Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. okt. 2022Levoslav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
06.08.2022 14:00 Kultúra
TIP NA KNIHU Gabriel García Márquez – 100 rokov samoty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.08.2022 14:00 Kultúra

TIP NA KNIHU Gabriel García Márquez – 100 rokov samotyKolumbijský spisovateľ, ktorý bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov magického realizmu, hoci jeho tvorba bola natoľko rozsiahla, že sa nedá presne začleniť do určitého žánru.


 

Narodil sa v Kolumbii v meste Aracataca ako najstarší z dvanástich súrodencov. Tak sa dostal do výchovy k starým rodičom, hlavne starý otec, ktorý bol plukovníkom na strane liberalistov v kolumbijskej občianskej voje, mal potom obrovský vplyv na jeho tvorbu. Po smrti starého otca sa ako osemročný vrátil k rodičom a súrodencom, ktorých si sotva pamätal. Vzhľadom na to, že Márquez bol bystré a nadané dieťa, dostal štipendium a vďaka nemu mohol bez problémov dokončiť strednú školu. Právo na vysokej žiaľ nedokončil, no v tom čase ho už uchvátila žurnalistika a písal svoje prvé poviedky v novinách nazvaných El Heraldo. Od roku 1948 bol novinárom a dopisovateľom rôznych provinčných novín.

 

 

Úspech s románom 100 rokov samoty

 

Rok 1967 bol prelomovým, nakoľko vtedy mu vyšiel román 100 rokov samoty, ktorý aktuálne vyšiel vo vydavateľstve Slovart. Natrvalo ho  zapísal do sŕdc i duší čitateľov celého sveta. Táto kniha mu priniesla dlhoočakávanú slávu a peniaze, ktoré mu umožnili venovať sa len písaniu. Medzitým sa začal aktívne zapájať aj do politického diania. Preložili do viac ako 37 jazykov a vyšiel v počte vyše 30 miliónov kusov. Rovnako významným v jeho život bol aj rok 1982, kedy získal Nobelovu cenu za literatúru a peniaze za ocenenie využil na vydávanie vlastného časopisu El Otro.

 

 

 

Viac o ňom v životopise

 

Životopis poslednej veľkej legendy svetovej literatúry 20. storočia Gabriela Garcíu Márqueza je jedinečným dielom jedinečného spisovateľa. Jeho autor, anglický literárny historik a jeden z najuznávanejších znalcov latinskoamerickej literatúry Gerald Martin, ho písal takmer sedemnásť rokov. Podarilo sa mu vytvoriť životopisné a literárnohistorické dielo, ktoré nemá čo do biografického rozsahu a analytickej hĺbky vo svojej kategórii obdobu. Sám veľký spisovateľ Martinovo dielo verejnej označil za svoj prvý „tolerovaný" autorizovaný životopis. To výrazne vyčleňuje túto knihu z množstva literatúry všetkých žánrov, ktorá bola o geniálnom kolumbijskom spisovateľovi a jeho diele doposiaľ napísaná. Martinova kniha je originálnou a obdivuhodne vyváženou syntézou množstva doposiaľ neznámych a nespracovaných biografických faktov a údajov z Márquezovho života s hlbokou a zasvätenou literárnohistorickou analýzou spisovateľovho diela. Je písaná elegantným, no súčasne pútavým štýlom, ktorý prevedie čitateľa magickým labyrintom Márquezovho života a odkrýva jeho dielo v neznámych  a prekvapujúcich vzťahoch a súvislostiach.

 

V roku 1999 ochorel Márquez na rakovinu  lymfatických uzlín, zomrel 17. apríla 2014 na zápal pľúc.

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Anna Olvecká

Foto:  SlovartNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok