Nový strategický plán pre vedu a výskum počíta so zásadnými reformami. Stratégiu inteligentnej špecializácie potrebovalo Slovensko vypracovať, aby mohlo čerpať 1,3 miliardy eur z nových eurofondov.
Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) po stredajšom rokovaní vlády, počas ktorého kabinet schválil Stratégiu výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR na roky 2021 - 2027.

Rezort chce podporiť systémové zmeny
Podľa ministerky bola oblasť vedy, výskumu a inovácií na Slovensku dlhodobo zanedbávaná, preto v inovačnej ekonomike Slovensku ušiel vlak. Stratégia môže umožniť Slovensku čerpať eurofondy v tejto oblasti, najskôr ju však posúdi Európska komisia (EK).
"Ak chceme byť úspešní, nemôžeme byť už iba montážnou dielňou vyspelých zahraničných firiem, ale inovatívne riešenia a technológie musia vznikať priamo na Slovensku," vyhlásila Remišová s tým, že stratégia môže pomôcť riešiť aj odliv mozgov.

Cieľom schválenej stratégie je podľa Remišovej rezortu podporiť systémové zmeny, ktoré brzdia inovačný potenciál Slovenska, a podporiť prioritné oblasti, v ktorých majú slovenská veda, výskum a inovácie najväčší potenciál.
Doménami inteligentnej špecializácie Slovenska podľa stratégie majú byť napríklad inovatívny priemysel, mobilita, digitálna transformácia, zdravá spoločnosť a zdravé potraviny.
Súvisiaci článok: Reforma zdravotníctva bude obsahovať všetky pripomienky z memoranda, sľubuje Heger
Perspektívnou oblasťou slovenských inovácií je podľa rezortu informatizácie napríklad tvorba batériových systémov pre elektromobilitu, robotických zariadení, komponentov pre satelitné systémy, inovatívne riešenia a dizajn v automobilovom priemysle a doprave.
Významnú časť inovácií v oblasti informačných technológií predstavujú biometrické technológie či navigačné systémy, slovenské firmy sú tiež aktívne v oblasti smart riešení pre mestá, v kreatívnom priemysle, hrách a 3D animáciách, technológiách využívajúcich rozšírenú realitu, diagnostike rakoviny a ďalších civilizačných chorôb.

"Tieto naše silné stránky a príležitosti musíme naplno využiť. Slovensko už neraz ukázalo, že má kvalitných odborníkov a inovátorov, ktorí však potrebujú systémovú podporu zo strany štátu," podotkla Remišová s tým, že strategickým cieľom súčasnej i budúcich vlád musí byť ekonomická transformácia Slovenska, ktorá prinesie hospodársky rast založený na špičkovom výskume a inováciách.
"Slovenským podnikom tak zabezpečí konkurencieschopnosť na globálnom trhu a ľuďom dobre platené pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou," uzavrela Remišová.
Prečítajte si tiež: Prieskum odhalil, koľko ľudí podporuje Matovičovu daňovo-odvodovú reformu
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.