Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
27.11.2022 17:00 Kultúra
TIP NA KNIHU Čo by ste robili, ak by sa ukázalo, že človek, s ktorým roky žijete, je obyčajný klamár? On jej veril, tak veľmi jej veril a ona ho zradila
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2022 17:00 Kultúra

TIP NA KNIHU Čo by ste robili, ak by sa ukázalo, že človek, s ktorým roky žijete, je obyčajný klamár? On jej veril, tak veľmi jej veril a ona ho zradilaSpoločné bývanie, spoločné plány. Silné a vrúcne city, krásne a nežné slová. Spomienky, tisíce a tisíce spomienok, dali by ste za toho druhého ruku, ba aj celé telo do ohňa.


A predsa sa napokon pravda kdesi skryla, lebo tak sa zdá, že všetko, čomu ste verili, do čoho ste vkladali nádeje, všetko, na čo ste sa spoliehali, bola odporná lož.

 

Rosie Walsh napísala úžasnú knihu Láska môjho života, ktorej názov možno vzbudzuje dojem, že stránky budú polepené cukrom, že v nich drieme len romantika a nič viac, avšak skutočnosť je celkom iná. Bude to napínavé, drsné, dojemné, niekedy sa o pozornosť prihlási aj strach.

 

Manželia

 

Emma a Leo sú manželia, vychovávajú malú rozkošnicu a prekonali naozaj veľké úskalia. Najskôr totiž nemohli mať deti, bolo to zúfalé, tak neskutočne zúfalé, a keď sa rodičovstvo predsa len podarilo, Emme oznámili, že má rakovinu. Choroba to je zákerná, ale jej najskôr tvrdili, že ju objavili v počiatočnom štádiu, že možno nedôjde k zmenám, ktoré by narušili príbeh rodiny. Nuž ale nech boli prognózy akokoľvek optimistické, objavili sa príznaky, musela podstúpiť chemoterapiu a obaja, aj ona aj on, si v mysli strážili otázku, či to prežije. A túžbu, nech si ju smrť ešte neberie.

 

 

Nekrológ

 

Emma bola bojovníčka, pretrpeli to a rakovina sa dala na ústup, teda by si jeden či dvaja pomysleli, že už bude všetko v najlepšom poriadku a budúcnosť sa ukáže rozprávkovo.

Stalo sa ale čosi iné, nepekné, bolestivé.

 

To máte tak, Leo sa živil ako pisateľ nekrológov, už toto samotné povolanie a autorkin opis, ako sa to robí a ako fungovala redakcia, musím naozaj veľmi vyzdvihnúť. Dozvieme sa, napríklad, že tí, ktorí sa živia formovaním nekrológov, si niekedy napíšu zopár textov do zásoby. Týka sa to najmä osobností, keby náhodou a nedajbože zomrela nejaká herečka či by naposledy vydýchol moderátor, treba sa pripraviť vopred. A Leo, hoci to môže pôsobiť trošilinku zvrátene, sa vŕta v nekrológu pre svoju ženu. Alebo aspoň s tým začne, a potom sa to rozbehne. Náhody či znamenia? Tu objaví dokumenty, ktoré nedávajú zmysel, tam natrafí na klamstvá, o ktorých bol predtým presvedčený, že sú pravdivé. A hoci sa to ťažko priznáva, hoci je to neznesiteľné, podľa všetkého Emma nie je ženou, za ktorú sa vydávala, je celkom cudzia. Je to podvodníčka.

 

Minulosť

 

Láska môjho života je o minulosti, s ktorou sa človek musí vyrovnať, ak chce, aby jeho budúcnosť bola nielen pekná, ale aj správna. Keď chce kráčať rovno, nesmie si vytvárať odbočky pomocou lží, nie, to by nemal. Autorka nesmierne prekvapila, lebo nepredvídateľnosť deja si udrží pozornosť, niekedy je to až na nevydržanie. Vieme, že Emma urobila niečo zlé, asi niečo veľmi zlé, možno dokonca niečo, čo sa bije so zákonom, ale napriek tomu ju neodsudzujeme. Lebo je sympatická, lebo ľúbi, lebo je vidno, že mala dvetisíc ráz prelomené srdce.

Je to kniha, ktorá vám vezme slová a ukradne vám aj zopár myšlienok. O láskach, prvých aj druhých. O tých ozajstných. O premlčaných bolestiach. A o sile odpustenia, lebo verte či nie, odpustenie je mocné.reklama


reklama


Zdroj: Netky Michaela MihokováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok