Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jún. 2021Alojz
BratislavaBratislava 21°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.08.2018 17:27 Domov
Štátna ochrana prírody odmieta tvrdenia MPRVSR o nezodpovednom konaní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.08.2018 17:27 Domov

Štátna ochrana prírody odmieta tvrdenia MPRVSR o nezodpovednom konaníTATRANSKÁ JAVORINA – Štátna ochrana prírody SR odmieta tvrdenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ako aj Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) o nezodpovednom konaní. Ako uvádza vo svojom stanovisku, spájanie bezzásahovosti s povodňou je nepodložené a nezmyselné.


Žiadosti o odstránenie stromov z vodných tokov v štvrtom a piatom stupni ochrany prírody podľa nich posúdili odborní zamestnanci Štátnej ochrany prírody SR, Správy TANAP a pokiaľ boli oprávnené, odporučenie bolo udelené.

 

„V mesiaci jún a júl obdržala Správa TANAP-u iba jedinú žiadosť. Konkrétne od Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Správa povodia Dunajca a Popradu, 14. júna tohto roku. Vybavená bola kladne a následne aj zrealizovaná v teréne. Išlo o odstránenie 5 kusov stromov na ramene vodného toku Biela voda v katastrálnom území Tatranská Javorina, ktoré spôsobovali vybreženie toku. Ďalšiu žiadosť sme od žiadneho orgánu, či už ŠL – TANAP alebo SVP v danom období neobdržali," tvrdí riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

 

Štátna ochrana prírody SR a ani jednotlivé Správy národných parkov neplnia funkciu vodohospodára v území. „V prípade potreby iba umožňujeme vykonať zásahy do vodných tokov aj v územiach s vysokým stupňom ochrany. Kritika vznesená na orgány ochrany životného prostredia je v kontexte našich tvrdení neadekvátna," uvádza sa ďalej v stanovisku.

 

Živý les, najmä v kombinácii s porastom machu, má podľa Štátnej ochrany prírody výrazne vyššiu vodozádržnú funkciu ako vyrúbaná holina. „Dokonca aj popadané stromy dokážu v pôde udržiavať vyššiu absorpčnú schopnosť ako plošný výrub. Čo sa podpisuje aj na skutočnosti, že lesy v bezzásahových zónach sa okamžite samé obnovujú. Na rozdiel od holín, pri ktorých pôda vyschne a zníži sa tak jej schopnosť vodu ďalej absorbovať," uviedol generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Martin Lakanda.

 

Dodal, že vykonštruované spojitosti nenapomáhajú riešeniam celej situácie. „Podľa môjho názoru dochádza k zneužívaniu tejto mimoriadnej udalosti na riešenie dlhodobo rozdielnych názorov na hospodárenie v lesoch v chránených územiach," skonštatoval.

 

Podľa Štátnej ochrany prírody v prípade enormného množstva zrážok, aké nastali v oblasti Vysokých Tatier, nie je možné predísť prívalovým povodniam.

 

Generálny tajomník služobného úradu MPRV SR Jaroslav Regec v piatok vyhlásil, že júlové záplavy v Tatrách boli priamym dôsledkom "bezprecedentnej nečinnosti" orgánov ochrany prírody. Štátni lesníci podľa jeho slov v júni upozornili na kritický stav povodia vodných tokov v Tatranskej Javorine. Varovali Ministerstvo životného prostredia SR, Štátnu ochranu prírody i Správu Tatranského národného parku, že ak nedôjde k vyčisteniu tokov a k urýchlenému konaniu v bezzásahových zónach, hrozia rozsiahle materiálne škody.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok