Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nikola Tesla
Nikola Tesla
24.07.2021 14:28 Zahraničie
Srbsko nesúhlasí s podobizňou Teslu na chorvátskych eurominciach!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.07.2021 14:28 Zahraničie

Srbsko nesúhlasí s podobizňou Teslu na chorvátskych eurominciach!To, akú má Tesla národnosť, je dlhodobým sporom medzi Srbskom a Chorvátskom. Srbsko má geniálneho vedca na stodinárovej bankovke. Chorváti chcú umiestniť podobizeň Nikolu Teslu na chorvátske euromince po tom, ako sa krajina stane súčasťou eurozóny. Srbsko však nesúhlasí.


Národná banka Srbska (NBS) uviedla, že umiestnenie podobizne vynálezcu Nikolu Teslu na národnej strane chorvátskej euromince po tom, ako sa krajina stane súčasťou eurozóny, "bude znamenať privlastnenie si kultúrneho a vedeckého dedičstva srbského národa". Informovala o tom Chorvátska tlačová agentúra HINA.   

 

 

NBS vo vyhlásení uviedla, že "tento svetoznámy vedec sa podľa pôvodu a narodenia považoval za Srba" a keď jeho podobizeň skončí na chorvátskych eurominciach, "v relevantných inštitúciách Európskej únie  podniknú primerané kroky".

 

Prečítajte si: Ak cestujete do Chorvátska, pripravte sa na striktné kontroly!

 

"Poukáže to na neprimeranosť tohto návrhu," uviedla srbská tlačová agentúra TANJUG. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič totiž povedal, že keď sa Chorvátsko stane súčasťou eurozóny, Teslova podobizeň bude na 50-, 20- a desaťcentových eurominciach.

 

Menový výbor Národnej banky Chorvátska (HNB) v stredu zverejnil konečný návrh motívov pre národnú stranu budúcich euromincí krajiny. Sú nimi chorvátsky erb, geografická mapa Chorvátska, kuna - zviera, po ktorom bola pomenovaná mena, hlaholika - najstaršia známa slovanská abeceda a vynálezca Nikola Tesla, ktorý sa narodil v strednom Chorvátsku.

 

 

„Základnými výberovými kritériami bola prijateľnosť motívu pre širokú verejnosť bez ohľadu na regionálnu príslušnosť, vek, ideovú alebo politickú príslušnosť a jeho účinnosť ako národného symbolu, t. j. na dosiahnutie vysokého stupňa identifikácie v širokej verejnost,“ uviedla vláda v tlačovej správe. Návrhy budú posudzované národnou radou pre zavedenie eura ako oficiálnej meny Chorvátska a následne ich schváli chorvátska vláda.

 

Odkiaľ skutočne pochádza?

Národnostná príslušnosť Teslu je dlhodobo predmetom sporov medzi Chorvátskom a Srbskom, pripomína webový portál Novosti.rs. Srbsko má vynálezcu na stodinárovej bankovke, pričom jeho sochy sa nachádzajú v hlavných mestách oboch štátov. Tesla, jeden z vedeckých velikánov 20. storočia, sa narodil neďaleko Gospicu v Chorvátsku. V 90. rokoch chorvátski nacionalisti bagatelizovali jeho etnický srbský pôvod.

 

 

Spoločnosť Tesla

Spoločnosť Tesla, ktorá sa zrodila v roku 1856 vďaka srbskej rodine v malej dedine Smiljan, v strednom Chorvátsku, ktorá bola v tom čase súčasťou Rakúskeho cisárstva, sa stala jedným z najdôležitejších vynálezcov v oblasti rozvoja využívania elektrickej energie a ďalších oblastí. Tesla zomrel v roku 1943 v New Yorku.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: finweb.hnonline.sk/ balkaninsight.com/ novosti.rs/ Netky KP

Foto:  Wikipedia/ FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok