Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.03.2018 17:02 Relax
Starostlivosť o sluch detí v prvých mesiacoch a rokoch rozhoduje o ich živote
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.03.2018 17:02 Relax

Starostlivosť o sluch detí v prvých mesiacoch a rokoch rozhoduje o ich životeBRATISLAVA - Kvalitná starostlivosť o sluch detí počas prvých mesiacov a rokov po narodení rozhoduje o celom ich ďalšom živote. Na jej dôležitosť upozorňuje sobotná iniciatíva občianskeho združenia (OZ) Nepočujúce dieťa, počas ktorej v bratislavskom centre Eurovea poskytne bezplatné vyšetrenie sluchu. Súčasne si tak pripomenie Medzinárodný deň sluchu pripadajúci na 3. marca.


Ľubica Majtánová z OZ pripomenula, že každý rok sa narodí vyše 200 detí s poruchou sluchu a až 90 % z nich sa narodí do počujúcich rodín, kde s poruchou sluchu nemajú žiadne skúsenosti. "Najväčšiu šancu prekonať následky postihnutia majú deti, ktoré získajú načúvacie prístroje a špeciálno-pedagogickú starostlivosť už od 6 mesiacov veku," zdôraznila a opísala vlastnú skúsenosť.

 

"Keď sme sa dozvedeli, že náš syn Maťko nepočuje, bol to šok," povedala s tým, že mali šťastie na odborníkov a možnosť zakúpiť synovi nákladné kompenzačné pomôcky. "Poháňala nás silná motivácia pomôcť mu rýchlo aj napriek chýbajúcemu systému podpory," dodala.

 

Odborný prístup a starostlivosť už od prvých mesiacov sú podľa Majtánovej pre budúcnosť detí s poruchou sluchu rozhodujúce. Mozog dieťaťa potrebuje prístup k zvukovým informáciám a hlavne k reči už od narodenia. Čím skôr sa podarí vytvoriť komunikačný kanál u dieťaťa s poruchou sluchu, tým väčšie sú jeho šance na úspech.

 

"Väčšina z týchto detí má v dnešnom svete šancu vrátiť sa opäť do sveta zvukov – môžu rozumieť, rozprávať a žiť počujúci život. Mnohé navštevujú bežné školy a pri niektorých ani nespozorujete, že trpia poruchou sluchu, až kým si nevšimnete nenápadné prístroje skryté za ušami," vysvetlila Majtánová a dodala, že neskôr majú vďaka porozumeniu reči možnosť študovať na vysokých školách a pracovať s minimálnymi obmedzeniami. Na podujatí v čase od 15. – 18. h môže verejnosť získať aj ďalšie informácie z oblasti starostlivosti o sluch, ako aj ranej starostlivosti o deti s poruchou sluchu.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok