Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. aug. 2022Zuzana
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.11.2021 07:43 Ekonomika
Štát poskytne dotáciu na obnovu starých domov! Rodiny môžu získať takmer 17-tisíc eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.11.2021 07:43 Ekonomika

Štát poskytne dotáciu na obnovu starých domov! Rodiny môžu získať takmer 17-tisíc eurBRATISLAVA - Slovenské domácnosti budú môcť získať dotáciu na rekonštrukciu svojich rodinných domov. Cieľ je jediný, dosiahnuť energetickú úsporu.


Majitelia rodinných domov starších ako 15 rokov, budú môcť získať dotáciu v hodnote takmer 17-tisíc eur na obnovu svojich domov z Plánu obnovy a odolnosti. Tento projekt zastrešuje Slovenská agentúra pre životné prostredie (SAŽP). Informoval o tom denník Pravda. 

 

Zníženie CO2

Cieľom je obnoviť domovy mnohým Slovákom a Slovenkám, znížiť ich energetickú záťaž a aj takýmto spôsobom bojovať proti klimatickým zmenám. Verejnosť tak získa polovicu peňazí na novú fasádu, strechu, výmenu vykurovacích telies či okien, alebo zariadenie na zachytávanie dažďovej vody.

 

Ako pre denník uviedol generálny riaditeľ agentúry Michal Maco, výsledkom by malo byť zefektívnenie energetickej hospodárnosti rodinných domov a zníženie spotreby energie, čo  má prispieť k zníženiu emisií oxidu uhličitého a k zlepšeniu kvality ovzdušia.

 

 

Na tento účel je z európskych peňazí vyčlenených 500 000 000 eur, za ktoré by sa malo zrekonštruovať približne 30 000 rodinných domov, čo predstavuje asi iba 5 percent príbytkov, ktoré potrebujú energetickú obnovu

 

Podmienky získania dotácie

Rodiny, ktoré nedisponujú vlastnými prostriedkami, budú môcť v bankách na tento účel získať zvýhodnený úver. Systém udeľovania dotácií je nastavený tak, že kto sa o peniaze prihlási skôr, prejde kontrolou o splnení parametrov, peniaze mu budú rovno zaslané na účet.

 

Z vlastného vrecka či z peňazí banky bude musieť žiadateľ uhradiť plnú sumu za vytipovanú rekonštrukciu. Po získaní grantu sa mu buď peniaze vrátia alebo ich vráti banke. Maximálna výška dotácie je 16 600 eur.

 

 

Výzva by mala byť vyhlásená na jeseň budúceho roka. Podmienkou obnovy bude preukázať zníženie spotrebovanej energie o 30 percent. O peniaze môže požiadať vlastník rodinného domu, prípadne so súhlasom všetkých spoluvlastníkov.

 

Záujemcovia budú musieť osloviť na rekonštrukciu firmy, ktoré uzavrú zmluvu so SAŽP. Všetky detaily získania dotácie zverejní agentúra na svojej stránke do konca tohto roka. Úspešných prijímateľov budú po niekoľkých mesiacoch od rekonštrukcie čakať kontroly. Budú musieť vydokladovať, že obnova prispela k úspore energií oproti pôvodnému stavu. 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok