Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.03.2018 14:55 Ekonomika
Študent musí príjmy zo zahraničia zdaniť v štáte, v ktorom ich dosiahol
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.03.2018 14:55 Ekonomika

Študent musí príjmy zo zahraničia zdaniť v štáte, v ktorom ich dosiaholBRATISLAVA – Študent pracujúci v zahraničí musí zdaniť príjmy v štáte, v ktorom ich dosiahol. Ako rezident SR je však povinný tento príjem uviesť aj v daňovom priznaní na Slovensku, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy presiahli sumu 1901,67 eura.


Vyplýva to z dokumentov zverejnených na webovej stránke Finančnej správy (FS) SR. "Vo všeobecnosti platí, že daň zo závislej činnosti (zo zamestnania, brigády) sa platí v tom štáte, v ktorom sa táto činnosť vykonáva," uvádza finančná správa s tým, že študent ako rezident Slovenskej republiky je povinný tento príjem, ak presiahol sumu 1901,67 eura, uviesť aj v daňovom priznaní podanom na Slovensku.

 

Daň z tohto príjmu už ale zvyčajne v SR študent neplatí, keďže vo všeobecnosti podlieha zdaneniu v zahraničí a študent súčasne vo svojom daňovom priznaní na Slovensku uplatní príslušnú metódu na zamedzenie dvojitého zdanenia. "Pri príjmoch zo zamestnania, ktoré študent vykonával v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá na zabránenie dvojitého zdanenia určuje metódu vyňatia príjmov, študent uplatní túto metódu," spresňujú daniari.

 

Metódu vyňatia príjmov môže použiť aj vtedy, ak je v príslušnej zmluve určená metóda zápočtu dane, a to v prípade, ak boli príjmy v zahraničí preukázateľne zdanené a je to pre neho výhodnejšie. Rovnako môže túto metódu uplatniť aj keď pracuje v štáte, s ktorým SR takúto zmluvu uzatvorenú nemá. Príjem tam však musí byť tiež preukázateľne zdanený.

 

Študent musí podať daňové priznanie na Slovensku, ak zarobí viac ako 1901,67 eura. Ak dosiahol zdaniteľné príjmy len zo zamestnania, podáva daňové priznanie fyzických osôb typu A. Ako prílohu musí priložiť doklad o vyplatenom príjme, prípadne o zaplatenom povinnom poistnom.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok