Svet sa v roku 2012 stal menej pokojným miestom

NETKY.SK • 12 Jún 2013, 07:41 • 2 min
Svet sa v roku 2012 stal menej pokojným miestom

NEW YORK - Svet sa za minulý rok stal menej pokojným miestom. Vzrástol počet vrážd a zintenzívnili sa aj vojnové konflikty, najmä na Blízkom východe a v Afrike. Uvádza to Globálny index mieru, ktorý zverejnili v utorok.

slovakia

left justify in out

Agentúra DPA zdôrazňuje, že výročný index, ktorý vydali po siedmy raz, ukázal zhoršenie až v 110 zo 162 skúmaných krajín.

Štúdia zhromažďuje údaje z oblasti bezpečnosti, rozsahu domácich a medzinárodných konfliktov a militarizácie. Zhoršenie indexu ide na vrub predovšetkým zvýšenému počtu vrážd, vyšším výdavkom na zbrojenie a rastúcej politickej nestabilite.

Za rok 2012 v skúmaných krajinách došlo dovedna až k 524.000 vraždám, čo bolo o 40.000 viac než v predchádzajúcom roku. Najväčší nárast v počte násilností zaznamenala subsaharská Afrika.

Ekonomický dopad násilia vo svete podľa správy dosahuje takmer 9,5 bilióna amerických dolárov ročne, čo predstavuje 11 percent celosvetového hrubého domáceho produktu.

Najpokojnejšími krajinami v roku 2012 boli Island, Dánsko a Nový Zéland. Európa bola vyhodnotená ako najpokojnejší kontinent, keďže až 13 z 20 najpokojnejších krajín sa nachádza práve tu.

USA skončili až na 99. mieste, najmä vďaka vysokému počtu väzňov, nákladom na zbrojenie, účasti vo viacerých vojenských konfliktoch, vysokej miere vrážd a ľahkej legálnej dostupnosti menších strelných zbraní.

Na dne rebríčka skončila občianskou vojnou sužovaná Sýria, Somálsko, ktoré sa stále zmieta v desaťročia trvajúcom konflikte, a Afganistan, čeliaci politickej nestabilite a terorizmu.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies