Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. okt. 2022Viera
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Archívna fotografia, zber smetí.
Archívna fotografia, zber smetí.
13.10.2021 14:23 Environetky
Tatranskí turisti sa správajú horšie ako zvieratá! Potápači vylovili desiatky kíl odpadu
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.10.2021 14:23 Environetky

Tatranskí turisti sa správajú horšie ako zvieratá! Potápači vylovili desiatky kíl odpaduTATRANSKÁ LOMNICA - Potápači spod hladín tatranských plies vylovili množstvo odpadu. Do upratovania vysokohorských jazier sa potápači pustili hneď, ako to dovolili podmienky vo vyšších polohách. Ľudia by sa mali zamyslieť nad svojim správaním. Celkové množstvo odpadu, ktorý potápači doteraz vytiahli z plies, sa po uplynulom utorku vyšplhalo na 7 088 kilogramov.


V uplynulých mesiacoch to bolo celkovo 60 kilogramov odpadu. Väčšinou šlo o neporiadok staršieho dáta, nový pribúda len sporadicky.

 

 

"Počas tohto leta v rámci akcie Čisté vody v oblakoch vyčistili Vyšné a Nižné Wahlenbergovo pleso, Nižné Terianske pleso, Veľké Žabie pleso, Veľké Hincovo pleso, Prostredné aj Veľké Spišské pleso, Modré pleso, Litvorové pleso, Dlhé pleso vo Velickej i Ľadové pleso v Zlomiskovej doline. Na breh vytiahli celkovo 36,5 kilogramu odpadkov, pričom najviac ich ležalo na dne Ľadového plesa. Váha ukázala, že odtiaľ vylovili 10 kilogramov neporiadku,“ uviedla koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová.

 

 

Ďalšie kilá pridali dobrovoľníci počas akcie Čisté vody, ktorá je od roku 1994 súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie. Ten mal síce pre pandémiu ochorenia COVID-19 aj tento rok iba virtuálnu podobu, no vysokohorské jazerá potápači vyčistili reálne.

 

Prečítajte si: Slovensko bojuje o titul najlepšieho európskeho projektu

 

"Na starosť si ich vzal rovno organizačný výbor festivalu, dobrovoľníci sa tentoraz pod ich hladinu zanárali individuálne. K už spomenutým jedenástim plesám v uplynulých dňoch postupne pridali ďalšie štyri – Velické, Popradské, Štrbské a Nové Štrbské pleso. Dokopy urobili 21 ponorov. Na breh vytiahli 23,5 kilogramu odpadu. Najviac neporiadku bolo už tradične v Štrbskom plese, odkiaľ vylovili 13 kilogramov odpadkov. Vo vreciach skončili napríklad fľaše od šampusu, rôzne obaly od potravín i plastové poháre. Medzi úlovkami bol však aj ešte nezhrdzavený račňový gola kľúč či požiarny hák z obdobia monarchie, slúžiaci na vyťahovanie ľadu z plesa," vysvetlila Petránová.

 

 

"Síce aj po rokoch čistenia nejaký ten neporiadok v plesách stále nachádzame, veľmi nás však teší skutočnosť, že je predovšetkým zo staršieho obdobia. Nový pribúda len sporadicky, väčšinou nechtiac. Pri troche nepozornosti sfúkne napríklad odpadky alebo aj odevné súčiastky vietor i do plesa, alebo spadnú horolezcom zo stien, či ich tam so sebou prinesie lavína,“ povedal Pavol Kráľ zo Štátnych lesov TANAP-u, ktorý je zároveň aj potápačom a dlhoročným koordinátorom akcie Čisté vody.

 

 

Za takmer tri desaťročia sa na brehu tatranských plies ocitlo všeličo, dokonca aj nevybuchnutý odistený granát či črepiny z vybuchnutej leteckej bomby. Kuriozitou bol napríklad tomahavk z nakrúcania filmu Náčelník Veľký Had, ktorý nakrúcali v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na Štrbskom plese. Celkové množstvo odpadu, ktorý doteraz vytiahli z plies, sa po uplynulom utorku vyšplhalo na 7 088 kilogramov.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok