Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2022Henrieta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.03.2017 13:53 Ekonomika
Theisen: Slovensko môže prísť o maximum tranzitných poplatkov pri plynovode Nord Stream 2
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.03.2017 13:53 Ekonomika

Theisen: Slovensko môže prísť o maximum tranzitných poplatkov pri plynovode Nord Stream 2BRATISLAVA - Rusko chce čo najskôr pri dodávkach plynu do Európy obísť Ukrajinu. Aj prostredníctvom projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý však rozdeľuje Európsku úniu (EÚ). Kým pre sever Európy je výhodný, členské štáty zo stredu kontinentu na ňom stratia, najviac Slovensko. V rozhovore pre TASR to povedal šéf energetického programu GLOBSEC Policy Institute Nolan Theisen.


„V rámci Vyšehradskej štvorky má najlepšiu pozíciu práve Česká republika. Síce vlani podpísala spoločný list krajín V4 pre Európsku komisiu proti tomuto projektu, no v skutočnosti nemá žiadny ekonomický dôvod blokovať výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Vlani totiž nespotrebovala jedinú molekulu zemného plynu, ktorý by jej dodalo Slovensko. Nie je od východného smeru vôbec závislá. Najväčším porazeným bude práve Slovensko, ktoré má centrálnu geografickú polohu a môže prísť o maximum tranzitných poplatkov. Navyše, v tejto situácii nemôže nič robiť, len čakať, ako to celé dopadne,“ zdôraznil Theisen.

 

Slovensko sa na možný výpadok pripravuje, spoločnosť eustream sa snaží presadiť nový plynovod Eastring, ktorý by mal spojiť západnú polovicu Európy s Balkánom a zarába aj na reverznom toku plynu na Ukrajinu cez plynovod Vojany - Užhorod s dennou kapacitou viac ako 40 miliónov kubických metrov. Theisen však poukazuje na to, že ide o politicky citlivý projekt, keďže sa na Ukrajinu dostáva ruský plyn zo západu.

 

„Rusko na hlavnom plynovode Bratstvo neumožňuje reverzný tok. Preto môže Slovensko dodávať plyn na Ukrajinu len v limitovanom množstve cez spomínaný malý plynovod. Aj preto do budúcnosti nebude ľahké nahradiť približne 750 miliónov eur z tranzitných poplatkov. Tento malý plynovod však môže zmierniť negatívne dôsledky výpadku týchto príjmov. Navyše k výpadku nepríde hneď, pretože kontrakt s Gazpromom potrvá do roku 2028, čiže dovtedy môže eustream s nejakými príjmami počítať v každom prípade,“ vysvetlil Theisen.

 

Prvou vetvou Nord Streamu sa prepravuje ročne 55 miliárd kubických metrov plynu. Druhá vetva má zvýšiť prepravu na 110 miliárd kubíkov. Nord Stream aj napriek chýbajúcim povoleniam koncom októbra 2016 pridelil zmluvy v hodnote štyroch miliárd eur, okrem iného aj na výrobu 200.000 oceľových potrubí a ich betónového ochranného plášťa.

 

Nord Stream 2 počíta so začiatkom výstavby v prvom kvartáli roka 2018. Všetky podiely v ňom vlastní Gazprom Gerosgaz Holdings, holandská dcéra Gazpromu.

 

„Z obchodného hľadiska sa dá pochopiť snaha Gazpromu, aby obišiel tranzitné štáty a dodával plyn priamo do Nemecka, na najväčší a najdôležitejší európsky trh, kde sa uvoľňuje priestor potom, ako klesá ťažba zemného plynu v Holandsku a vo Veľkej Británii,“ dodal Theisen.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok