Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. okt. 2021Sabína
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slúchadlá
Slúchadlá
27.05.2021 14:20 Domov
Technológie môžu v blízkej budúcnosti pomôcť komunikácii medzi ľuďmi v rôznych jazykoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.05.2021 14:20 Domov

Technológie môžu v blízkej budúcnosti pomôcť komunikácii medzi ľuďmi v rôznych jazykochBRATISLAVA - Hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Katarína Gáliková uviedla, že technológie môžu v blízkej budúcnosti zmeniť spôsob komunikácie medzi ľuďmi v rôznych jazykoch.


Vedci sa zhodujú, že technologický pokrok v blízkej budúcnosti umožní preklad do cudzieho jazyka prostredníctvom slúchadiel čo okuliarov. Preklad by pritom mohol dosiahnuť takú úroveň, že človek bude mať pocit, že komunikuje s niekým v jeho jazyku. Zaoberajú sa tým vedci z 52 krajín, ktorí skúmajú ako tieto zmeny ovplyvnia komunikáciu ľudí s technológiami budúcnosti.

 

 

Slovenskí odborníci
Výskumníci a výskumníčky z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, Ústavu informatiky SAV a Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sú slovenskými zástupcami v novovytvorenej medzinárodnej sieti odborníkov Language in the Human-Machine Era, teda „jazyk v ére človek-stroj“.

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Spúšťa sa projekt s dronmi na pomoc v krízach


„Táto sieť vedkýň a vedcov z celého sveta sa snaží preklenúť priepasť medzi lingvistami a odborníkmi na technológie, takže tí prví môžu ťažiť z lepšej technologickej predvídavosti a tí druhí z lepšieho porozumenia potenciálnych jazykových a spoločenských dôsledkov vznikajúcich technológií,“ povedal iniciátor a vedúci výskumnej siete LITHME Dave Sayers z Univerzity v Jyväskylä vo Fínsku.

 

Prvý významný krok
Prvým významným krokom bolo vydanie otvorenej prognostickej správy s názvom „Úsvit éry človek-stroj“, ktorej spoluautorom je aj Štefan Beňuš z Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Ústavu Informatiky SAV. Popisujú v nej súčasný stav a pravdepodobný budúci vývoj v oblasti rôznych jazykových technológií pre písané, hovorené, haptické a posunkové formy jazyka.

 

Prečítajte si tiež: Najznámejšiu fyzikálnu rovnicu na svete vydražili za viac ako 1 milión dolárov

„Zaoberáme sa otázkami, čo budú technologické zmeny znamenať pre budúcu komunikáciu ľudí s technológiami, ktoré ešte len prídu. Ovplyvnia spôsob, akým sa učíme cudzie jazyky, prekladáme texty alebo spôsob, akým píšeme a interpretujeme zákony? Mohla by vysoká závislosť od jazykových technológií v reálnom čase zmeniť štruktúru jazyka? Môže z dlhodobého hľadiska vývoj rozhraní mozog-stroj dopĺňať alebo dokonca nahrádzať ľudský jazyk?“ povedala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.

Štvorročný projekt je financovaný z prostriedkov Európskej spolupráce v oblasti vedy a techniky COST Action. Začal sa v októbri 2020 a v súčasnosti má zástupcov zo všetkých členských štátov EÚ a z ďalších 25 krajín zo všetkých kontinentov sveta.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok