Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
21.03.2023 10:00 Kultúra
Táto kniha si zaslúži cenu a aj povšimnutie. Toto sú štyri dôvody, prečo by ste jej mali pomôcť aj vy
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.03.2023 10:00 Kultúra

Táto kniha si zaslúži cenu a aj povšimnutie. Toto sú štyri dôvody, prečo by ste jej mali pomôcť aj vyKeď Kristína Ježovičová napísala knihu Nelám mi srdce, venovanú predovšetkým, avšak nielen mladým čitateľom, iste netušila, že ju príbehy piatich hrdinov privedú až sem, že bude môc oslavovať úspech naozaj veľký. No len si to skúste predstaviť, že napíšete knihu, dáte do nej dušu, srdce a aj celú hlavu a ruky, ste zdravo bojazliví, ako to verejnosť prijme a či vôbec a odrazu zistíte, že váš literárny počin nominovali a môže sa stať mládežníckou knihou roka!


Ak si toto nezaslúži ovácie, ak práve vtedy nemá právo žena vykrikovať a skákať, tak potom naozaj neviem.

 

Samozrejme, že aj ostatné knihy nominované v rovnakej kategórii sú výborné a stoja za zmienku, povšimnutie a aj každý hlas, ale my si niečo povieme o Nelám mi srdce, dobre?

 

Povedzme si, napríklad, niečo o tom, prečo by ste si mali dať tú námahu a knihu si prečítať aj za ňu zahlasovať.

 

Piati

 

Po prvé, v knihe autorka zvládla skĺbiť osudy piatich mladých, a verte, že to vôbec nie je jednoduché. Keď poskladáte dej tak, aby v ňom boli viaceré postavy, aby bola každá jedinečná a súčasne aby medzi nimi existovalo prepojenie, to si vyžaduje veľkú múdrosť.

 

V knihe nájdete slušné dievča Andrejku,

až príliš odviazanú Sofiu,

večne nahnevaného Maroša,

tajnostkárskeho Borisa

a problémovú a zaľúbenú Noru.

 

Prvé

 

Po druhé, prvé lásky sú naozaj úžasné. Teda áno, aj v tých prvých môže byť nejaká dráma alebo iné, nechcené záležitosti, ale keď sa človek prvý raz zaľúbi, vtedy je to také zvláštne. Neopakovateľné.

 

Je to boj s emóciami, lebo sa vám zdá, že ste chorí, možno máte horúčku, možno dokonca aj blúznite. Ale napokon sa ukáže, že je to láska, to z nej vám je horúco, z nej šaliete, že netušíte, čo hovoríte.

A naši hrdinovia sa zaľubujú, je veľmi milé sledovať, ako Andrejka podlieha šarmu zakázaného chlapca a ako sa učí vyznať sama v sebe aj napriek zmätku a toľko vštepovaným zásadám.

 

Zdanie

 

Po tretie, v knihe je autenticky zobrazené, ako dojem môže zavádzať.

Tak jednak tu máme Sofiu, ktorá pôsobí, že nemá nič vážnejšie na práci, len sa fotiť a uverejňovať každý svoj pohyb na sociálnej sieti. Je to však len klam, lebo keď sa nik nedíva, keď nik nekomentuje, vtedy je aj Sofia mladé dievča, roztrasené a plné neistoty.

A aj Maroš, ten tiež vyzerá, ako keby všetkých nenávidel, len sa zlostí a zlostí. Ibaže nik nevie, čím si prechádza a že nedostáva od rodiča to, čo by dostávať mal. Všetko je to len zdanie.

 

Reálne

 

Po štvrté, Nelám mi srdce je kniha podaná realisticky. Nájdete tam aj úsmevnejšie okamihy a ani nie je prehnane patetická či depresívna. Naopak, je taká ako aj život sám. Mladým ukazuje, že žiť sa oplatí, ale zároveň ich neopíja hlúposťami, nedáva im falošné istoty a nádeje postavené na piesku. Pomáha im hľadať si šťastný koniec aj vtedy, keď sa nesplnia všetky túžby.

 

A kdeže sa to dá zahlasovať? Predsa tu!

https://www.pantarhei.sk/awards/?fbclid=IwAR1P0_QGLFNb_cynBknd5qwgsIeEJbINj_Tlbgn720YY5no2oLCtnbY5Mkw#hlasovatreklama


Zdroj: Netky Michaela MihokováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok