Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Svätý Otec František na bratislavskom letisku.
Svätý Otec František na bratislavskom letisku.
15.09.2021 12:28 Domov
AKTUALIZÁCIA: Pápež František odletel zo Slovenska. Zuzana Čaputová mala slzy v očiach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.09.2021 12:28 Domov

AKTUALIZÁCIA: Pápež František odletel zo Slovenska. Zuzana Čaputová mala slzy v očiachBRATISLAVA - Svätý Otec dnes slúžil svätú omšu v Šaštíne. Pri svätej omši koncelebroval aj emeritný biskup Róbert Bezák, ktorému pápež v júni vrátil jeho biskupský prsteň. S hlavou katolíckej cirkvi sa dnes prišli na letisko rozlúčiť tiež Eduard Heger (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina) či primátor hlavného mesta Matúš Vallo.


Aktualizácia 14:00

 

Pápež František dnes popoludní ukončil štvordňovú návštevu Slovenska. Z bratislavského letiska odletel krátko pred 14:00 do Ríma. K lietadlu ho odprevadila prezidentka Zuzana Čaputová v elegantných čiernych šatách.

 

Na červený koberec sa s ním prišli rozlúčiť cirkevní zástupcovia i najvyšší ústavní činitelia ako premiér Eduard Heger (OĽaNO) či predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Rovnako prišiel primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

 

Pápež si so všetkými podal ruku, vystúpil do svojho lietadla a medzi dverami s úsmevom zamával Slovensku. Silné momenty doľahli na našu prezidentku, ktorá na prejav úcty voči Svätému Otcovi stála pod schodami a mala slzy v očiach.

 

 

Pôvodná správa

 

Rozlúčil sa tak s pútnickým mestom, aj so Slovenskom. „Nastal čas rozlúčky s vašou krajinou. Pri tejto eucharistii som vzdával Bohu vďaku za to, že mi umožnil prísť sem medzi vás, ako aj za to, že som mohol ukončiť svoju púť v nábožnom objatí vášho ľudu spoločným slávením dôležitého náboženského a štátneho sviatku vašej patrónky, Sedembolestnej Panny Márie,“ rozlúčil sa so Slovenskom pápež František. Na svätú omšu s ním prišlo podľa organizátorov viac ako 50 000 ľudí.

 

Svätý Otec sa poďakoval biskupom za prípravu a prijatie, opakovane vyjadril vďačnosť prezidentke a civilným autoritám. "Ďakujem aj všetkým, ktorí rozličným spôsobom spolupracovali, predovšetkým modlitbou, a s radosťou opätovne pozdravujem členov a pozorovateľov Ekumenickej rady cirkví, ktorí nás poctili svojou prítomnosťou. Nosím vás všetkých v srdci, ďakujem všetkým."

 

Svätý Otec prešiel pred začiatkom svätej omše vo svojom papamobile pomedzi sektory na otvorenom priestranstve pri národnej bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Ešte pred tým pozdravil ľudí v uliciach Šaštína. Pápež pred svätou omšou venoval osobitný priestor aj spoločnej modlitbe s biskupským zborom Slovenska na posvätnej pôde pútnickej svätyne.

 

Pápež František sa zaradil medzi najvýznamnejšie návštevy Šaštína. V roku 1987 navštívila Šaštín dnes už svätá Matka Tereza. Svätý Ján Pavol II. sa modlil v miestnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie počas svojej druhej pastoračnej návštevy Slovenska (1995). V súčasnosti Šaštín každoročne hostí približne 200 domácich a 40 zahraničných pútí. Celkovo príde do Šaštína ročne takmer 200 000 pútnikov.

 

Súvisiaci článok: Svätý Otec prišiel do Šaštína, privítali ho desaťtisíce ľudí!

 

"Panna Mária je pre slovenský národ vzorom viery, ktorá kráča po ceste a nie je statická," vyhlásil pápež František počas homílie, ktorú predniesol v stredu počas sv. omše v Šaštíne.

 

Poprosil Slovákov, aby zostali na ceste. Dnešné Slovensko zároveň podľa pápeža potrebuje prorokov, ktorí svojím životom ukážu krásu Evanjelia a nastoľujú dialóg. Pápež tiež vyzýva k súcitnej viere, ktorá je solidárna s núdznymi.

 

„Kráčaním premáhate pokušenie statickej viery, ktorá sa uspokojí s nejakým obradom alebo starou tradíciou, vychádzate zo svojho vnútra, nesiete v batohu svoje radosti a bolesti a robíte zo svojho života púť lásky k Bohu a k bratom a sestrám. Ďakujem za toto svedectvo! A prosím vás, zostaňte na ceste, stále! Nezastavte sa!,“ vyzval 50 000 pútnikov na voľnom priestranstve v blízkosti Baziliky Sedembolestnej Panny Márie pápež František. Ako dodal, keď sa cirkev zastaví, ochorie, keď sa biskupi zastavia, ochorie cirkev a keď sa zastavia kňazi, ochorie Boží ľud.

 

Za návštevu nielen Šaštína, Bratislavy, Prešova a Košíc mu poďakoval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Vďaka, Svätý Otec, že ste nám znovu pripomenuli, že sa máme venovať chudobným, že si nesmieme prestať všímať tých, ktorí zaostali a potrebujú našu pomoc.“ Hlave katolíckej cirkvi poďakoval aj za stretnutie s mladými či za stretnutie s predstaviteľmi iných cirkví.

Svätou omšou v Šaštíne-Strážach vyvrcholila pápežova štvordňová pastoračná návšteva Slovenska. Katolícka cirkev na Slovensku si práve v tento deň pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Tento deň je tiež štátnym sviatkom.

Svätý Otec František sa zo Šaštína presúva na letisko do Bratislavy, odkiaľ odlieta do Ríma.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky KP/Netky LD

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok