Svitko obsadil piate miesto vo štvrtkovej 4. etape Rely Dakar

NETKY.SK • 6 Január 2017, 08:54 • 2 min

TUPIZA - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil piate miesto vo štvrtkovej 4. etape Rely Dakar. V celkovom poradí sa po upravení výsledkov posunul už na štvrtú pozíciu. Jeho krajan Ivan Jakeš obsadil 16. priečku, v celkovej klasifikácii je štrnásty.

Štvrtú etapu púštnej rely v Južnej Amerike, ktorá viedla z argentínskeho San Salvador de Jujuy do bolívijského mesta Tupiza s meraným úsekom 521 km, ovládol Matthias Walkner. Rakúsky pretekár na stroji KTM sa rýchlo dostal z 11. miesta na štarte na tretiu pozíciu a v záverečných kilometroch dokázal za seba odsunúť aj dvojicu jazdiacu na Honde - lídra priebežného poradia Joana Barredu Borta zo Španielska a Francúza Michaela Metgeho.

Svitko stratil na Walknera 8:33 min, jeho celkové manko na lídra Barredu Borta je aktuálne 24:11 min. Jakeš, ktorého v stredu zasiahol blesk, no vo štvrtok nechýbal na trati, zaostal o 26:14 min, jeho celková strata je 1:04:02 min.

Vo štvrtok sa predčasne skončila púť pre austrálskeho motocyklistu Tobyho Pricea. Obhajca prvenstva odstúpil zo slávnych pretekov po tom, čo mal počas 4. etapy pád. Price bol na priebežnom prvom mieste, ale po páde na 371. kilometri musel z pretekov odstúpiť. Price zvíťazil v 2. etape a po nej bol priebežný líder.

Z pretekov odstúpil aj dvojnásobný automobilový víťaz (2011, 2015) Nasser Al-Attiyah. Štyridsaťšesťročný Katarčan s tímom nedokázali po stredajších problémoch, keď sa mu odtrhlo koleso, opraviť jeho Toyotu Hilux a tak vo štvrtok ani nenastúpil na štart.

V piatok je na programe 5. etapa z Tupizy do Orura s meraným úsekom 683 km.

Rely Dakar (San Salvador de Jujuy - Tupiza, meraný úsek 521 km)

motocykle: 1. Matthias Walkner (Rak./KTM) 4:57:22 h, 2. Joan Barreda Bort (Šp./Honda) +2:02 min, 3. Michael Metge (Fr./Honda) +3:18, ... 5. Štefan SVITKO (SR/KTM) +8:33, 16. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +26:14

celkové poradie: 1. Barreda Bort 12:35:43 h, 2. Pablo Quintanilla (Chile/Husquarna) +18:19 min, 3. Walkner +20:26, ... 4. SVITKO +24:11, 14. JAKEŠ +1:04:02

automobily: 1. Cyril Despres, David Castera (Fr./Peugeot) 4:22:55 h, 2. Mikko Hirvonen, Michel Perin (Fín., Fr./Mini) +10:51 min, 3. Nani Roma, Alex Haro Bravo (Šp./Toyota) +12:51

celkové poradie: 1. Despres, Castera 11:33:16 h, 2. Stephane Peterhansel, Jean Paul Cottret (Fr./Peugeot) +4:08 min, 3. Hirvonen, Perin +5:04