Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. okt. 2022Eliška
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nemocnica
Nemocnica
29.03.2021 09:11 Ekonomika
Štátne nemocnice sú zadĺžené. Ich dlhy presahujú 613 miliónov eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.03.2021 09:11 Ekonomika

Štátne nemocnice sú zadĺžené. Ich dlhy presahujú 613 miliónov eurSLOVENSKO - K januáru tohto roka dlhy 13 štátnych ústavných zdravotníckych zariadení presahujú už 613 miliónov eur.


Dlhy štátnych nemocníc sú obrovské, napriek tomu, že v decembri minulého roka štát na v poradí piate oddlženie nemocníc vyčlenil pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia 575 miliónov eur. Podľa vtedajších odhadov by to malo stačiť pre štátne, súkromné aj župné nemocnice.

 

 

V Návrhu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení, ktorý k tomu vypracovali na ministerstve zdravotníctva, sa uvádza, že budú uspokojovať pohľadávky vytvorené k 30. novembru 2020. Podľa dát, ktoré má portál vZdravotníctve.sk k dispozícii, však len zariadenia v pôsobnosti rezortu mali k tomuto dátumu záväzky po lehote splatnosti 574,1 milióna eur.

 

Prečítajte si tiež: Prezidentka opäť vyzvala na zlepšenie podmienok pre zdravotnícky personál. Vyjadrila sa aj k neutíchajúcej koaličnej kríze

 

Od minulého roka sú nemocnice pre pandémiu v zložitej finančnej situácii pre vysoké a ťažko predvídateľné náklady na zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo dodalo, že plánované zdravotné výkony sú vykonávané obmedzene, a to ovplyvnilo výnosy od zdravotných poisťovní. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar však pripomína, že podstata nesplatených dlhov nepochádza z obdobia pandémie. „Je otázne, aký vplyv mala pandémia na hospodárenie jednotlivých nemocníc. Ak sa kvantifikuje tento dopad, tak by štát mal dofinancovať touto sumou celý sektor,“ uviedol. Ku koncu minulého roka 10 štátnych nemocníc vykázalo stratu 76,5 milióna eur.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok