Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Archeologický nález v Hozelci.
Archeologický nález v Hozelci.
24.11.2018 17:43 Domov
Súčasťou hozeleckého pokladu z doby bronzovej je aj 3000 rokov stará koža
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2018 17:43 Domov

Súčasťou hozeleckého pokladu z doby bronzovej je aj 3000 rokov stará kožaHOZELEC – V obci Hozelec pri Poprade sa podaril archeológom unikátny nález.


Počas výskumu v lokalite zvanej Dubina v zemnom vale objavili množstvo rôznorodého materiálu z viacerých časových období.

 

Najhodnotnejší je však depot – poklad bronzových šperkov, ktorý predbežne možno datovať do strednej až mladšej bronzovej doby.

 

Na sobotnej tlačovej konferencii v Hozelci to uviedol archeológ Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi Matúš Hudák s tým, že okrem toho sú zaujímavou súčasťou nálezu aj keltské spony.

 

"Z mladších období sme našli napr. ostrohu, strelku a podkovy zo stredoveku, z novoveku sú to zase mince, napr. z roku 1616 tzv. solidus a rôzne šperky, nožíky a iné predmety, ktoré niekto zrejme stratil," priblížil Hudák.

 

Samotný poklad pozostáva zo šperkov v podobe bronzových špirálok a plechových lievikovitých záveskov, ktoré boli pravdepodobne do zeme uložené v koženom obale, na povrchu ktorého boli prišité tri bronzové puklice. Medzi puklicami a šperkmi sa zachovali aj zvyšky organického materiálu – kože, ktorá je stará približne 3000 rokov.

 

"Zvyšky kožených remienkov sa zachovali aj vo vnútri špirálok a záveskov. Už na začiatku sme videli, že v bezprostrednom okolí šperkov sa nachádza tmavšie sfarbená hlina, ktorá indikovala, že tam mohol byť rozklad organického materiálu," priblížila archeologička Mária Hudáková.

 

Depot prepravili do Technického múzea v Brne, kde ho podrobili laboratórnemu skúmaniu a následnej konzervácii. "Vyžiadalo si to približne 80 hodín práce, počas ktorej sme jednotlivé artefakty očistili od nánosov," doplnil Martin Hložek z Metodického centra konzervácie Technického múzea v Brne.

 

Dodal, že najvzácnejšie artefakty boli vyrobené z bronzu, sú na nich však viaceré unikátne záležitosti. Lievikovité závesky sú vyrobené z bieleho kovu a bronz ako zliatina medi a cínu má obvykle zlatú farbu.

 

"Tu buď pomerom jednotlivých prvkov mohol vzniknúť biely kov, alebo boli tie technológie už také pokročilé, že vyvolali ten biely kovový vzhľad napr. leptaním v nejakej organickej kyseline alebo zahriatím na určitú teplotu a cín vystúpil na povrch toho predmetu. Je to teda určite dôkaz pokročilých metalurgických technológií, ktoré ľudia nepoužívali často a je to teda unikátne," zdôraznil Hložek.

 

Význam hozeleckého pokladu podľa archeológov ďaleko presahuje hranice regiónu a unikátnym ho robí najmä skutočnosť, že je to pravdepodobne iba druhý nález kože z doby bronzovej na území Slovenska. V tomto prípade išlo o vôbec prvý takýto výskum Múzea Spiša za posledných 40 rokov. Realizovali ho od apríla do júla tohto roku, pričom unikátny poklad objavili archeológovia v podstate na začiatku. Hudáková dodala, že to bola do istej miery náhoda a z objavu sa veľmi potešili.

 

Výskum začali realizovať v rámci prípravy monografie obce Hozelec. Jej starosta Jozef Pavligovský vyzdvihol prácu Múzea Spiša a dodal, že tento objav je pre dedinku so 770 obyvateľmi veľká vec a určite sa podarí ju tak spropagovať aj za hranicami regiónu.

 

Historická hodnota pokladu je podľa archeológov nevyčísliteľná. Riaditeľka Múzea Spiša Zuzana Krempaská dodala, že nález umiestnia v zrekonštruovanom Provinčnom dome v Spišskej Novej Vsi.

 

"Moja skúsenosť je, že šťastie praje pripraveným a ešte viac, keď sú v správnom čase na správnom mieste. V lokalite sme pracovali 66 dní a výsledok bol spravodlivou odmenou," konštatovala s tým, že nálezom pokladu získalo múzeum jedinečné zbierky, ktoré budú prezentované v pripravovanej stálej expozícii História Spiša.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok