19. okt. 2021Kristián
BratislavaBratislava 26°
Belgický cyklista Wout van Aert sa teší z tretieho víťazstva na tohtoročnej Tour de France. Záber na koniec poslednej etapy končiacej v Paríži.
18.07.2021 19:44 Šport
TdF: Posledná etapa víťazne pre Wout van Aerta. Pogačar vyhral takmer všetky bodovacie súťaže

PARÍŽ - Slovinec Tadej Pogačar obhájil svoj celkový triumf na slávnych cyklistických pretekoch Tour de France. Z dnešného víťazstva s cieľom v Paríži sa tešil Wout van Aert.

Zatiaľ čo vlani mladý pretekár tímu Spojených arabských emirátov triumfoval po veľkej dráme vďaka famóznemu výkonu v záverečnej časovke, keď odsunul na druhé miesto krajana Primoža Rogliča, aktuálne roztrhal svoju konkurenciu. Po tejto horskej etape už bolo jasné, že žltý dres sa mu podarí obhájiť.

Druhému v konečnom poradí Dánovi Jonasovi Vingegaardovi zo stajne Jumbo-Visma nadelil 5:20 min. Tretí Ekvádorčan Richard Carapaz z tímu Ineos Grenadiers zaostal o 7:03 min.

Žltý, bodkovaný aj biely dres

Pogačar vyhral rovnako ako vlani aj vrchársku súťaž a tiež súťaž mladých jazdcov do 25 rokov.

Záverečnú 21. etapu z Chatou s vychyteným šprintom na Elyzejských poliach v Paríži (108,4 km) vyhral Belgičan  (Jumbo-Visma) pred krajanom Jasperom Philipsenom (Alpecin-Fenix) a Britom Markom Cavendishom (Deceuninck - Quick Step). Posledný menovaný nepridal k štyrom triumfom na tohtoročnej "Starej dáme" piate víťazstvo a zostal na čele historického poradia víťazov etáp spoločne s legendárnym Belgičanom Eddym Merckxom. Obaja majú na konte 34. etapových víťazstiev.

Bodovacia súťaž (zelený dres)
36-ročný Cavendish však má aj dôvod na "zelenú" radosť. V Paríži sa po 10 rokoch dočkal triumfu v bodovacej súťaži, v ktorej nazbieral 337 bodov. Druhý Austrálčan Michael Matthews zaostal o 46 bodov. Tretie miesto v súťaži o zelený dres, ktorá bola dlhé roky doménou Petra Sagana, obsadil Talian Sonny Colbrelli.

Slovenský "Tourminátor" Peter Sagan sa tento rok z Tour de France neplánovane rozlúčilpred 12. etapou, keď ho vyradili následky pádu z tretej etapy.

Peter Sagan je už po menšej operácii kolena, odstúpenie z TdF bolo nutné!

Tour de France: Peter Sagan odstúpil z pretekov pre problémy s kolenom!

Skutočný univerzál

Wout van Aertovi sa podarilo vyhrať v troch pretekoch s úplne rozdielnym profilom. Boli nimi časovka, etapa v horách a dnešný šprintérsky profilovaný dojazd v Paríži.

"Táto Tour bola pre mňa úžasná. Cítil som, že už mám ťažšie nohy, ale nakoniec to vyšlo. Je to mimo môjho rozumu a pochopenia. Ďakujem skvelým tímovým kolegom, ktorí mi pomohli. Teraz sa musím ponáhľať, aby som stihol lietadlo na olympijské hry do Tokia," skonštatoval Wout van Aert v prvej televíznej reakcii.

Konečné poradie bodovacej súťaže (zelený dres)