Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jún. 2022Beáta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.06.2018 16:27 Domov
Starostovia zo Žitného ostrova majú podozrenie na ohrozovanie chránenej oblasti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.06.2018 16:27 Domov

Starostovia zo Žitného ostrova majú podozrenie na ohrozovanie chránenej oblastiBRATISLAVA – Starostovia obcí na Žitnom ostrove podozrievajú spoločnosti, s ktorými Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR podpísalo zmluvy o budovaní rýchlostnej cesty D4-R7, z obchádzania environmentálnych zákonov pri zriaďovaní nových štrkových baní. Na tlačovej konferencii o tom informoval Péter Öry, starosta obce Štvrtok na Ostrove.


Pri výstavbe rýchlostnej cesty D4-R7 zastupuje štát MDV SR, ktoré v otázke verejných obstarávaní zastupuje spoločnosť Zero Bypass Limited. Tá má vlastného koncesionára D4R7 Construction s.r.o. „Tieto spoločnosti začali konania ohľadom využívania štrkových ložísk Žitného ostrova v celkovej výmere 140 hektárov ornej pôdy,“ povedal Öry. Bane majú slúžiť k výstavbe rýchlostnej cesty, no o ich otvorení sa rokuje bez vedomia starostov obcí nachádzajúcich sa na území Žitného ostrova.

 

„Problémom je, že tieto štrkové bane majú mať výmeru výlučne pod päť hektárov,“ doplnil starosta. Zákon o posudzovaní vplyvov na životne prostredie stanovuje presné limity, ktoré určujú, kedy musí návrh na otvorenie bane prejsť povinným hodnotením vplyvov na životné prostredie (EIA). Hodnotenie nie je povinné pre bane, v ktorých sa ťaží menej ako 10.000 ton štrku alebo ich výmera je menšia ako práve päť hektárov.

 

V katastri obce Čakany plánujú otvorenie troch baní s výmerou 4,96 hektára, 4,98 hektára a 4,98 hektára, pričom celková výmera pozemku presahuje 24 hektárov. „V prípade, že má plocha, ktorú štát prenajíma, 20 hektárov, geometrickým plánom ju rozdelia na menšie časti, ktoré majú vo výsledku menej ako päť hektárov. Nemusí preto prebehnúť posudzovanie vplyvov na životné prostredie. V tomto duchu sa domnievame, že dochádza k cieľavedomému obchádzaniu zákonov, ktoré sa týkajú životného prostredia. Kvôli tomu môže dôjsť k značnému poškodeniu zásob podzemných vôd,“ vysvetlil Öry.

 

Starostovia obcí sa stretli s viacerými procedurálnymi chybami, ktoré vnímajú ako vedomé obchádzanie zákona. „Nájomné zmluvy musia byť zverejnené na centrálnom registri zmlúv. Dňa 23. mája som vyžiadal zmluvy z ministerstva, nakoľko neboli zverejnené a prístupné na internete,“ dodal starosta Štvrtka na Ostrove.

 

Öry sa so starostkou obce Čakany Líviou Bugárovou a starostkou Mierova Katarínou Janikovicsovou spoločným listom obrátili na Okresnú prokuratúru v Dunajskej Strede, aby záležitosť prešetrila.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok