Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
11.03.2023 16:00 Environetky
Tempo vypúšťaných emisií do ovzdušia sa za posledné desaťročia zrýchľuje
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.03.2023 16:00 Environetky

Tempo vypúšťaných emisií do ovzdušia sa za posledné desaťročia zrýchľujeBRATISLAVA - Ľudstvo od priemyselnej revolúcie v 19. storočí znásobilo množstvo emisií, ktoré vypúšťa do ovzdušia. Toto tempo sa za posledné desaťročia ešte zrýchľuje. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.


"Čím viac skleníkových plynov je v atmosfére, tým silnejší je skleníkový efekt, čo znamená, že ešte viac nežiaduceho tepla ostane v zemskej atmosfére," poukázalo MŽP. Zohrievanie zemského povrchu môže zoslabovať prirodzené prúdenie vzduchu vo vrchných vrstvách troposféry. "Znamená to, že rovnaké počasie môže nad určitým územím pretrvať dlhšie. Môžu to byť aj vlny horúčav, keď dni až týždne neprší a je neustále prevažne slnečno a bezvetrie," tvrdí rezort.

 

Doplnil, že vzduch a zem sa na takomto území prehrejú, čo môže mať nepriaznivé dôsledky na kolobeh vody a živé organizmy. Ministerstvo priblížilo, že je potrebné znížiť množstvo emisií skleníkových plynov vypúšťaných do ovzdušia, a to od priemyslu, cez dopravu až po poľnohospodárstvo. Udiať by sa to mohlo inováciami, zmenou fungovania systému či správania. "Nahrádzanie zastaranej formy výroby za modernú, nízkouhlíkovú, neplytvanie potravinami, znížením množstva odpadu, ktorý produkujeme, či napríklad stanovením cieľov, podmienok a pravidiel, ako ich rieši návrh klimatického zákona," uviedlo.

 

Ďalším vhodným riešením je podľa MŽP zvýšiť prirodzený záchyt uhlíka v prírode. Ide najmä o prácu s pôdou. Prirodzenými záchytnými prvkami sú lesy a pralesy a veľmi efektívne to robia aj rašeliniská a močariská. "Čím viac budeme podporovať ochranu a zachovanie takýchto území, tým efektívnejšie sa adaptujeme na klimatickú zmenu," skonštatoval envirorezort.reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok