Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
21.05.2022 16:00 Kultúra
TIP NA KNIHU Ľudovít Štúr. Génius národa a Európy
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.05.2022 16:00 Kultúra

TIP NA KNIHU Ľudovít Štúr. Génius národa a EurópyVydavateľstvo Slovart prináša monografickú publikáciu z pera Jaroslava Rezníka, ktorá predstavuje Ľudovíta Štúra ako vedca a politika, ktorý sa zaradil medzi najvýznamnejších európskych mysliteľov svojej doby.


Monografia má tri časti: v prvej predstavuje nehnuteľné literárne pamiatky – múzeá, pamätné izby, pietne miesta a pomníky na pamäť Štúrovho života a diela. Bratislava, Devín, Modra, Hlboké, Zemianske Podhradie, Trenčín, Čadca, Bánovce na Bebravou, Uhrovec, Zvolen, Ostrá Lúka, Liptovský Mikuláš, Levoča, Veľké Kapušany, Košice, Žilina, Martin, Ružomberok, Rožňava, Prešov, Michalovce, Banská Bystrica – tam všade nájdete pamätníky jedného z najväčších mužov slovenského národa Ľudovíta Štúra.

 

 

 

 

Povzniesol tento národ, predstavil ho svetu a pokiaľ bude tento národ žiť, nezmizne z jeho duše Štúr. V Bratislave býval na viacerých miestach, najznámejšie a naistejšie sú dve – zhodou okolností obe na Panenskej ulici. Janko Kalinčiak vo svojom životopise uvádza, že spoločne bývali rok na dnešnej Jozefskej ulici, kde sa rozhodoval Ľudovít Štúr, že uzákoní spisovnú slovenčinu. Štúrova ulica, ktorá ústi na Šafárikovom námestí, je jednou z najznámejších ulíc v Bratislave. V knihe sa však dočítame o ďalších mnohých budovách a inštitúciách nesúcich meno toho národovca.  

 

 

V druhej časti knihy sa uvádza v chronologickom poradí jeho literárne, historické, jazykovedné a publicistické diela so stručnými anotáciami o ich obsahu. Jeho rozsiahle dielo obsahuje básnickú tvorbu, jazykovednú, historickú a novinársku a v knihe nájdeme prierez jeho dielom tak ako ho postupne vytváral. Zaujímavosťou, že jeho prvé literárne pokusy lyricko-epické básne sa uskutočnili v češtine. Jednou z možností bola totiž publikácia v časopise Květy, kde sa objavila aj jeho báseň Ohlas zpěvu ze Slowenska, Ze Slowenska, Dumky večerní, či elégia Žel nad Puškinem a ďalšie. Toto je však len zlomok rozsiahlej tvorby Ľudovíta Štúra, ktorá je zhrnutá v diele. 

 

 

Tretia časť zahŕňa informácie o edične spracovanej tvorbe Ľudovíta Štúra, beletristické, biografické, historické a literárnohistorické knižne a výnimočne aj v časopisoch vydané diela o jeho osobnosti. Ako sme spomenuli, že tvorba Ľudovíta Štúra je rozsiahla, publikácie mapujúce jeho život a tvorbu nie sú o nič menej zaujímavé ako jeho tvorba. Dozvieme sa o dielach slovenských, niektorých českých, ale aj o monografii maďarského slovakistu, ktorí mapujú literárnu pozostalosť Ľudovíta Štúra, zaoberajú sa jeho životom, myšlienkovým odkazom, aby poukázali na jeho nadnárodný presah a dosah do súčasnosti.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Anna Olvecká

Foto:  Reprofoto: Anna OlveckáNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok