Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie
Tedros Adhanom Ghebreyesus, tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie
18.01.2021 14:30 Zahraničie
Tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie skritizoval nerovnosť sociálnych vrstiev pri očkovaní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.01.2021 14:30 Zahraničie

Tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie skritizoval nerovnosť sociálnych vrstiev pri očkovaníNa začiatku zasadnutia výkonnej rady Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré bude trvať týždeň, povedal generálny tajomník organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, že nie je správne, aby sa mladší, zdraví ľudia v bohatých krajinách mohli zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 pred staršími ľuďmi v chudobnejších štátoch.


Dnes, na začiatku zasadnutia výkonnej rady Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré bude trvať týždeň, povedal generálny tajomník organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, že nie je správne, aby sa mladší, zdraví ľudia v bohatých krajinách mohli zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 pred staršími ľuďmi v chudobnejších štátoch. 

 


Na začiatok virtuálneho stretnutia povedal, že v jednej chudobnej krajine podali len 25 dávok vakcín, zatiaľ čo v skoro 50 bohatších krajinách ich podali už viac ako 39 miliónov.

„V jednej krajine s nízkym príjmom dali len 25 dávok, nie 25 miliónov, nie 25-tisíc, len 25. Musím byť priamy," uviedol bez bližších podrobností o spomínanej krajine.

Ďalej pochválil vedecké úspechy, ktoré stoja za uvedením vakcín menej ako rok po vypuknutí pandémie, varoval však pred nerovnosťou, ktorá s vakcináciou súvisí.

„Vakcíny sú injekcie do ramena, ktoré všetci potrebujeme, doslovne aj obrazne. Ale teraz čelíme naozajstnej hrozbe, že aj keď vakcíny niektorým prinášajú nádej, stávajú sa ďalšiu tehlou v múre nerovnosti medzi svetmi tých, čo majú, a tých, čo nemajú," skonštatoval.

Tedros Adhanom Ghebreyesus skritizoval „bilaterálne dohody" medzi farmaceutickými spoločnosťami a krajinami, ktoré poškodzujú schopnosť programu COVAX podporovaného organizáciou. Cieľom je dostať vakcíny do všetkých krajín podľa potreby. „Väčšina výrobcov uprednostňuje regulačné schválenie v bohatých krajinách, kde sú zisky najvyššie, pred odoslaním dát Svetovej zdravotníckej organizácie, aby mohla schváliť vakcíny pre širšie použitie,vyjadril sa.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Sita/ web WHONašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok