Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.02.2019 06:21 Domov
TANAP mení návštevný poriadok, platiť by mal už v lete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.02.2019 06:21 Domov

TANAP mení návštevný poriadok, platiť by mal už v leteLIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Správa Tatranského národného parku (TANAP) by chcela, aby nový návštevný poriadok platil už od novej letnej sezóny.


Po stredajšom verejnom prerokovaní v Liptovskom Mikuláši to uviedol riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko s tým, že všetko závisí od toho, ako dlho potrvá celý proces pripomienkovania, ktorý sa práve začal.

 

Potreba vytvorenia návštevného poriadku bola podľa Majka citeľná už dlhodobo. „Starý návštevný poriadok bol vypracovaný koncom 90. rokov. Chceli sme počkať alebo ho zosúladiť s pripravovanou zonáciou, ale keďže to v podstate nie je možné a nálezom Ústavného súdu skončila platnosť návštevného poriadku, museli sme zareagovať. Vydali sa dočasné rozhodnutia orgánov ochrany prírody a následne sme začali pripravovať nový návrh. Nehovorím, že je ideálny, pozeráme sa naň z pohľadu našej profesie. Stále zastávame názor, a je to aj v legislatíve, že ochrana prírody v národnom parku je prvoradá. Ostatné aktivity ju musia rešpektovať a prispôsobiť sa jej,“ povedal.

 

Pavol Majko

 

Návrh návštevného poriadku prináša viaceré zmeny. Tie sa týkajú najmä dĺžky sezónnej uzávery, obmedzení pre horolezcov aj psičkárov, či regulácie geocachingu. Návrh kritizujú Slovenská skialpinistická asociácia (SSA) aj Slovenský horolezecký spolok (SHS). SSA v stanovisku uviedla, že problém má s celým návrhom sezónnej uzávery a navrhuje úplne odstrániť reguláciu definovanú teritoriálne aj časovo. Vykonávanie horských športových aktivít je podľa asociácie výrazne spojené s aktuálnymi poveternostnými a snehovými podmienkami, ktoré majú na realizáciu športovej činnosti rozhodujúci vplyv.

 

Pri návrhoch obmedzení však podľa Majka vychádzali z poznania územia a nevymysleli si to „od brucha“. „Keď sa v tom termíne vyhrabávajú svište, následne sa rodia mladé kamzíky, máme na hniezdach orly skalné, sokoly sťahovavé, tak vychádzame len z poznania tohto územia. Aj Národná asociácia horských vodcov akceptovala, že v tomto období tam nebudú, a to je zásadná vec,“ povedal.

 

 

Doplnil, že horskí vodcovia rešpektovali obmedzenia na jeseň od 1. novembra do 15. decembra a na jar od 15. apríla do konca mája. „Sú to živitelia rodín, ktorí sú vtedy doma. To znamená, že hobisti, turisti, horolezci atď. by toto mali automaticky rešpektovať, lebo oni tam idú len za svojím vyžitím a zážitkom,“ konštatoval.

 

Vo štvrtok (7.2.) dopoludnia predstavia návrh vo Vysokých Tatrách. Verejnosť môže podať pripomienky písomne alebo elektronicky do 30 dní od jeho zverejnenia. Dotknutými orgánmi sú príslušné samosprávy, vlastníci a užívatelia pozemkov. Tí sú podľa Majka kľúčoví. „Napríklad, pokiaľ si vlastník nebude želať, aby na jeho pozemku vzlietali závesné klzáky, tak Správa TANAP-u to bude rešpektovať,“ uzavrel.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok