Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. máj. 2022Zina
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bojovníci Talibanu.
Bojovníci Talibanu.
16.08.2021 06:06 Zahraničie
Taliban ovládol Afganistan, chystá sa vyhlásiť Islamský emirát
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.08.2021 06:06 Zahraničie

Taliban ovládol Afganistan, chystá sa vyhlásiť Islamský emirátMilitantné hnutie Taliban čoskoro vyhlási Islamský emirát Afganistan z prezidentského paláca v Kábule.


Povedal to predstaviteľ hnutia, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nemá oprávnenie informovať médiá. Joe Biden sa zmýlil, keď v júli povedal: "Pravdepodobnosť, že Taliban prejde cez celú krajinu a obsadí ju, je veľmi nízka.“ 

 

 

Súvisiaci článok: AKTUALIZÁCIA: Bojovníci Talibanu obsadili predmestia Kábulu

 

Taliban v nedeľu ráno prišiel na hranice Kábulu, hlavného mesta Afganistanu, a nastal chaos. Podľa odborníka na ľudské práva a migráciu, by mohlo ísť skôr o vopred pripravený prevrat. 

 

Útek prezidenta
Afganský prezident Ašraf Ghaní odletel z krajiny. Na Facebooku uviedol, že to bola ťažká voľba, ale že sa rozhodol odísť, aby zabránil krviprelievaniu. "Nech žije Afganistan“. Vyjednávači Talibanu rokovali o odovzdaní moci. "Taliban vyhral s úsudkom svojich mečov a zbraní a teraz je zodpovedný za česť, majetok a záchranu svojich krajanov," povedal Ghaní.

 

 

Útek Afganských bezpečnostných síl
Afganské bezpečnostné sily sa dali na útek, hoci mali čiastočnú leteckú podporu zo strany americkej armády. Taliban získal moc nad prezidentským palácom. Hovorca Talibanu síce uviedol, že sa snažili o mierové odovzdanie moci a že ľudia v Kábule sú v bezpečí, no bolo to naozaj tak?

 

Chaos na letisku

Na letisku v Kábule sa odvíjal chaos, keď sa cudzinci, afganskí predstavitelia a ďalší pokúšali odísť, všetky komerčné lety boli pozastavené. Národy ako Spojené kráľovstvo, Nemecko, Kanada a USA použili vojenské lietadlá na záchranu svojich štátnych príslušníkov z Afganistanu, pričom sa pokúšali evakuovať aj Afgancov. Americké ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo obrany v Afganistane oznámilo, že dokončuje sériu krokov na zabezpečenie letiska s cieľom umožniť bezpečný odchod amerického a spojeneckého personálu z Afganistanu prostredníctvom civilných a vojenských letov. 

 

Viac ako 60 krajín vrátane USA, Spojeného kráľovstva a Austrálie vydalo spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajúc Taliban, aby nechal ísť Afgancov a medzinárodných pracovníkov. 

 

Cez noc bola na americkom veľvyslanectve stiahnutá americká vlajka v Kábule, čo predstavuje posledný krok pri evakuácii personálu z veľvyslanectva. Takmer všetci zamestnanci ambasády sú už na mestskom medzinárodnom letisku Hamid Karzai a čakajú na evakuáciu.

 

Ruský minister zahraničných vecí vydal rázne vyhlásenie, v ktorom uvádza svoj zámer pomôcť svojim občanom a iným opustiť krajinu.

 

 

Afganci sa zobudili do diametrálne odlišného sveta

Aktivisti vyjadrili znepokojenie nad ženami v Afganistane vzhľadom na správy, podľa ktorých už Taliban niektoré časti krajiny núti k zmenám. Britský premiér Boris Johnson uviedol, že bude vynaložené úsilie na poskytnutie víz afganským študentom, ktorým bolo predtým zablokované prijímanie prestížnych britských štipendií. „Robíme všetko pre to, aby sme im víza urýchlili,“ uviedol Boris Johnson pre televíziu Sky News. Poslanec Ian Blackford neskôr na Twitteri uviedol, že proces bol úspešný.

 

„Došlo k zacieleniu od dverí k dverám, akéhokoľvek tlmočníka alebo pracovníka, ktorý je spojený s USA, prenasledujú a v niektorých prípadoch popravia,“ povedala Kristen Rouseová pre spravodajský server BBC.

 

Môže za to vláda?

Peter Galbraith, bývalý osobitný zástupca OSN pre Afganistan, uviedol, že rýchly pád Afganistanu odráža nedôveru ľudí v tento štát a dlhodobú korupciu vo vláde. "Sily Talibanu boli výrazne menšie ako vládne sily. Nemali žiadne moderné zbrane, ktoré mali vládne sily, nemali letectvo.“

 

"Polícia a vojaci neboli platení celé mesiace. Neboli im dodané náboje. Nebolo im dodané jedlo. A potom, keď začal kolaps, bolo jasné, že nikto nechce bojovať a riskovať smrť vo vojne, ktorá je už prehratá.“

 

Bývalý afganský prezident Hamíd Karzáí tvrdí, že bola vytvorená koordinačná rada na riadenie prenosu moci, ktorá pozostáva z neho, Abdullaha Abdullaha, vysokého politika, ktorý vedie mierové rokovania s Talibanom  a  Gulbuddina Hekmatyara.

 

V nedeľu Karzáí zverejnil na Twitteri video so svojimi tromi dcérami, v ktorom žiadal vládne sily a Taliban o ochranu afganského ľudu.

 

Niekoľko veľkých leteckých spoločností prestalo používať afganský vzdušný priestor. United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic uviedli, že presmerovávajú lety, pričom obzvlášť ovplyvnená je dráha letu USA – India. Mnoho letov teraz namiesto toho letí nad Pakistanom a Iránom.

 

Sľuby

Taliban uviedol, že všetky časti spoločnosti budú mať vo svojej vláde občianske slobody. Analytici však tvrdia, že je príliš skoro dôverovať takýmto sľubom.

 

Donald Trump a jeho výzva

Donald Trump vyzval svojho nástupcu Joe Bidena, aby v nedeľu odstúpil z funkcie kvôli rýchlemu ovládnutiu Afganistanu bojovníkmi Talibanu, pretože americké jednotky sa po takmer 20 rokoch na mieste stiahli z krajiny.

 

 

"Je načase, aby Joe Biden bez hanby odstúpil za to, čo dovolil, aby sa stalo Afganistanu," uviedol Trump vo vyhlásení.

 

Taliban vstúpil do Kábulu v nedeľu, viac ako dva týždne pred termínom, ktorý Biden stanovil na dokončenie stiahnutia amerických vojakov z krajiny.

 

Vyhlásenie predstaviteľa Talibanu

Jeden z najvyšších predstaviteľov Talibanu v nedeľu vyhlásil, že rýchle víťazstvo hnutia nad afganskou vládou je bezkonkurenčný výkon, ale skutočná skúška efektívneho vládnutia sa začne teraz, keď získali moc.

 

Baradar, vedúci politického predsedníctva Talibanu, v krátkom vyhlásení uviedol, že víťazstvo, počas ktorého do týždňa padli všetky veľké mestá v krajine, bolo nečakane rýchle a nemalo vo svete obdobu. Povedal však, že skutočný test sa začne teraz splnením očakávaní ľudí a vyriešením ich problémov.

 

 


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: apnews.com/ BBC/ aljazeera.com/ Netky KP

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok