Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. júl. 2020Lujza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Richard Sulík, SaS
Richard Sulík, SaS
08.04.2015 16:19 Domov
Sulíka nepríjemne prekvapilo podpísanie zákona o odpadoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2015 16:19 Domov

Sulíka nepríjemne prekvapilo podpísanie zákona o odpadochBRATISLAVA 8. apríla (SITA) - Predsedu SaS Richarda Sulíka nepríjemne prekvapilo, že prezident SR Andrej Kiska podpísal zákon o odpadoch.


Sulík hovorí, že tento zákon je zlý a dodáva, že v rovnakom duchu sa o ňom vyjadrili aj predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska. "Počas mojej návštevy prezidentskej kancelárie som nadobudol dojem, že zákon podpísaný nebude," hovorí Sulík, ktorý naďalej tvrdí, že nový zákon o odpadoch umožňuje vznik monopolnej situácie pre jeden vybraný subjekt. "Ide o čisto lobistický zákon, ktorý deformuje podnikateľské prostredie v tejto oblasti,“ dodáva europoslanec Sulík a podotýka, že výhrady voči zákonu o odpadoch z dielne ministra životného prostredia Petra Žigu mala aj Európska komisia, ktorá sa so svojimi pripomienkami na neho obrátila listom. 

 

Rozhodnutie prezidenta naopak víta ministerstvo životného prostredia s tým, že rezort bude dohliadať na dodržiavanie zákona v súlade so slovenskou a európskou legislatívou. "Rezort je presvedčený, že nový zákon o odpadoch zaradí Slovensko aj v tejto oblasti medzi moderné a čistejšie európske krajiny, čo bude na prospech občanov ako aj ochrany životného prostredia," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano s tým, že nový zákon povedie k zvýšeniu miery triedenia a recyklovania a do odpadového hospodárstva vnesie transparentnosť a poriadok. 

 

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska podpísal nový zákon o odpadoch, ktorý zavádza viacero zmien do oblasti odpadového hospodárstva. Ministerstvo životného prostredia chce zákonom priblížiť Slovensko k smerniciam a štandardom Európskej únie. Zákon začiatkom decembra v rámci vnútrokomunitárneho pripomienkového konania odobrila aj Európska komisia. Rozhodovanie o tom, či prezident tento zákon podpíše alebo ho vráti Národnej rade SR s pripomienkami však podľa Kisku nebolo jednoduché. V zákone o odpadoch prezident zistil viacero nejasných ustanovení, ktoré však podľa neho nezakladajú dôvod na vrátenie zákona ako celku. 

 

Zákon zavádza rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla. O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu končí na skládkach. 

 

Zákon ruší Recyklačný fond. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú, bude fungovať len formou prevodu na bankový účet alebo pomocou peňažného poukazu, nie v hotovosti. Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov. 

 

Nový zákon má tiež účinnejšie bojovať proti čiernym skládkam. Tých je podľa ministerstva oficiálne na Slovensku okolo 2 500, neoficiálne však až 7 000. Boj proti čiernym skládkam ostane podľa návrhu zákona v kompetencii obcí, keďže sú podľa ministerstva na túto úlohu najpovolanejšie. Zároveň má zákon v boji proti čiernym skládkam posilniť kompetencie polície. Pokuta pre tých, ktorí nelegálne uložia odpad na čiernej skládke, sa má zvýšiť z doterajších 160 eur na 1 500 eur.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok