Svetové výkony trojbojárov na šampionáte AWPC - Slovakia

NETKY.SK • 13 Apríl 2013, 11:59 • 2 min

ŠAMORÍN - Prvý krát v osemročnej histórii AWPC - Slovakia bol národný šampionát v silovom trojboji spojený s národným šampionátom inej krajiny. V dňoch 6.-7. apríla sa tak v Mestskom kultúrnom stredisku v Šamoríne stretli po dohode národných federácií Slovenska a Česka najlepší lifteri súťažiaci pod hlavičkou medzinárodnej federácie WUAP.

Zároveň mali možnosť bojovať po druhý krát o tituly medzinárodných šampiónov Slovenskej republiky v silovom trojboji aj pretekári z ďalších štátov. Túto možnosť okrem Čechov využilo aj 10 maďarských reprezentantov. Spolu sa na súťažnom pódiu v predstavilo 62 pretekárov.

V sobotu sa predstavili pretekári v kategóriách dorastencov, juniorov a pretekári masters (starší ako 40 rokov).  14 dorastencov predviedlo výkony, ktorými by sa nestratili ani v starších kategóriách. Najlepším v absolutke bol Atilla Szelle z domáceho klubu Gladiator Kvetoslavov. Víťaz kategórie T18-19 do 100 kg získal 709,84 bodu za trojbojový výkon 760 kg (drep 300 / tlak na lavičke 180 / mŕtvy ťah 280). Druhým v poradí bol v Šamoríne pretekár PWL CVČ Giraltovce. Víťaz kategórie T18-19 do 90 kg Patrik Gajdoš získal za výkon 645 kg (250 / 170 / 225) spolu 625,650 bodu. Tretie miesto vo svoje súťažnej premiére vybojoval víťaz kategórie T16-17 do 110 kg Ákos Labát zo Sport clubu POHODA Trnava. Za výkon 670 kg (265 / 145 / 260) získal spolu 595,63 reshelového bodu. Zaujímavosťou na výkonoch Ákosa bolo, že ak by tieto výkony dosiahol na majstrovstvách Európy, alebo na majstrovstvách sveta, tri zo štyroch by boli novými svetovými rekordmi. Ákos bude mať tak možnosť už v júni v Trnave na majstrovstvách Európy dokázať, že Slovensko má ďalšieho adepta na umiestnenia v európskej a svetovej špičke.

Najlepším v absolutke medzi Juniormi bol sobotu  Erik Jaškanič z PWL CVČ Giraltovce. Víťaz kategórie do 110 kg získal 725,76 bodu za výkon 810 kg (320 / 190 / 300). Tomáš Bugáň z klubu PCU Komárno, víťaz kategórie do 90 kg získal za trojbojový výkon 700 kg (275 / 210 / 215) spolu 681,80 bodu  a odniesol si domov cennú trofej za druhé miesto. Tretie miesto do svojej vitríny získal Vladimír Okrajek z klubu ŠC Žilina. Vicemajster Slovenska v kategórii do 90 kg získal 591,435 bodu za výkon 585 kg (220 / 140 / 225).

V kategórii masters sa predstavilo 14 pretekárov. Najlepší výkon v absolútnom poradí, po prepočte na body dosiahol víťaz kategórie M45-49 do 100 kg Jan Vrba z českého klubu TJ Sokol Ústí nad Labem. Výkon 750 kg (305 / 195 / 250) zaručil Honzovi suverejné víťazstvo a zisk 754,596 bodu. Druhé miesto získal najťažší pretekár v štartovom poli 172,8 kg František Oszi z PCU Komárno. Víťaz kategórie M45-49 zapísal výkon 745 kg (300/ 165 / 280) a získal 667,097 bodu. Tretie miesto si odniesol do Maďarska medzinárodný vicemajster Slovenska kategórie M40-44 do 82,5 kg András Mák.  Výkonom 595 kg (210 / 145 / 124) získal 660,314 bodu.

V nedeľu začala tradične súťaž kategória Žien v prvej skupine. 6 trojbojárok bojovalo nielen o tituly vo svojich vekových a váhových kategóriách, ale tradične aj v absolutke. Najlepšou pretekárkou podujatia sa stala Monika Rovná z českého klubu SK Metalpower Nový Bor, ktorá získala 800,93 Reshelového bodu za výkony 215 kg v drepe, 105 kg v tlaku, 185 kg v mŕtvom ťahu a celkovo 505 kg v trojboji vo váhovej kategórii do 75 kg. Na druhom mieste v absolútnom poradí sa umiestnila Adriana Kaločaiová z PCU Komárno, ktorá si pripísala 428,812 bodu za výkon 240,5 kg v kategórii 56 kg (70 / 60 / 110,5). Tretie miesto obsadila Lesanka Labudová z Gym studia Albert Trnava, víťazka kategórie M40-45 do 60 kg, ktorá získala za trojbojový výkon 185 kg spolu 342,62 bodu.

Kategória Open na záver dňa priniesla nielen suverejné víťazstvo v absolutke pre Martina Košnara z Českej republiky ale hlavne množstvo skvelých výkonov, ktoré držali divákov v strehu až do posledných pokusov. Prvenstvo si odniesol Martin Košnar z českého klubu TJ Sokol Ústí nad Labem,  víťaz kategórie do 125 kg. Trojbojový súčet 980 kg (390 / 290 / 300) stačil na absolútne najvyšší bodový zisk šampionátu 840,840 Reshelových bodov. Druhým pretekárom v poradíabsolutky sa stal Peter Lincmaier zo Sport clubu POHODA Trnava, víťaz kategórie do 90 kg. Výkon 805 kg (310 / 185 /  310) stačil na zisk 784,078 bodu. Vyrovnanosť pretekárov v absolutke dokazuje aj to, že tretí v poradí Ondrej Hudák  z klubu J.P. Stav Herkules Rožňava, majster Slovenska v kategórii do 125 kg získal trofej so stratou iba 7,3 bodu za Petrom Lincmaierom. Hudák získal spolu 777,04 bodu za výkon 880 kg (330 /242,5 / 307,5).

Kompletné výsledky môžete nájsť na oficiálnej stránke AWPC - SLovakia

Na záver slávnostného ceremoniálu sa na pódiu za potlesku divákov postavili najlepší pretekári celého šampionátu v hodnotení jednotlivých disciplín na Reshelove body. Trofej za najhodnotnejší drep získala Monika Rovná, najlepší tlak na lavičke predviedol Martin Košnar a najlepším pretekárom v  mŕtvom ťahu sa stal Peter Lincmaier.