Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2020Cyprián
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.01.2019 12:38 Domov
Štátni ochranári chcú novým projektom zlepšiť u detí negatívny obraz našich šeliem
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.01.2019 12:38 Domov

Štátni ochranári chcú novým projektom zlepšiť u detí negatívny obraz našich šeliemBRATISLAVA - Priblížiť verejnosti, najmä deťom a študentom, život medveďa, vlka a rysa, ako aj vyvrátiť negatívne mýty o týchto šelmách, je cieľom nového projektu Príbehy troch šeliem. Spoločne ho organizujú Štátna ochrana prírody (ŠOP), Správa Národného parku Malá Fatra a Krajská knižnica v Žiline.


Projekt bude prebiehať v trojročnom cykle, pričom tento rok sa zameria na vlka dravého. V rámci projektu budú mať deti za úlohu do 15. marca napísať rozprávku, báseň, komiks, nakresliť obrázok vlka alebo vypracovať projekt o vlkovi. V apríli bude v Krajskej knižnici otvorenie výstavy týchto prác. Súčasťou projektu budú aj besedy, prednášky, zážitkové čítania či tvorivé dielne o vlkovi s odborníkmi.

Šelmy podľa ŠOP odpradávna vnímali ľudia ako potravinového konkurenta a ich utajený život v lese vzbudzoval strach. „Človek zviazaný strachom a predsudkami priviedol veľké šelmy až na pokraj vyhynutia. Ľudia ich lovili či už kvôli trofejam, ochrane domácich zvierat a majetku, alebo z obáv o svoj život. Osobitne vlk je vnímaný veľmi negatívne a dodnes trpí za to, že v rozprávkach zjedol Červenú čiapočku,“ píše ŠOP na svojej internetovej stránke.

 

Tieto zvieratá sú tiež často negatívne medializované, čo v ľuďoch utvrdzuje strach. Navodenie pozitívneho obrazu je podľa štátnych ochranárov možné dosiahnuť systematickou prácou s deťmi, a to napríklad čítaním rozprávok či príbehov, kde vystupujú veľké šelmy a v prípade negatívnej postavy tvorba alternatívneho deja. „Hlavným cieľom spoločného projektu je zlepšiť reputáciu šeliem a v neposlednom rade aj rozvíjanie čitateľskej gramotnosti a tvorivosti detí a mládeže,“ uzavrela ŠOP.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok