by ju aj neľúbil vášnivou láskou, hoc by manželstvo nemalo príchuť rozprávky.

 

 

Matka sa pobrala na druhý svet už dávno, otec je dobrodruh, ktorý má radšej cestovanie ako vôňu domova. A priatelia? Iste, má priateľov, ale beztak sa každý púšťa do písania si vlastného príbehu, lebo je osamelá, tak bolestivo osamelá.

 

Čierne srdce

 

Major Phillip Camden, prezývaný Čierne srdce, je sprevádzaný čiernou túžbou. Chce, aby sa jeho utrpenie skončilo, lebo, ako sa zdá, zatiaľ konca niet a on tuší, že tak či tak bude musieť čeliť rozsudku. Bol verejne odsúdený, že ako zodpovedný nadriadený zapríčinil smrť celej letky, a on nič nepopiera, nikomu nevysvetľuje, len v duchu ráta dni, keď ho navštívi spravodlivosť a on povstane pred popravčou čatou. Smrti sa neľaká, lebo nemá prečo žiť, a tak si myslí, že je pripravený kedykoľvek zomrieť.

 

 

Pohľad

 

Majora nemá nikto príliš v láske, nikto sa ho nezastane, len na neho odsudzujúco zízajú. Kedykoľvek prechádza okolo nemocnice, všíma si, ako mu zdravotné sestry i dobrovoľníčky venujú z okna očný kontakt. Ako keby na neho kričali:

„Moja láska ťa zachráni. Ja ťa očistím.“

 

 

Áno, o ženy núdzu nemá, veď je vzhľadovo naozaj viac než atraktívny, ale tie pohľady, tie pohľady sú mu na smiech.

Iba ona jediná na neho tak nehľadí. Iba ona stojí pri okne, a kým neodíde z dohľadu, prosí ho, aby sa nevzdával, vysiela k nemu presvedčenie, že vie, ona vie, že nie je taký zlý a temný, ako sa o ňom vraví.

 

Stretnutie

 

Keď sa major a Arabelle napokon stretnú, obaja ani len netušia, čo všetko spoločne prekonajú.

 

„Ja vás nemôžem zachrániť, ale je jeden, ktorý môže,“ povie mu ona, mysliac tým na Boha.

 

Nesmelé spoznávanie prerastie do priateľstva a priateľstvo zasa rozhodne, čo bude nasledovať.

 

Roseanna M. White 

 

Pre autorku je typické, že do románov vmiešava nielen jemnú romantiku, ale i poriadnu dávku napätia, intríg a špionáže. Ani Na krídlach oddanosti nie je výnimkou, až do poslednej strany vám srdce bude robiť kotrmelce od vzrušenia nad zvratmi a zovrie ho i úzkosť, lebo i postavy, čo boli negatívne, odrazu poľutujete a ich osud nebude ľahostajný nikomu. Nemôže byť, lebo White je majsterka vo svojom remesle, a hoc predošlými titulmi ma až tak neohúrila, pri tomto som jej sľúbila svoju oddanosť.

 

Mohlo by vás zaujímať: TIP NA KNIHU V pralese sa neskryjete nielen pred divokou zverou, ale ani pred tajomstvami vlastných sŕdc

 

V príbehu je šikovne zakomponovaná i viera v Boha a emócie, ktoré hrdinovia okúšajú, sú vykreslené nesmierne autenticky. Vzala som si ponaučenie, že nijaký človek nie je natoľko ponorený do temnoty, aby nemohol vyjsť do svetla. Stačí jeden pohľad, stačí dôvera. A láska.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Unsplash, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok