Testovaných na slovensku
172601
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6197298
Úmrtí svetovo
371619
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
31. máj. 2020Petrana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Materiál aj funkcia respirátora sa dajú považovať za prelom.
Materiál aj funkcia respirátora sa dajú považovať za prelom.
02.04.2020 12:12 Domov
Technici z STU vyrobili vďaka 3D tlači respirátor zo špeciálneho materiálu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.04.2020 12:12 Domov

Technici z STU vyrobili vďaka 3D tlači respirátor zo špeciálneho materiáluBRATISLAVA - Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity (SjF STU) v Bratislave vyrobila pomocou 3D tlače respirátor zo špeciálneho materiálu. Ako informovala Renáta Sovišová zo SjF STU, tím Juraja Beniaka priniesol inovatívne využitie špeciálneho nanokompozitného materiálu určeného pre 3D tlač.


Jedinečný materiál

Jeho hlavnou vlastnosťou je, že eliminuje viac ako 99,99 % plesní, baktérií, široké spektrum mikroorganizmov a vírusov. Respirátor využíva aj bavlnený materiál, v ktorom sú vlákna striebra. Danú tkaninu je možné vyčistiť a opakovane ju použiť. Pri výrobe respirátora použili filter, ktorý je schopný zachytiť vírus v oboch smeroch, aj pri vdychovaní aj pri vydychovaní.

 

Sovišová podotkla, že momentálne pracujú na vylepšovaní dizajnu a funkčných vlastností respirátora. Taktiež pripravujú nový, lepší materiál, ktorý bude spĺňať tie najprísnejšie požiadavky na tento typ ochrany pre zdravotníkov.

 

 

Dizajn bol už navrhnutý vopred
Tvar respirátora nie je dielom SjF. Tvorcovia využili 3D model, ktorý je voľne dostupný v databáze pre používateľov 3D tlačiarní a verejnosť sa v ňom delí o svoje nápady. Inovatívni však boli v použitom materiáli. Pre nanokompozitný materiál sa rozhodli z dôvodu jeho vlastností, ktoré eliminujú plesne, baktérie a aj široké spektrum mikroorganizmov a vírusov. Ide o patentovaný, vedecky overený a vysoko účinný materiál s prídavkom nanočastíc medi. Má FDA certifikát vydávaný americkým úradom pre potraviny a liečivá a tiež vyhovuje normám Európskej únie.

 

 

Nevýhody ostatných rúšok  

Sovišová poukázala, že jednorazové rúška sú po niekoľkých hodinách kontaminované vírusom, teda viac nepoužiteľné. Dodala, že rúška ktoré sú vyrobené z textilných materiálov, musia byť po určitom čase oprané a vyžehlené, aby vysoká teplota zničila vírusy. "Respirátor vyrobený z uvedeného materiálu by mal sám zničiť vírusy na povrchu, je ho možné znovu použiť," uviedla.

 

 

Prelomové riešenie respirátoru
Bežné respirátory podľa Sovišovej používajú filtráciu vzduchu pri nádychu, teda pri prúdení vzduchu do respirátora. Doplnila, že pri výdychu sa otvorí ventil a vzduch vychádza von bez filtrácie. "Čiže, chránite seba pred vdýchnutím vírusu, ale nechránite okolie v prípade, že ste infikovaný. Z tohto dôvodu sme použili filter, ktorý je schopný zachytiť vírus v oboch smeroch, aj pri vdychovaní aj pri vydychovaní," priblížila. Ako filtračný materiál sa dá použiť hocijaký filtračný povrch podľa potreby a účelu použitia respirátora, filter je ľahko vymeniteľný. Respirátor SjF využíva ako filtračný materiál bavlnenú látku, v ktorej sú vlákna striebra.

 

 

Nedostatok financií 
SjF chce požiadať firmy, ale aj jednotlivcov o pomoc. Kontaktovať SjF majú tí, ktorí ich môžu podporiť napríklad filtračnými materiálmi vhodnými pre takéto použitie alebo ich vedia podporiť finančne, aby tak mohli zakúpiť materiál pre výrobu respirátorov, filtračný materiál, či komponenty pre výrobu vlastného materiálu a zariadení. "Zdroje vysokých škôl sú obmedzené, ale snažíme sa pracovať na maximum tak, aby sme priniesli užitočné inovácie pre našu spoločnosť," uzavrela Sovišová.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok