Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. okt. 2022Viera
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nevyliečiteľne chorí ľudia s rakovinou majú novú nádej.
Nevyliečiteľne chorí ľudia s rakovinou majú novú nádej.
14.10.2021 08:58 Relax
Svetielko nádeje pre pacientov s rakovinou!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2021 08:58 Relax

Svetielko nádeje pre pacientov s rakovinou!Štúdia britského Inštitútu pre výskum rakoviny a nadácie Royal Marsden NHS Foundation Trust zverejnila tento týždeň informácie, že nová liečba rakoviny založená na imunoterapii by mohla vyhubiť nádory u niektorých nevyliečiteľne chorých pacientov.


Vedci zistili, že kombinácia liekov nivolumab a ipilimumab viedla k zníženiu veľkosti nádorov u nevyliečiteľne chorých pacientov s rakovinou v oblasti hlavy a krku. U niektorých rakovina úplne zmizla a lekári u nich nenašli ani žiadne zistiteľné príznaky choroby.

 

 

Tretia fáza klinickej štúdie zahŕňala takmer 1 000 umierajúcich pacientov s rakovinou hlavy a krku. Výsledky tejto fázy však neboli dostatočne štatisticky významné. Podľa ICR ale mali značný význam po klinickej stránke. Niektorí pacienti totiž žili dlhšie o niekoľko mesiacov alebo rokov a mali aj menej vedľajších účinkov.

 

 

 

Domnievajú sa , že kombinácia spomínaných dvoch liekov na báze imunoterapie by mohla byť novou účinnou zbraňou proti niektorým formám rakoviny v pokročilom štádiu.

 

Prečítajte si tiež: Ženy nezahrávajte sa so svojím zdravím! Najlepšou prevenciou rakoviny krčka maternice je očkovanie

 

Iné štúdie skúmajúce kombinácu týchto liečiv naznačovali, že  má podobný prínos aj v prípadoch nevyliečiteľne chorých pacientov s rakovinou obličiek, kože a čriev.

 

 

Táto imunoterapeutická liečba vyvolala oveľa menej vedľajších účinkov v porovnaní s chemoterapiou, ktorá je štandardnou liečbou ponúkanou mnohým pacientom v pokročilom štádiu rakoviny.

 

 

Liečba kombináciou liekov nivolumab a ipilimumab mala veľkú úspešnosť u skupiny pacientov, ktorých nádory mali vysokú hladinu imunitného markera nazývaného PD-L1. Miera prežitia u pacientov s vysokými hladinami PD-L1, ktorí dostali imunoterapeutický koktejl, bola najvyššia, aká bola kedy zaznamenaná v klinickej štúdii prvej línie liečby recidivujúceho alebo metastatázujúceho nádoru hlavy a krku. Títo pacienti žili v priemere o tri mesiace dlhšie ako tí, ktorí podstupovali chemoterapiu. Medián ich celkového prežitia bol 17,6 mesiacov, čo je najvyšší priemer, aký bol kedy zaznamenaný v tejto skupine pacientov.

 

Možno vás zaujme: Radikálne zariadenie na chudnutie, ktoré vás doslova prinúti držať jazyk za zubami

 

"Sú to sľubné výsledky. Imunoterapie sú láskavejšie a inteligentnejšie ošetrenia, ktoré môžu pacientom priniesť značný úžitok," povedal profesor Kristian Helin, výkonný riaditeľ ICR.

 

 

Vedci uviedli, že dúfajú, že budúce zistenia zo štúdie CheckMate 651, financovanej spoločnosťou Bristol Myers Squibb, ukážu ďalšie výhody terapie u pacientov s pokročilým nádorovým ochorením hlavy a krku. "Napriek nedostatku štatistickej významnosti sú tieto výsledky klinicky zmysluplné," povedal profesor Kevin Harrington, profesor biologických onkologických terapií na ICR a konzultant klinického onkológa v Royal Marsden, ktorý viedol test CheckMate 651. "Budeme musieť vykonať dlhšie sledovanie, aby sme zistili, či dokážeme preukázať prínos prežitia u všetkých pacientov v štúdii."reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: theguardian.com/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok