Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
13.09.2022 13:00 Relax
Ťažký je ten osud ľavákov. Niektoré fakty vám vyrazia dych
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2022 13:00 Relax

Ťažký je ten osud ľavákov. Niektoré fakty vám vyrazia dychKeď je niečo iné, a je jedno čo, ľudia sa zvyčajne zahľadia s nedôverou. Že sa to robí tak a všetci sú na to zvyknutí, že sa to dá odnaučiť. Podobné reči a ešte aj oveľa tvrdšie, si museli kedysi vypočuť ľaváci, lebo skutočnosť, že na žitie viac využívali ľavú, a nie zvyčajnú pravú ruku, daktorí nevedeli celkom dobre zniesť.


Kiežby boli ľaváci len kritizovaní, veď koniec koncov každý, či starý alebo mladý, si občas proti vôli vypočuje zopár odsudzujúcich slov, ale oni navyše boli i vedení, aby prestali fungovať tak, ako fungujú. Aby sa pretvorili na pravákov, aby len nebodaj nevyčnievali.

Pravda, obdobia sa, našťastie, poposúvali, ale i v súčasnosti by sme našli staré matere, ktoré si myslia, že ľavou rukou by sa nemalo priveľmi plytvať, lebo lepšia je tá druhá. Tak alebo onak, títo nevšední jedinci to veru nemajú jednoduché a zrejme ani mať nebudú, aj keď oplývajú aj prednosťami na závidenie.

 

Inteligencia

 

Podľa štatistík sú vraj ľaváci inteligentnejší, čo by potvrdili aj geniálni muži, ktorých mená poznáme a prechovávame k nim obdiv. Dominantnejšiu ľavú ruku mali, napríklad, Charles Darwin, Albert Einstein, Isaac Newton alebo aj Benjamin Franklin. Fascinujúce je aj zistenie, že každý štvrtý človek vo vesmíre, sa mohol pochváliť tým, že je ľavák.

 

Schizofrénia

 

Istý Jadon Webb, pracujúci na univerzite Yale, nielen upozornil, ale aj vysvetlil, prečo ľaváci často trpia schizofréniou. Vraj ľavá a pravá hemisféra mozgu medzi sebou vedú neustály súboj, a preto sú vystavovaní aj ťažkostiam.

 

Rýchlejšie

 

Výskumníci z Austrálie zistili, že ľaváci reagujú rýchlejšie, vďaka čomu sú a môžu byť zdatnejší v športoch. Rýchlejšie riešia, čo riešiť musia, a sú schopní spracovávať niekoľko podnetov naraz.

Menej pomaly hrávajú počítačové hry, dokážu komunikovať sústredenejšie a bez menších problémov je im možné zveriť viaceré, možno i závažnejšie úlohy.

 

Zarábajú menej

 

O čosi menej potešujúce je, že ľaváci vraj zarábajú menej. Za myšlienku je zodpovedný Joshua Goodman, ekonóm pôsobiaci na Harvardskej univerzite, ktorý sa nechal počuť, že praváci sú pri pohovoroch úspešnejší, majú lepšie výsledky v testoch a aj v štúdiu najmä na vysokých školách. Z toho vyplýva, že chudáci ľaváci sa niekedy musia uspokojiť s nižšími platmi a inými zamestnaneckými výhodami.

 

Pochmúrnejší

 

Na ľavákov sa o niečo viac nalepuje zlá nálada, aj bývajú viac hnevliví a podráždení. Opäť je, podľa všetkého, na vine boj ľavej a pravej hemisféry, lebo kým jedna zastupuje logiku, tá druhá drží v moci emócie, a tak je citlivosť zatlačená rozumom a rozum zasa zdoláva citlivosť.

 

Narodení skôr

 

Ak sa bábätko narodí predčasne, je vraj vyššia pravdepodobnosť, že sa stane ľavákom. Vedecky sa to dá objasniť tak, že mozog sa celkom nevyvinul, nestihol sa zamerať na pravú časť tela, ktorá prebieha v posledných týždňoch tehotenstva.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok