Švajčiari prehrali a sú stále iba bod pred našimi, Fíni prekvapujúco nestačili na Nemcov

NETKY.SK • 13 Máj 2018, 22:39 • 2 min

KODAŇ - Švédski hokejoví reprezentanti triumfovali podľa očakávania nad hráčmi Švajčiarska 5:3 v nedeľňajšom stretnutí v Kodani v rámci A-skupiny na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku. Naďalej platí, že obhajcovia titulu Švédi na tohtoročnom svetovom šampionáte ešte neprehrali, jediný bod stratili so Slovákmi a v tabuľke im patrí prvé miesto. Švajčiarsko je na štvrtom mieste, o bod pred Slovenskom. V druhom večernom zápase Fíni nezopakovali skvelý výkon proti Kanade a podľahli na turnaji nevýrazným Nemcom.

MS 2018 hokejistov - A-skupina (Kodaň/Dán.) - nedeľa - výsledok:

Švédsko - Švajčiarsko 5:3 (0:2, 1:1, 2:2)

Góly: 6. J. Klingberg (Zibanejad, Ekman-Larsson), 10. Hörnqvist (Pettersson, Backlund), 22. Backlund (H. Lindholm), 53. A. Larsson (Backlund), 57. Pääjärvi (Backlund) - 39. Untersander (Corvi), 45. R. Diaz (Fiala, Andrighetto), 60. Kukan (Untersander)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Rantala (Fín.) - Otmachov (Rus.), Sormunen (Fín.), 12 255 divákov

Hráči "Tre Kronor" viedli v úvode druhej tretiny už 3:0, "Helvéti" znížili v 45. min na rozdiel jedného gólu, ale víťazstvo severanov poistil Adam Larsson a potvrdil do prázdnej bránky Magnus Pääjärvi. Gólovú bodku za zaujímavým duelom dal v presilovke 43 sekúnd pred záverečnou sirénou švajčiarsky obranca Dean Kukan.

Za Švédsko sa presadil vo svojom prvom stretnutí na šampionáte v Dánsku hviezdny útočník Patric Hörnqvist z Pittsburghu. Gólom a tromi asistenciami sa prezentoval kapitán Mikael Backlund.

Švajčiari absolvujú záverečné vystúpenie v základnej skupine v utorok od 12.15 h proti Francúzom, Švédi nastúpia v rovnaký deň od 20.15 h proti Rusom.

8. Bielorusko 6 0 0 0 6 4:29 0

Hokejisti Nemecka zvíťazili v nedeľnom zápase B-skupiny na MS v Dánsku nad Fínskom 3:2 po predĺžení. Severania boli v zápase strelecky aktívnejší, v závere tretej časti im v presilovke aspoň bod zachránil Sebastian Aho, ktorý vyrovnal na 2:2. V predĺžení rozhodol po úniku Markus Eisenschmid. Fíni zostali na druehj priečke, Nemci sú na šiestom mieste.

B-skupina (Herning):

Nemecko - Fínsko 3:2 pp (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 26. Tiffels (Y. Seidenberg, Michaelis), 39. Krupp (Hager, Eisenschmid), 62. Eisenschmid (Kahun) - 3. Tolvanen (Riikola), 58. Aho (Granlund, Teräväinen).

Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Fluri (Švaj.), Lazarev (Rus.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 5077 divákov

Nemecko: Niederberger - Y. Seidenberg, M. Muller, Holzer, D. Seidenberg, Krupp, J. Muller, Mebus - Eisenschmid, Hager, Plachta - Draisaitl, Kahun, Ehliz - Michaelis, Tiffels, Noebels - Hofflin, Pietta, Krammer

Fínsko: Husso - Pokka, Heiskanen, Nutivaara, Koivisto, Honka, Kivisto, Riikola - Rantanen, Granlund, Kapanen - Savinainen, Aho, Teräväinen - Tolvanen, Manninen, Jormakka - Anttila, Pesonen, Maenalanen

Favorizovaní Fíni išli do vedenia už v 3. minúte, keď Tolvanen úspešne zakončil individuálnu akciu - 0:1. Tento gól dodal Fínom sebaistotu a tí boli v prvej časti lepší. Granlund však po efektnej akcii druhý gól nepridal, v ojedinelej šanci Nemcov Pietta netrafil bránku. Fínom sa nedarilo pridať druhý gól a Nemci v 26. minúte vyrovnali, keď sa pred bránkoviskom presadil dôrazný Tiffels - 1:1. Aj v druhej tretine boli strelecky aktívnejší Fíni, Nemci hrozili najmä v presilovkách, no druhý gól dosiahli pri vyrovnanom počte hráčov. V 39. minúte vyťažil obranca Krupp zo zakrytého výhľadu brankára Hussa a od modrej čiary namieril presne - 2:1. Nemci dlho bránili tesný náskok a v tretej tretine hrozili najmä z brejkov. Fíni sa viackrát usadili v útočnom pásme, no dlho sa im nedarilo prekvapiť defenzívu súpera. Ich šanca na vyrovnanie sa zvýšila v presilovke pri vylúčení Tiffelsa v 57. minúte. Fínov v nej zachránil od prehry Aho, ktorý vyrovnal na 2:2. V predĺžení mohol o víťazstve Fínska rozhodnúť Kapanen, ale svoju šancu nepremenil a z následného protiútoku sa po spolupráci s Kahunom presadil Eisenschmid.

Nemci odohrajú posledný zápas v B-skupine v utorok od 16.15 h proti Kanade, na Fínov čaká v rovnaký deň od 12.15 h boj o prvé miesto proti USA.