Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. máj. 2022Júlia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
15.01.2022 15:00 Kultúra
TIP NA KNIHU: Keď na človeka raz zapôsobí nejaká kniha, ani odbehnúť päť kilometrov nie je problém
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.01.2022 15:00 Kultúra

TIP NA KNIHU: Keď na človeka raz zapôsobí nejaká kniha, ani odbehnúť päť kilometrov nie je problémKeď slovenské autorky Silvia Demovičová a Simona Kutišová napísali a následne ponúkli na knižný trh dvojdielnu sériu, ani len nemohli tušiť, koľko nadšencov si príbeh podmaní.


 

Istý náznak sa dá vytušiť pri čítaní hodnotiacich komentárov, ktoré sú, ako inak, plné pochvalných slov, ale i tak je zaiste pre autora nesmiernym potešením, keď sleduje, že jeho neživí hrdinovia ožívajú vďaka početnému záujmu.
Nuž ale radšej pekne postupne, najskôr je treba odhaliť, čo sa v deji ukrýva a čím je atraktívny jednak pre mladých, pre ktorých je prioritne určený, a jednak pre starších a životom ostrieľanejších.

 

 

V lete

 

Všetko sa to začalo v lete, keď vydavateľstvo Venupress zhmotnilo prvú časť s názvom Iba s tebou. Už po vydaní bolo celkom zrejmé, že kto skúsil, nevie sa dočkať pokračovania a veru sa aj objavilo, a to v čase vianočnom. Zrodila sa druhá časť nazvaná Bez teba a tajomstvá sa rozmotávali.

 

 

Príbeh odkrýva neľahký osud mladej dievčiny  Niky, ktorá je síce nesmierne zdatná v oblasti športu, avšak pokiaľ ide o vzťahy, tam značne zaostáva. Zrejme aj preto jej rozbúši srdce na prvý pohľad problémový chlapec, s ktorým láska nebude mať príchuť cukrovej vaty.

 

Autorky rozohrali vskutku napínavú zápletku nielen pozostávajúcu z romantiky, ale aj z komplikovaných rodinných väzieb, závisti, nenávisti a, a, áno, aj trochu šikany.
Veľmi osviežujúca je i skutočnosť, že hrdinovia pochádzajú z prostredia Slovenska, a teda je čitateľovi dobre známe, ako sa v krajine existuje a aké pravidlá platia.

 

Odporúčanie

 

A nech je jasné, ako séria zapôsobila, zoznámime sa s jednou mladou ženou.
V záujme zachovania anonymity neprezradíme nič, iba toľko, že sa volá Katarína a na odporúčanie si kúpila Iba s tebou.
„Kúp si aj druhú časť, lebo keď dočítaš prvú, hneď budeš chcieť vedieť, čo sa stane ďalej," pobádala ju priateľka. Bol práve december, takže Katarína si pokojne mohla dopriať obe časti a ušetriť si starosti, ale odmietla so slovami, že najskôr chce spoznať, či sa jej kniha zapáči alebo ju, naopak, sklame.

 

Ako to nakoniec dopadlo, ani nie je potrebné vravieť. Pravdaže ju príbeh ohúril, vraj ho čítala do neskorých nočných hodín a aby sa dozvedela, čo sa udeje, nedočkavo obracala strany a ignorovala dokonca aj chudáka svojho priateľa.

Akonáhle pohľadom zavadila o posledné slovo, uvedomila si, akej chyby sa dopustila a že ihneď musí získať pokračovanie!

 

Dôvody

 

Nič však nešlo tak ľahko, ako by sa mohlo zdať.
Kníhkupectvo sa nachádzalo v Piešťanoch a milá Katarína jednoducho potrebovala nájsť príčinu, aby absolvovala cestu autom a vypravila sa po úlovok.
Najskôr sama seba kritizovala, vraj deti v Afrike predsa hladujú, a ona má takto plytvať a netrpezlivo nasadať do auta?
Pokrútila hlavou a premýšľala ďalej.
Počas ranného sprchovania sa presvedčila, že šampón aj kondicionér akosi zázračne ubúdajú, ale nemohla samu seba klamať. Ak by šlo len o to, mala možnosť ísť oveľa bližšie a zadovážiť si prípravky menej náročne a rýchlo.

 


„Mama, nepotrebuješ niečo z Piešťan?" zúfalo sa dožadovala Katarína.
„Hmm, no keď to spomínaš, zišli by sa sáčky na tlačenku. Len potrebovať ich budem až budúci týždeň."
Katarína mierne posmutnela, ale ochotná mama hľadala iné riešenie.
„Zavolám pedikérke, či pracuje. A keď áno, môžeš ma vziať do Piešťan na nechty."
A bolo rozhodnuté, nálada sa zdvihla.
Nanešťastie, pedikérka nepracovala, užívala si sviatočné voľno.

 


A tu na scénu nastúpila Katarínina sestra, ku ktorej sa doniesli klebety o čitateľskej kríze a vniesla svoju dávku pomoci.
„Mohla by si ma aj s Oliverom vziať a ja by som sa tam s ním poprechádzala. A kúpim tam aj niečo do domácnosti a drevenú hračku."
A aby sa ešte len čosi pridalo, Katarína si povedala, že keď už bude v meste, zabehne päť kilometrov a výčitky svedomia sa zmenšia.

 

Mohlo by vás zaujímať: TIP NA KNIHU Roman Mocpajchel Bitky a bojiská


Šťastná napokon vybavila, čo chcela, knihu prečítala a pohltila ju natoľko, až má nie jednu, ale sto chutí pustiť sa do čítania rovnakého príbehu znovu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Martinus, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok