Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2022Viliam
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ivan Štefanec
Ivan Štefanec
04.10.2016 11:12 Ekonomika
Štefanec: Vzťahy farmárov a poľnohospodárov nepotrebujú európsku reguláciu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.10.2016 11:12 Ekonomika

Štefanec: Vzťahy farmárov a poľnohospodárov nepotrebujú európsku reguláciuŠTRASBURG - Niektoré oblasti nepotrebujú reguláciu na európskej úrovni a vzťahy medzi poľnohospodármi a obchodníkmi sú dobrým príkladom. V rozhovore pre TASR to vyhlásil poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH).


Lepšie podnikateľské prostredie a viac aktivity zo strany farmárov aj obchodníkov – to sú podľa Štefanca riešenia, ktoré dodávateľsko-odberateľské vzťahy v poľnohospodárstve posunú vpred. Farmárov vyzval, aby sa namiesto inštitucionálnej podpory združovali vlastnými silami a vytvárali tlak na obchodníkov.

 

Uviedol aj príklady zo zahraničia, ktorými by sa Slovensko mohlo inšpirovať. Vo Francúzsku sa osvedčilo monitorovanie cien a zverejňovanie marží predajcov i výrobcov poľnohospodárskych produktov. Na predajcov zas apeluje, aby si zobrali príklad z Českej republiky, kde obchodníci začali sami vytvárať etické kódexy a snažia sa kultivovať vzťahy so svojimi dodávateľmi.

 

Zmienil aj negatívny príklad, konkrétne slovenský zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch. "Tento zákon nefunguje - farmárom nepriniesol lepšiu ochranu a spotrebitelia zas nepociťujú vyššiu kvalitu, preto by sme niečo podobné nemali opakovať na európskej úrovni," skonštatoval europoslanec.

 

Kritikou nešetril ani na adresu európskej poľnohospodárskej politiky, ktorej prislúcha až 41 % rozpočtu EÚ. "Naši farmári právom kritizujú túto politiku a kritizujem ju aj ja, pretože nie je spravodlivá," dal za pravdu agronómom Štefanec. Za výsledok nefunkčnej poľnohospodárskej politiky považuje neprimerane vysokú cenu potravín.

 

Slovenskí farmári podľa neho nemajú rovnaké podmienky ako ich kolegovia v silnejších štátoch únie. Dotácie v tejto oblasti by rád postupne znižoval a dostal na jednotnú úroveň. Pre TASR uviedol, že sa nebráni ani podpore začínajúcich farmárov, pretože viac poľnohospodárov na trhu môže vytvoriť väčšiu konkurenciu na trhu, čo prináša lepšie ceny a kvalitu pre zákazníkov.

 

V tomto duchu vníma aj pripravovanú zmluvu o voľnom obchode s USA, známu pod skratkou TTIP. Štefanec vysvetlil, že zmluva rozšíri trh, čo môže byť pre slovenskú ekonomiku jednoznačne zameranú na vývoz výhodné. Poctiví a snaživí podnikatelia sa podľa neho nemajú dôvod báť väčšej konkurencie. Zároveň ubezpečil, že spotrebiteľské štandardy aj po uzavretí TTIP zostanú zachované a legislatíva v oblasti geneticky modifikovaných potravín ostáva v rukách národných štátov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok