Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
11.02.2022 10:14 Domov
Sulík a Matovič sa snažia kompenzovať, aký to bude mať dopad na elektrárne? Čaká ich bankrot?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.02.2022 10:14 Domov

Sulík a Matovič sa snažia kompenzovať, aký to bude mať dopad na elektrárne? Čaká ich bankrot?Slovensko možno čaká bankrot Slovenských elektrární. Možno k tomu dôjde po tom, čo vláda schválila návrh na 50 % zdanenie nadmerných ziskov z predaja elektriny vyrábanej v jadrových elektrárňach.


Zákon je údajne „ušitý“ na mieru práve Slovenským elektrárňam. Tie však tvrdia, že takéto opatrenie je pre ne likvidačné a hrozí im krach. Čo si o tom myslia odborníci a čo by znamenal pre Slovensko prípadný krach spoločnosti?

 

 

„Bohatým zoberieme a chudobným cez štátny rozpočet dáme,“ vyhlásil minister financií Igor Matovič. Spolu s ministrami Richardom Sulíkom, Veronikou Remišovou a Milanom Krajniakom ohlásili naraz kompenzácie aj zdanenie elektrární. „Dohodli sme sa na kompenzáciách pre zraniteľných odberateľov, ako sú školy, stredné školy, kultúrne inštitúcie a domovy dôchodcov,“ informovala šéfka Za ľudí Remišová.

 

 

Malo by ísť o vyše 50 miliónov eur. To je práve suma, ktorú štát plánuje získať navyše od elektrární, hoci priamu spojitosť medzi týmito dvoma opatreniami Matovič odmieta. „Nie je tam priame naviazanie. Dane nemôžu byť priamo účelovo viazané s následnými výdavkami,“ vyhlásil minister financií.

 

Slovenské elektrárne zostali šokované. „Prijatie tohto zákona bez akejkoľvek analýzy vplyvov na ekonomickú situáciu Slovenských elektrární vyústi do bankrotu spoločnosti a zastavenia procesu spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce,“ varovala firma.

 

 

Slovenské elektrárne sa o tomto opatrení mali dozvedieť až z tlačovej konferencie vlády. „Nebolo to s nami vôbec konzultované,“ potvrdil generálny riaditeľ SE Branislav Strýček. „Je to zdaňovanie fiktívnych ziskov, ktoré neexistujú, od spoločnosti, ktorá sa nachádza na vrchole svojho zadlženia,“ protestuje proti chystanému opatreniu. SE zaskočila aj 50-percentná sadzba. „To sme ešte nevideli nikde v Európe,“ vyhlásil Strýček.

 

Podľa elektrární si štát týmto krokom príliš nepomôže, lebo cena elektriny pôjde po tomto kroku opäť hore. Ak štát zdaní elektrárne navyše, už v marci im môžu dôjsť peniaze na výplaty pre 3 700 ľudí, ktorých zamestnávajú. Dlhujú 3,8 miliardy eur a neplnia podmienky na splácanie záväzkov voči bankám.

 

 

„Týmto rozhodnutím bude spôsobená obrovská škoda štátu ako minoritného akcionára a taktiež sa nevyrieši situácia s cenou energií, keďže SE nebudú schopné túto teoreticky vypočítanú nadmernú daň zaplatiť. V dôsledku tohto rozhodnutia nastane nárast ceny elektriny, keďže dôjde k zastaveniu spúšťania 3. bloku a dostavby 4. bloku Mochoviec,“ dodávajú SE.

 

Čo si o tom myslí Karel Hirman, energetický analytik? Ako sa pozerá na 50-percentné zdanenie nadmerných ziskov za predaj elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach?

 

„Prekvapilo ma to. Doteraz som neregistroval, že by Slovenské elektrárne mali nejaké nadmerné zisky. Skôr sa boria s problémami, sú na hrane kvôli stále nespustenému tretiemu a štvrtému bloku v Mochovciach. Z výsledkov, ktoré sú priebežne zverejňované, si nepamätám, že by spomedzi energetických spoločností práve Slovenské elektrárne patrili k nejakým lídrom v dosahovaní ziskovosti," povedal pre cas.sk.

 

 

Mohli by Slovenské elektrárne skrachovať?

„K tomu sa neviem vyjadriť. To by mal vedieť posúdiť štát, ktorý je tam cez ministerstvo hospodárstva spoluakcionárom. Boli o tom však diskusie už po nástupe tejto vlády, v ktorých sa hovorilo o tom, že Slovenským elektrárňam hrozí problém kvôli splatnosti úverov a kvôli tomu, že stále ešte nie je spustený ani ten tretí blok. Takže keď taká situácia hrozila pred rokom, rokom a pol, a odvtedy sa nič zásadné nezmenilo - zatiaľ ten tretí blok stále nefunguje - tak neviem, odkiaľ by sa tie nadmerné zisky mali vytvoriť."

 

Čo by nasledovalo?

„To je taká hypotetická otázka, že naozaj neviem. Ale je to veľmi zlý scenár. A nerozumiem, prečo by k nemu malo dôjsť teraz, keď je to spustenie tretieho bloku už skutočne na spadnutie. Štát je v Slovenských elektrárňach celé tie dlhé roky akcionárom, a to, že si za Ficovej vlády neposilnil pozíciu, keď mohol, bola podľa mňa strategická chyba," dodal.

 

 

Ceny porastú

 

Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk je presvedčený, že ceny porastú. Vysoké ceny energií zaťažujú slovenských odberateľov či už zo strany podnikateľov, samospráv i niektorých typov domácností, ktoré žiadajú o finančné kompenzácie. Nanešťastie, trendy nie sú pozitívne a pravdepodobne aj regulované ceny energie v budúcom roku ešte porastú. Vláda je preto pod značným tlakom a hľadá zdroje tam, kde by logicky mali byť. Problémom je stále neukončená dostavba Mochoviec, značná zadlženosť elektrární a ohromná strata potenciálnych výnosov. Preto bude dôležité hľadať kompromisné riešenie, ktoré neohrozí prevádzku elektrární a dostavbu 3. a 4. bloku v Mochovciach.

 

Prečítajte si: Tento rok porastie HDP zrejme o 3,5 %, budúci rok o 5,3 %reklama


Zdroj: cas.sk/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ TV Markíza/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok