Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. aug. 2019Lýdia
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bývalý šéf rezortu výstavby Ján Počiatek
Bývalý šéf rezortu výstavby Ján Počiatek
19.04.2016 16:17 Ekonomika
Stavebná komora SR žiada od vlády nový stavebný zákon, jeho starú verziu odmieta
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.04.2016 16:17 Ekonomika

Stavebná komora SR žiada od vlády nový stavebný zákon, jeho starú verziu odmietaBRATISLAVA – Vláda by mala prijať úplne nový stavebný zákon a nevracať sa k starej verzii jeho návrhu, ktorú bývalý šéf rezortu výstavby Ján Počiatek (Smer-SD) v septembri minulého roka stiahol z rokovania parlamentu.


Presvedčená je o tom Stavebná komora Slovenskej republiky (SKSR). Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR pod novým vedením plánuje z pôvodne pripraveného znenia zákona vychádzať, no chcelo by ho ešte vylepšiť.

 

Stavebná komora pripomenula, že rezortné ministerstvo v minulom volebnom období pripravovalo návrh stavebného zákona tri roky. Zároveň poukázala na to, že už vlani proti tejto verzii protestovali mnohí odborníci a organizácie zo stavebného sektora, pretože ju vnímajú ako nekoncepčnú a neschopnú vyriešiť problémy v stavebníctve.

 

Stiahnutý zákon, ktorý jeho autori nazývali úplne novým, považuje komora za kompiláciu starej neschválenej verzie z roku 2006 a 33 noviel k pôvodnému zákonu z roku 1976. „Vtedajšie ministerstvo proklamovalo ako najdôležitejší problém stavebníctva čierne stavby a ich tvrdé postihovanie, čo tvorí sotva 1 až 2 % všetkých problémov vo výstavbe. Návrh zákona účinne neriešil ani skrátenie a zjednodušenie stavebného konania hlavne pre výstavbu rodinných domov, ktoré sa od neho požadovalo,“ zdôraznil prezident SKSR Ivan Pauer.

 

Celú koncepciu pôvodného návrhu zákona označil za nelogickú, nesystémovú, nezrozumiteľnú a problematicky realizovateľnú v praxi a je podľa neho veľkou chybou vracať sa k starej verzii. „Je čas prestať experimentovať v stavebnej legislatíve a pripraviť naozaj nový funkčný poriadok, s novými ľuďmi nezaťaženými dvoma verziami starého komplikovaného a nefunkčného návrhu,“ domnieva sa Pauer.

 

Rezort výstavby v reakcii uviedol, že pri tvorbe stavebného zákona sa chce zamerať na zjednodušenie procesov pri povoľovaní stavieb a na zvýšenie stavebnej disciplíny pri ich uskutočňovaní. „Návrh stavebného zákona z predchádzajúceho vládneho obdobia bude do istej miery použitý, ale určite máme záujem v spolupráci s odborníkmi ho v určitých oblastiach ešte vylepšiť,“ potvrdil pre TASR komunikačný odbor MDVRR.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok