Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
V závislosti od hustoty plávajúceho odpadu dokáže loď zachytiť jednu až tri tony plastov za hodinu, pričom v prevádzke môže byť dvadsať hodín denne, sedem dní v týždni.
V závislosti od hustoty plávajúceho odpadu dokáže loď zachytiť jednu až tri tony plastov za hodinu, pričom v prevádzke môže byť dvadsať hodín denne, sedem dní v týždni.
16.02.2021 12:39 Zahraničie
Táto loď pláva vďaka tomu, že z oceánov vyberá odpad
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.02.2021 12:39 Zahraničie

Táto loď pláva vďaka tomu, že z oceánov vyberá odpadBRATISLAVA - Známy dobrodruh a bývalý profesionálny jachtár Yvan Bourgnon pripravil niečo, čo môže navždy zmeniť niektoré oblasti sveta. Počas jeho posledného súťažného závodu si uvedomil, že oceány sú plné odpadu.


Počas jeho pretekov lodí nazývaných Transat Jacques Vabre nepríjemne na otvorenom mori havaroval do veľkého kusu odpadu. Musel z pretekov odstúpiť, pri čom si uvedomil, že v prírode, konkrétne v oceánoch, sa ho nachádza obrovské množstvo. Vďaka tejto udalosti sa rozhodol, že on sám spraví niečo pre Zem. Vytvoril iniciatívu The Sea Cleaners, ktroá chce prispieť pri redukcii odpadu v moriach.

 

Manta je prvá loď svojho druhu a jedinečná je tým, že kvantá plávajúceho odpadu z oceánu, pobrežných vôd, riečnych tokov a ústí nielen zbiera, ale aj spracováva a nachádza pre ne ďalšie využitie. Paluba má zároveň poskytnúť priestor pre vedecké výpravy a keď bude plachetnica kotviť v prístave, posádka by chcela usporadúvať vzdelávacie konferencie pre širokú verejnosť. Cieľom Manty je tiež prezentovať v praxi inovatívne technologické riešenia pre odpadové hospodárstvo, zelenú a inteligentnú lodnú dopravu a cirkulárnu ekonomiku.

 

 

Manta je vybavená štyrmi dopĺňajúcimi sa systémami zberu. Obsahuje dopravníkové pásy, ktoré zbierajú odpad a dopravia ho na palubu, tri plávajúce zberové systémy, ktoré pokrývajú rozsah štyridsiatich šiestich metrov a zachytávajú plasty z vodného povrchu.

 

Práve tieot zážitky z plavieb ho inšpirovali vytvoriť projekt Manta. Ide o 56 metrov dlhý katamarán poháňaný kombináciou najmodernejšíc elektrických motorov a plachiet. Plavidlo zatiaľ existuje iba teoreticky, na papieri, no Yvan Bourgnon s tímom dúfajú, že sa im podarí premeniť ho na funkčný prototyp, ktorý bude možné uviesť na trh najskôr v roku 2024.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: odpady-portal.sk

Foto:  Manta Sea CleanerNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok