Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava -4°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin.
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin.
24.10.2021 14:59 Zahraničie
Svet je na pokraji výbuchu a spoločnosť sa bude musieť prispôsobiť, vyhlásil Putin
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.10.2021 14:59 Zahraničie

Svet je na pokraji výbuchu a spoločnosť sa bude musieť prispôsobiť, vyhlásil PutinMOSKVA – Ruský prezident Vladimír Putin sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí Valdajského klubu v Soči. Vo svojom príhovore poznamenal, že krajina, rovnako ako celý svet, prechádza zmenami, ktoré sú čoraz zásadnejšie.


„Za posledné desaťročie si mnohí spomenuli na čínske príslovie: Bože ochraňuj nás v ére prichádzajúcich zmien. Ale my už žijeme v takej dobe, či sa nám to páči alebo nie,“ povedal Putin.

 

Podľa prezidenta sa zatiaľ nepodarilo nájsť novú rovnováhu vo svete. Pripomenul, že je nevyhnutné prispôsobiť sa systémovým zmenám vo všetkých smeroch, no nestalo sa tak.

 

„Pandémia ukázala, aké krehké je svetové spoločenstvo, a aby sme zvýšili šance na prežitie, musíme prehodnotiť svoj spôsob života,“ povedal Putin.

 

 

Ruský prezident okrem iného zdôraznil, že „existujúci model kapitalizmu sa vyčerpal a s jeho pomocou nie je možné dostať sa zo sieti čoraz zamotanejších rozporov. Globálna potravinová kríza sa bude len zhoršovať. Všetky tieto problémy iba prehĺbia sociálne rozdiely“.

 

Podľa prezidenta síce všetky štáty deklarujú pripravenosť spolupracovať na riešení spoločných problémov, no nie vždy sa tieto slová aj pretavia do praxe. Tvrdí, že pandémia len podnietila negatívne trendy. Prezident zdôraznil, že „súčasný stav sveta je výsledkom studenej vojny, z ktorej sa treba poučiť a je precedensom pre nastolenie nového svetového poriadku bez veľkej ozbrojenej konfrontácie“.

 

Reforma OSN

Samostatnú časť prejavu venovala hlava štátu Organizácii spojených národov. Označil ju za „trvalú hodnotu, ktorú treba zachovať. A hoci sa nie vždy stihne prispôsobiť rýchlym zmenám, pri jej reformovaní sa nesmie uponáhľať a urobiť zbytočné chyby“.

 

 

V súvislosti s rozširovaním stálych členov Bezpečnostnej rady Putin poznamenal, že „o tom nemôže rozhodovať iba Rusko, treba to riešiť len konsenzom“. Otázkou podľa neho je, ako nájsť rovnováhu. „Ak zničíme veto stálych členov, Organizácia spojených národov zomrie v ten istý deň a stane sa Ligou národov,“ povedal prezident.

 

Boj proti COVID-19

Prezident vo svojom prejave spomenul pandémiu COVID-19 a pripomenul, že počet obetí je porovnateľný a dokonca prevyšuje vojenské straty hlavných účastníkov prvej svetovej vojny. Zároveň poukázal na to, že v krajinách, ktoré v boji proti chorobe naliehavo potrebujú medzinárodnú pomoc, sankcie zlyhávajú.

 

„A kde sú humanistické princípy západného politického myslenia? V skutočnosti sa ukazuje, že nikde. Len diskutujú, rozumiete?“ povedal Putin. Vyzval všetky štáty, aby odložili svoje ambície a začali spolupracovať pri riešení tohto problému.

 

Na otázku týkajúcu sa povinného očkovania proti koronavírusu Putin odpovedal, že takýto krok nepodporuje, keďže každé násilné riešenie sa dá obísť a úrady musia ľudí presvedčiť, že očkovanie je aktuálne jedinou možnosťou, ako sa nenakaziť. 

 

Mierny konzervativizmus

V prejave sa Putin venoval aj spoločným hodnotám. Poukázal na to, že „v období rekonštrukcie sveta, ktorej výsledok je stále neznámy, je mierny konzervativizmus najrozumnejšou líniou správania, ktorá bráni upadať do chaosu“.

 

 

Ako poznamenala hlava štátu, „diskusia o právach mužov a žien na Západe sa zmenila na absolútnu fantazmagóriu až po snahu zrušiť samotné pojmy  muž  a  žena. Tieto liberálne orientované myšlienky považuje za zvrátené, keď „deti učia, že z chlapca sa môže ľahko stať dievča a naopak. Vnucujú im voľby, ktoré sú vraj každému dostupné a nútia dieťa urobiť rozhodnutie, ktoré mu môže obrátiť život hore nohami“.

 

Ostatné vyhlásenia

Prezident sa dotkol aj udalostí v Afganistane. Tamojšia situácia je podľa neho pre všetkých veľmi dôležitá, keďže každý chce mať na svojich hraniciach stabilný štát. V krajine navyše pôsobia teroristické organizácie.

 

Ako zdôraznil: „je potrebné pomôcť Afganistanu obnoviť jeho ekonomiku a rozmraziť aktíva“. Zároveň pozitívne vníma rozhodnutie prezidenta USA Joe Bidena stiahnuť americké jednotky z krajiny. Domnieva sa však, že sa to dalo urobiť aj inak.

 

Putin hovoril aj o situácii na Ukrajine. Poznamenal, že „má dojem, že ľudu tejto krajiny nebude umožnené legálne vytvárať vládne orgány, ktoré spĺňajú ich túžbu. Súčasne prebieha aj vojenský rozvoj tohto územia, čo predstavuje hrozbu pre Rusko“.

 

Hlava štátu venovala pozornosť aj Nord Stream 2. Poznamenal, že „vďaka moderným technológiám sú emisie CO2 5 až 6-krát nižšie ako pri tranzite cez Ukrajinu a tvrdenia ekológov o novom plynovode nemajú opodstatnenie“.

 

 

Prezident dodal, že „takéto projekty môžu svetu pomôcť vyhnúť sa krízam“. Zdôraznil, že „pokusy obmedziť Rusko v energetickom sektore nepovedú k ničomu dobrému“. Ak by podľa neho „nemecký regulátor zajtra povolil dodávky potrubím, Moskva by mohla zvýšiť dodávky paliva o 17,5 miliardy metrov kubických“.

 

V odpovedi na otázku, aké sú jeho hlavné úspechy vo funkcii hlavy štátu, Putin spomenul obnovu ekonomiky a niektorých odvetví, vrátane obranného priemyslu, ktoré boli prakticky zničené. Za úspech považuje aj boj proti terorizmu.

 

Putin poznamenal, že by bol rád, keby sa v budúcnosti všetky zdroje spoločnosti a štátu sústredili na záujmy človeka. Povedal, že videl, akými ťažkosťami a utrpením prešli ruské rodiny, ale krajina sa s tým vyrovnala vďaka silnému stimulu pre rozvoj ruského ľudu.

 

Tohtoročné stretnutie medzinárodného diskusného klubu Valdai sa konalo od 18. do 21. októbra v Soči. Hlavná téma – Globálny otras – 21. storočie: ľudia, hodnoty, štát.

        

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk RIA.ru

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok